Logopedy Dziecięcy Warszawa

W poradni Kindermedica konsultację i terapię logopedyczną prowadzi mgr Beata Kawczyńska.

Kim jest logopeda dziecięcy?

Logopeda dziecięcy zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką zaburzeń mowy i komunikacji językowej u pacjentów od narodzin do 18. roku życia. Logopeda ocenia sposób jedzenia oraz oddychania u dziecka, sprawdza na jakim etapie jest rozwój mowy dziecka, czy jest adekwatny do jego wieku. Logopeda współpracuje z innymi specjalistami w zakresie rozwoju mowy dziecka.

Obszary pracy logopedy dziecięcego

Do specjalisty logopedy dziecięcego warto się udać z dzieckiem, u którego występują trudność w zakresie:

  • nieprawidłowej budowy narządu mowy,
  • wady wymowy np. seplenienie, mowa bezdźwięczna, rotacyzm, nosowanie itp.,
  • jąkanie,
  • wady zgryzu,
  • dysleksji, dysgrafii,
  • opóźnionego rozwoju mowy,
  • blokady psychiczna w trakcie i przed mówieniem,
  • trudności w komunikacji społecznej oraz interpretacji gestów i mimiki.
  • budowania zdań i wypowiedzi

Praca logopedy jest ważna dla dzieci, które mają problemy z mową, głosem, wymową, rozumieniem języka oraz innymi aspektami komunikacji. Celem jest poprawa jakości życia dziecka w sferze komunikacji, potrzebnej w życiu codziennym. Terapia logopedyczna umożliwia zwalczenie bariery komunikacji językowej, której brak wpływa negatywnie na funkcjonowanie intelektualne, emocjonalne oraz społeczne dzieci i młodzieży.

Logopeda dziecięcy Warszawa - jak wygląda wizyta w poradni Kindermedica?

W poradni Kindermedica konsultacja logopedyczna trwa 45 minut. Do gabinetu proszeni są rodzice/opiekunowie wraz z dzieckiem. Konsultacja podzielona jest zazwyczaj na trzy części:

  1. Na początku specjalista przeprowadza dokładny wywiad z rodzicem, podczas którego zadaje pytania dotyczące przebiegu ciąży i porodu, sposobu karmienia dziecka w jego pierwszych miesiącach życia, rozszerzania diety, używanie smoczka i rozwoju mowy.
  2. Następnie logopeda sprawdza mowę dziecka. Używa do tego zazwyczaj różnych pomocy naukowych np. gier planszowych, zabawek. Istotne jest, by dziecko czuło się bezpiecznie w gabinecie, by jego mowa była swobodna. Dzięki temu specjalista może uchwycić wszystkie problemy związane z mową dziecka. Dodatkowo, logopeda może zbadać palpacyjnie narząd aparatu mowy u dziecko, by sprawdzić czy biologicznie wszystko ukształtowało się prawidłowo.
  3. Na koniec logopeda omawia z rodzicami wyniki badań i obserwacji.

Istnieją dwie dalsze drogi. Pierwsza polega na tym, że logopeda pokazuje rodzicom jak mają ćwiczyć w domu z dzieckiem, tak by pomóc mu w jego trudnościach. Wyznacza wizyty kontrolne, na których sprawdza postępy w mowie i ewentualnie daje zestaw nowych ćwiczeń. Częstotliwość i ilość wizyt kontrolnych ustalana jest indywidualne ze specjalistą. Druga droga polega na prowadzeniu cotygodniowej terapii logopedycznej przez specjalistę. W tym przypadku rodzice podpisują kontakt ze specjalistą, w którym umawiają się na ilość wizyt i ogólne warunki terapii. Spotkania takie odbywają się wtedy co tydzień o stałej godzinie. Zajęcia trwają 45 minut.

 

FAQ - najczęściej zadawane pytania.

Kim jest logopeda?

Logopeda jest to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką zaburzeń mowy i komunikacji językowej. W poradni Kindermedica logopeda przyjmuje pacjentów od urodzenia do 18. roku życia.

W jakim wieku można zapisać dziecko do logopedy?

Dziecko można zapisać w każdym wieku.

Czy logopeda to lekarz?

Logopeda nie jest lekarzem. Posiada jednak wiedzę z zakresu anatomii i funkcjonowania narządów aparatu mowy.

Czy logopeda prowadzi też terapię dziecka?

W poradni Kindermedica logopeda prowadzi konsultacje oraz terapię dzieciom do 18. roku życia. Po przeprowadzonej konsultacji opiekunowie wraz ze specjalistą ustalą czy terapia logopedyczna jest potrzebna.

O co może zapytać logopeda podczas wizyty?

Podczas wizyty logopeda/ zadaje pytania rodzicom dotyczące przebiegu ciąży i porodu, sposobu karmienia dziecka w jego pierwszych miesiącach życia, rozszerzania diety, używanie smoczka i rozwoju mowy.

Czy wizyta u logopedy może odbyć online?

Zaleca się, by pierwsza wizyta u logopedy odbyła się stacjonarnie, ponieważ specjalista musi wykonać obserwację mowy dziecka oraz badanie palpacyjnie narządu aparatu mowy.

Czy zapisanie dziecka na konsultację logopedy jest równoznaczne z zapisaniem na terapię?

Podczas konsultacji logopeda po obserwacji i badaniu dziecko, ustala z rodzicem czy potrzebna jest terapia czy wystarczą ćwiczenia w domu wykonywane przez rodziców i wizyty kontrolne.

Umów wizytę u jednego z naszych specjalistów w Kindermedica.

Umów wizytę u jednego z naszych specjalistów w Kindermedica.

Z listy poniżej możesz wybrać formę konsultacji: wizyta w gabinecie, wideoporada lub teleporada
Następnie należy wybrać dogodny termin u naszego specjalisty.
crosschevron-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram