W Przychodni Kindermedica dbamy o zdrowie naszych dzieci. Oferujemy kompleksową opiekę zdrowotną dla najmłodszych pacjentów. Dlatego też umożliwiamy Państwu korzystanie z naszych usług z zakresu ultrasonografii (USG), które są niezwykle ważne dla diagnozowania różnorodnych schorzeń u dzieci. Nasz doświadczony zespół radiologów, na co dzień badają dzieci. Dzięki ich doświadczeniu możemy Państwu zaproponować najwyższy poziom profesjonalizmu i troski o naszych małych pacjentów.
usg dla dziecka

Co to jest badanie ultrasonograficzne?

Badanie ultrasonograficzne to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, opierająca się na zastosowaniu fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości. Uzyskujemy w ten sposób obraz wewnętrznych struktur ciała. Jest ono bezpieczne, bezbolesne i wolne od promieniowania rentgenowskiego, co czyni je idealnym narzędziem diagnostycznym dla niemowląt i dzieci.

USG w Warszawie — jakie badania wykonujemy w poradni Kindermedica?

W Poradnii Kindermedica oferujemy szeroki zakres badań USG, które pomagają w identyfikacji różnych schorzeń. Wykonujemy badania USG jamy brzusznej i USG Doppler. Mogą się Państwo do nas zgłosić także na takie badania jak:

Nasze badania USG są dostosowane specjalnie do potrzeb dzieci, zapewniając precyzyjne diagnozy, a co za tym idzie, skuteczne leczenie.

Przygotowanie dziecka do badania USG

Nie ma potrzeby specjalnego przygotowywania do badania USG dziecka. Jednak w przypadku niektórych badań mogą być wymagane dodatkowe przygotowania. Z pewnością rodzic musi zwrócić szczególną uwagę na badania:

USG jamy brzusznej

W czasie badania jamy brzusznej dziecko powinno być na czczo. Najlepiej będzie, jeśli nie będzie nic jadło od 4 do 6 godzin przed badaniem. Dzięki temu zawartość żołądka nie wpłynie na wynik badania.

W przypadku niemowląt zaleca się dodatkowo zastąpić mleko wodą, by uniknąć skurczów żołądka.

USG miednicy

W przypadku USG miednicy dziecko powinno przed badaniem wypić około półtora litra wody, aby wypełnić pęcherz moczowy i ułatwić obserwację obszaru miednicy. Przed samym badaniem, jeśli to możliwe i dziecko jest świadome, nie powinno oddawać moczu.

USG przezciemiączkowe

Nie istnieje procedura, która nakazywałaby specjalne przygotowanie dziecka w przypadku badania USG przezciemiączkowego. Warto zabrać na badanie ulubioną zabawkę dziecka, by było spokojne. Równie ważna jest obecność rodzica w czasie badania i zachowanie spokojnej atmosfery.

Jeśli Twoje dziecko czeka badanie USG i nie wiesz, czy lekarz zalecił specjalne przygotowanie do badania USG, warto go o to zapytać jeszcze przed badaniem. Możesz również zadzwonić kilka dni przed badaniem i dowiedzieć się, jak przygotować dziecko do badania USG.

Kiedy warto wykonać badanie USG

USG dziecka pozwala na bezinwazyjną diagnostykę wewnętrznych struktur ciała. Może ono z powodzeniem sprawdzić, czy dziecko nie zmaga się z chorobami narządów wewnętrznych, ale nie tylko.

USG wykonuje się również w przypadku:

 • podejrzenia wady wrodzonej u dziecka,
 • podejrzenia chorób układu moczowo-płciowego,
 • podejrzenia chorób narządu ruchu (np. stawów, mięśni),
 • potwierdzenia lub wykluczenia rozpoznania (np. guz, torbiel),
 • kontroli pacjentów z chorobami przewlekłymi (np. cukrzyca, choroby tarczycy).

Jak wygląda badanie USG?

Badanie USG dziecka jest szybkie i bezbolesne, a przeprowadza je wykwalifikowany diagnosta medyczny. Takie można wykonać na przykład w przychodni Kindermedica. Jak wygląda?

1. Dziecko zdejmuje ubranie (lub odsłania tylko brzuch), leży na łóżku lub leżance.
2. Diagnosta naciera żel ultradźwiękowy na brzuch dziecka.
3. Lekarz przesuwa przez brzuch lub badaną część ciała małą ruchomą sondę USG, która emituje i odbiera fale ultradźwiękowe.
4. Sonda przesuwa się tym samym po badanym obszarze, a na ekranie monitora pojawiają się obrazy narządów i inne informacje do interpretacji przez lekarza.
5. Badanie kończy się, gdy diagnosta uzyska wszystkie niezbędne informacje.

Badanie USG dziecka jest bezpieczne i nieinwazyjne, nie wymaga specjalnego przygotowania, chyba że lekarz zaleci inaczej. Wybierając naszą placówkę, rodzice mogą być pewni, że dziecko będzie traktowane z delikatnością, a lekarz diagnosta zrobi wszystko, by czuło się komfortowo i swobodnie.

Do wykonania USG dziecka konieczne jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego.

Badanie USG prywatnie Warszawa - jak się umówić?

Aby umówić się na badanie USG prywatnie w Warszawie, należy podjąć następujące kroki:

1. wybór radiologa dziecięcego Warszawa – bez obaw znajdziecie go Państwo w naszej placówce – lek. Sylwia Rączkowska, lek. Urszula Zienkiewicz, lek. Dominik Nguyen.
2. kontakt telefoniczny lub online – w celu umówienia się na badanie USG w poradni Kindermedica prosimy o kontakt telefoniczny z recepcją lub skorzystanie z terminarza online dostępnego na naszej stronie internetowej w zakładce „umów wizytę”.

Kindermedica - poradnia radiologiczna dla dzieci w Warszawie

Specjalistyczna przychodnia dziecięca Kindermedica to poradnia radiologiczna dla dzieci Warszawa, która mieści się na Pradze Południe przy ulicy Kordeckiego 49, gdzie wykonywane jest badanie ultrasonograficzne USG dla dzieci. Specjalistami którzy przyjmują w naszej placówce, są lek. Sylwia Rączkowska, lek. Urszula Zienkiewicz, lek. Dominik Nguyen. Nasi lekarze posiadają szeroką wiedzę z zakresu ultrasonografii oraz ciepłe podejście do naszych młodych pacjentów. Decydując się na wizytę w naszej przychodni, możecie Państwo liczyć na dokładne badanie ultrasonograficzne USG ciała dziecka, które wykonywane jest w celach diagnostycznych bądź rutynowych badaniach kontrolnych.

Kindermedica to przyjazne miejsce dla dzielnych małych pacjentów oraz życzliwy i pomocny personel dla ich rodziców. W razie potrzeby jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Najczęściej zadawane pytania:

Czy rodzice i opiekunowie mogę zostać z dzieckiem podczas badania?
Możesz zostać z dzieckiem podczas badania. Dzieci są zazwyczaj bardziej chętne do współpracy i mniej się boją, gdy jest z nimi ukochana osoba.
Jak długo będzie trwało badanie USG?

Długość badania będzie różna w zależności od:

 • wieku dziecka
 • tego jak Twoje dziecko współpracuje w czasie badania
 • ile obszarów należy przeskanować
 • jakie obszary należy przeskanować

Zazwyczaj badanie trwa od 15 do 20 minut.

Czy są jakieś zagrożenia związane z badaniem USG?
Badania ultrasonograficzne są nieszkodliwe, bezpieczne i bezbolesne oraz nie mają znanych skutków ubocznych
Jakie są zalety badania USG?

Badanie ultrasonograficzne jest jednym z podstawowych badań w profilaktyce i diagnostyce wielu chorób:

 • jest bezpieczną procedurą, która nie wykorzystuje promieniowania w odróżnieniu od zdjęć RTG
 • jest nieinwazyjne (bez igieł i zastrzyków)
 • zapewnia wyraźne obrazowanie nawet wtedy, gdy pacjent się porusza, dzięki czemu idealnie nadaje się do obrazowania dzieci i niemowląt
 • może być wykonywany na wielu częściach ciała
 • jest przydatny do badania jamy brzusznej i nerek, stawów
 • u niemowląt może być przydatne do oceny wielkości niektórych struktur mózgu,kiedy nie są jeszcze fizjologicznie zrośnięte kości czaszki i obecne jest ciemiączko
 • może służyć do monitorowania stanu zdrowia i rozwoju
 • może być wykorzystany do postawienia diagnozy
 • może być wykorzystane jako badanie przesiewowe

Obecnie w ramach obrazowych badań przesiewowych u dzieci wykonuje się badania stawów biodrowych. Dodatkowo lekarze mogą zalecić okresowe wykonanie badania usg jamy brzusznej oraz usg przezciemiączkowego. Takie badania przeprowadzone u dzieci bez objawów do 1 roku życia. Mogą wykryć potencjalne wady wrodzone i zmiany rozwojowe, które mogą mieć wpływ na dalszy rozwój lub powodować dolegliwości w przyszłości.

Ile kosztuje badanie USG?
Rodzaj badania
Cena
USG jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej
220 zł
USG układu moczowego z oceną zalegania moczu po mikcji
220 zł
USG pod kątem oceny refluksu żołądkowo-przełykowego
220 zł
USG przezciemiączkowe (mózgowia)
220 zł
USG szwów czaszkowych
220 zł
USG okolicy lędźwiowo-krzyżowej (kanału kręgowego)
220 zł
USG węzłów chłonnych (szyi, pach, pachwin)
220 zł
USG moszny i jąder
220 zł
USG stawów biodrowych
240 zł
USG narządów miednicy mniejszej (badanie przezbrzuszne, jajników i macicy)
220 zł
USG tarczycy
220 zł
USG ślinianek
220 zł
USG tkanek miękkich (skóry, tkanki podskórnej)
220 zł
USG płuc i jam opłucnowych
220 zł
USG śródpiersia
220 zł
USG piersi
220 zł
Badanie dopplerowskie jamy brzusznej
220 zł
Badanie dopplerowskie tętnic nerkowych
230 zł
Badanie dopplerowskie tętnic szyjnych i kręgowych
230 zł
Badanie dopplerowskie żył szyjnych i kręgowych
230 zł

FAQ

Przygotowanie do badania USG dla większości dzieci nie wymaga specjalnych działań. Możesz jednak zabrać ze sobą ulubioną zabawkę, smoczek, pluszaka lub książkę, aby pomóc dziecku poczuć się komfortowo. Warto też przygotować zapasowe ubranie, a także zabrać ze sobą wyniki wcześniejszych badań USG, jeśli takie miały miejsce.
Badanie USG jest nieinwazyjne i bezbolesne. Nie trzeba przed nim robić zastrzyków ani innych zabiegów. Dziecko nie odczuwa żadnego dyskomfortu podczas badania.
Czas trwania badania USG może się różnić w zależności od rodzaju badania oraz obszaru ciała. W większości przypadków badanie trwa od kilku minut do około 30 minut. W tym czasie lekarz specjalista sprawdza badany obszar ciała na specjalnym monitorze i robi wszystko, by zarówno dziecko jak i rodzic czyli się komfortowo.
Tak, badanie USG jest całkowicie bezpieczne dla dziecka. Wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, a nie promieniowanie rentgenowskie. Nie ma żadnych szkodliwych skutków ubocznych związanych z badaniem USG. Jest ono bezpieczne i bezbolesne.
Jeśli dziecko miało wcześniej wykonywane badanie USG, warto przynieść ze sobą wyniki tych badań. Pomogą one radiologowi porównać obecne wyniki i ocenić ewentualne zmiany.
Badanie USG będzie wykonywane przez doświadczonego radiologa, który jest specjalistą w przeprowadzaniu i interpretacji badań u dzieci. W Przychodni Kindermedica pracujemy z zespołem specjalistów radiologów, którzy posiadają duże doświadczenie w pracy z dziećmi.
Tak, rodzice są mile widziani podczas badania USG swojego dziecka. Obecność rodzica może pomóc dziecku poczuć się bezpiecznie i komfortowo. Twoja obecność jest też ważna ze względów prawnych.
W większości przypadków badanie USG nie wymaga specjalnego przygotowania dotyczącego jedzenia i picia przed badaniem. Jednak w przypadku niektórych badań, jak np. USG jamy brzusznej, może być wymagane kilkugodzinne zachowanie diety bezpośrednio przed badaniem. W takich przypadkach personel medyczny udzieli szczegółowych instrukcji, gdy będziesz rejestrować swoją pociechę na badanie.
Radiolog przeprowadzający badanie USG zbiera obrazy i dokonuje ich interpretacji. Następnie wyniki są analizowane i raport jest przygotowywany. Wyniki badania zazwyczaj są dostępne w ciągu kilku dni roboczych. Lekarz skonsultuje wyniki z rodzicami na wizycie kontrolnej.

Do wykonania USG dziecka konieczne jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego
crosschevron-downchevron-right