USG układu moczowego dziecka Warszawa

USG układu moczowego dziecka z oceną zalegania moczu po mikcji jest bezbolesnym i bezinwazyjnym badaniem, które może dostarczyć informacji diagnostycznych dotyczących funkcjonowania narządów układu moczowego. Dzięki zastosowaniu metody ultrasonograficznej możliwe jest zobaczenie, jak działają konkretne struktury układu moczowego dziecka w czasie rzeczywistym. Badanie USG układu moczowego dziecka z oceną zalegania moczu po mikcji jest istotnym badaniem w procesie diagnostycznym zlecanym przez lekarza specjalistę nefrologa.

USG układu moczowego dziecka z oceną zalegania moczu po mikcji - na czym polega?

USG układu moczowego dziecka z oceną zalegania moczu po mikcji wykonywane w poradni Kindermedica jest bezbolesnym badaniem, które ocenia pracę narządów układu moczowego, głownie pęcherza moczowego, i tym samym dostarcza potrzebne informację w procesie diagnostycznym dla lekarza nefrologa dziecięcego. Badanie polega na zaobserwowaniu jak pracują narządy układu moczowego, szczególnie pęcherz moczowy przed oraz po oddaniu moczu przez osobę badaną. USG układu moczowego dziecka wykonywane jest w czasie rzeczywistym, co oznacza że na monitorze ultrasonografu lekarz może sprawdzić występowanie ewentualnych nieprawidłowości w obrębie tkanek miękkich narządów układu moczowego oraz czy nie występuje zaleganie moczu spowodowane na przykład nieprawidłowościami w obrębie pęcherza moczowego lub cewki moczowej.

 

Różnica pomiędzy USG układu moczowego dziecka z oceną zalegania moczu po mikcji a USG nerek dziecka.

USG układu moczowego dziecka z oceną zalegania moczu po mikcji a USG nerek dziecka w poradni Kindermedica, to dwa odrębne badania ultrasonograficzne, choć oba dotyczą układu moczowego dziecka. Różnica pomiędzy nimi jest następująca:

  1. USG układu moczowego dziecka z oceną zalegania moczu po mikcji - ocenia pęcherz moczowy przed i po oddaniu moczu przez dziecko. Lekarz wykonuje badanie przed mikcją w celu oceny objętości moczu w pęcherzu, a następnie po mikcji, aby sprawdzić, czy pęcherz jest prawidłowo opróżniany. To pozwala ocenić, czy występuje zaleganie moczu, co może wskazywać na zaburzenia opróżniania pęcherza moczowego.
  2. USG nerek - skupia się głównie na ocenie nerek dziecka. Lekarz ocenia wielkość, kształt, strukturę i umiejscowienie nerek przy użyciu ultrasonografii. USG nerek może pomóc w identyfikacji ewentualnych anomalii strukturalnych. Badanie może również uwidocznić ewentualne poszerzenie moczowodów lub innych nieprawidłowości w układzie moczowym.

W poradni Kindermedica wykonywane są oba badania USG. Lekarz specjalista nefrolog dziecięcy po badaniu dziecka i konsultacji ocenia, które badanie USG potrzeba wykonać w celu dalszej diagnostyki chorób układu moczowego dziecka.

 

Co pomaga zdiagnozować USG układu moczowego dziecka?

USG układu moczowego dziecka z oceną zalegania moczu po mikcji pozwala na wykrycie różnych zaburzeń w układzie moczowym. W badaniu lekarz specjalista radiolog może opisać zmiany charakterystyczne dla :

  • zastoju moczu co może świadczyć o wystąpieniu: neurogennej dysfunkcji pęcherza (zaburzenia regulacji nerwowej funkcji pęcherza) bądź zwężeniu dróg moczowych,
  • poszerzenia moczowodów, które może być spowodowane np. wrodzonymi wadami anatomicznymi, kamieniami nerkowymi, guzami lub innymi przeszkodami w drogach moczowych,
  • zmian strukturalnych pęcherza moczowego np. poszerzenia nerek (np. wodonercze), torbiele lub guzy,
  • wrodzonych wad nerek, torbieli nerkowych guzów nerek lub innych zmian strukturalnych

 

Jak przygotować dziecko do USG układu moczowego

Badanie USG układu moczowego dziecka z oceną zalegania moczu po mikcji w poradni Kindermedica wymaga odpowiedniego przygotowania:

  • dzień przed badaniem warto jest zrezygnować z napojów gazowanych oraz tłustych potraw, w celu uniknięcia wzdęć, które mogłaby utrudniać wyraźny obraz badania,
  • bardzo ważnym krokiem jest wypicie około 1-2 litra wody niegazowanej, 1-2 godziny przed planowanym badaniem, w celu napełnienia pęcherza.
  • nie można korzystać z toalety przed badaniem
  • warto ubrać dziecko w luźne ubranie, które umożliwi szybkie odsłonięcie miejsce do badania (minimalizuje to ryzyko stresu związanego z rozbieraniem i ubieraniem dziecka).

Warto również porozmawiać z dzieckiem przed badaniem, na czym będzie ono polegało. Dzięki temu dziecko będzie się mniej stresowało, co ułatwi szybsze przeprowadzenie badania. Można również zabrać ze sobą ulubioną zabawkę, smoczek czy pieluchę.

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z recepcją w specjalistycznej poradni dziecięcej Kindermedica, gdzie pracownicy odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące USG układu moczowego dziecka z oceną zalegania moczu po mikcji.

 

USG układu moczowego dziecka z oceną zalegania moczu po mikcji - jak wygląda wizyta w gabinecie?

W poradni Kindermedica przed rozpoczęciem badania USG układu moczowego dziecka z oceną zalegania moczu po mikcji, lekarz radiolog zada kilka pytań rodzicom i poprosi aby dziecko położyło się na leżance. Badanie wykonywane jest w gabinecie, który w trakcie badania USG może być słabo oświetlony, aby lekarz radiolog mógł widzieć wyraźniejsze obrazy wyświetlane na ekranie monitora. Dziecko będzie wygodnie leżało na leżance do badań, a odsłonięte będą tylko te obszary ciała, które mają być badane głowicą USG. Następnie specjalista radiolog przed badaniem nałoży gęsty żel na skórę dziecka nad obszarem, który ma zostać zeskanowany (żel może być nieco zimny). Następnie lekarz radiolog wykonujący badanie USG, będzie powoli przesuwać małą sondę po skórze pacjenta. Badanie USG jest nieinwazyjne, bezbolesne (nie wykonuje się żadnych innych zabiegów, zastrzyków itp).W przypadku większości badań ultrasonograficznych pacjent leży twarzą do góry na stole do badań, który można przechylać lub przesuwać. Pacjenci mogą obrócić się na dowolną stronę, aby poprawić jakość obrazów.

USG układu moczowego dziecka z oceną zalegania moczu po mikcji podzielone jest na dwie części. Pierwsza część badania wykonywana jest przy pełnym pęcherzu moczowym. Następnie pacjent proszony jest o załatwienie się i opróżnienie pęcherza moczowego do pełna. W drugiej części lekarz radiolog ponownie wykonuje badanie USG. Tym sposobem sprawdza, czy w pęcherzu moczowym nie zalega mocz.

USG układu moczowego dziecka z oceną zalegania moczu po mikcji jest stosunkowo szybkim badaniem. W poradni Kindermedica trwa ono zazwyczaj 15-20 minut. Po wykonanym badaniu rodzice otrzymują od lekarza specjalisty radiologa dokładny opis badania, z którym powinni udać się do lekarza specjalisty nefrologa dziecięcego Warszawa.

 

Przeciwskazania do USG układu moczowego dziecka z oceną zalegania moczu po mikcji

USG układu moczowego dziecka z oceną zalegania moczu po mikcji jest bezpiecznym i stosunkowo prostym badaniem. Niemniej jednak, istnieją pewne czynniki, które mogą wpływać na możliwość wykonania tego badania:

  • w przypadku aktywnego zakażenia układu moczowego, w szczególności pęcherza moczowego, może być konieczne odłożenie badania lub zastosowanie odpowiedniego postępowania leczniczego przed przeprowadzeniem USG,
  • jeśli w okolicy jamy brzusznej lub narządów moczowych dziecka występują poważne skaleczenia, oparzenia lub inne uszkodzenia skóry, może być konieczne przełożenie badania na czas trwania gojenia,
  • jeśli dziecko nie jest w stanie utrzymać odpowiedniej pozycji ciała lub nie potrafi zastosować się do instrukcji, badanie może być trudne do przeprowadzenia, a obraz na monitorze zniekształcony.

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z recepcją w poradni Kindermedica, gdzie pracownicy odpowiedzą na wszystkie pytania lub skierują do lekarza.

 

USG układu moczowego dziecka z oceną zalegania moczu po mikcji Warszawa - koszt badania.

Cena badania USG układu moczowego dziecka z oceną zalegania moczu po mikcji w Warszawie wykonywanego w specjalistycznej poradni Kindermedica wynosi 220 zł. Dowiedz się więcej na temat USG dla dzieci Warszawa.

 

Kto wykonuje badanie?

Specjalistami, którzy wykonują w poradni Kindermedica badanie USG układu moczowego dziecka z oceną zalegania moczu po mikcji, są:

Radiolog Sylwia Rączkowska
Członek Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego.
Radiolog Urszula Zienkiewicz
Kierownik zakładu diagnostyki obrazowej w szpitalu pediatrycznym im. Jana Bogdanowicza.
Radiolog Dominik Nguyen
Członek Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego, European Society of Radiology oraz European Society of Pediatric Radiology.

Umów badanie w naszym systemie rezerwacji:

crosschevron-right