W ciągu pierwszych kilku lat życia sen odgrywa szczególnie istotną rolę w procesie wzrostu, rozwoju i zdrowia dziecka. Dla niektórych dzieci i ich rodziców sen staje się przedmiotem zmartwienia z powodu problemów z zasypianiem lub utrzymywaniem snu, czyli bezsennością. Bezsenność u dziecka negatywnie wpływa na zdrowie i codzienne funkcjonowanie malucha. Jakie są przyczyny bezsenności u dziecka?
Objawy zaburzeń snu oraz bezsenności u dziecka mogą różnić się w zależności od wieku, indywidualnych cech dziecka oraz przyczyn bezsenności. Jednak do najpowszechniejszych objawów, na które warto zwrócić uwagę, należą:
Bezsenność można podzielić na dwie główne kategorie: pierwotną, która nie jest spowodowana żadną konkretną chorobą i trwa przynajmniej miesiąc, oraz wtórną, której przyczyną mogą być choroby somatyczne lub psychiczne, takie jak refluks czy depresja. Co może być przyczyną problemów ze snem?
Przyjmowanie określonych leków lub substancji psychoaktywnych, takich jak kofeina, guarana czy teina, może również przyczynić się do bezsenności u dziecka. Niemniej jednak uważa się, że najczęstszymi przyczynami problemów ze snem u dzieci są zaburzenia związane ze stylem życia oraz nabywanie złych nawyków związanych z okołosennymi rutynami.
Tarczyca jest gruczołem, który wydziela niezbędne hormony regulujące wiele funkcji organizmu, w tym metabolizm, temperaturę ciała oraz rytm snu. Zaburzenia w pracy tarczycy mogą negatywnie wpływać na jakość i ilość snu, podobnie jak brak snu może wpływać na poziom TSH, który kontroluje produkcję hormonów przez tarczycę. Problemy ze snem mogą występować zarówno przy nadczynności, jak i przy niedoczynności tarczycy. W przypadku niedoczynności, oprócz trudności ze snem, osoba może doświadczać dodatkowo uczucia znużenia i przewlekłego zmęczenia.
Sprawdź również hashimoto u dzieci.
Bezsenność u dziecka może mieć różnorodne skutki zarówno w krótkim, jak i długim okresie. Dziecko, które cierpi na problemy ze snem, będzie miało podkrążone oczy, ziemistą cerę, jego wyniki w nauce pogorszą się na skutek trudności w koncentracji oraz zapamiętywaniu informacji. Bezsenność może zwiększyć podatność na stres, niepokój i objawy depresji u dziecka. W takim przypadku warto skontaktować się z psychiatrą dziecięcym. Brak snu może również wpływać na nastroje dziecka, prowadząc do wzrostu drażliwości, podatności na frustrację i niezdolności do radzenia sobie ze stresem.
Brak snu może osłabić system odpornościowy dziecka, co zwiększa ryzyko infekcji i chorób. Długotrwała bezsenność może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych u dzieci, takich jak bóle głowy, zaburzenia apetytu, problemy z wagą, osłabienie mięśni czy zaburzenia metaboliczne. W rezultacie bezsenność może znacząco obniżyć jakość życia dziecka oraz wpływać na jego ogólny rozwój i dobre samopoczucie, a także skutkować sińcami pod oczami u dziecka.
W walce z bezsennością u dziecka pomoże zadbanie o prawidłową higienę snu, dostosowaną do jego potrzeb z uwagi na ewentualne choroby. Pomocne będzie zrezygnowanie z drzemek w ciągu dnia, unikanie ciężkich potraw przed snem, ustalenie stałej pory snu i pobudki, wprowadzenie aktywności fizycznej oraz zapewnienie odpowiednich warunków do snu, takich jak cisza i ciemność w pokoju.
Jeśli te działania nie wystarczą, należy rozważyć zasięgnięcie pomocy specjalisty. Najlepiej skontaktować się wtedy z naszym psychologiem dziecięcym.
U dzieci najczęściej powodem bezsenności są zaburzenia związane ze stylem życia i złe nawyki okołosenne.
Na bezsenność najczęściej cierpią dzieci chorujące na depresję, zaburzenia lękowe czy dwubiegunowość, ale także zaburzenia układu oddechowego czy pokarmowego.
Tak, tarczyca wpływa na bezsenność. Nadczynność tarczycy lub też jej niedoczynność powoduje u osoby chorej trudności z zasypianiem, a także utrzymaniem snu.