USG szwów czaszkowych Warszawa

USG szwów czaszkowych jest kluczową procedurą diagnostyczną stosowaną w medycynie dziecięcej, zwłaszcza w ocenie rozwoju czaszki u niemowląt. Badanie to pozwala na wczesne wykrycie potencjalnych nieprawidłowości. USG szwów czaszkowych Warszawa jest nieocenionym narzędziem w rękach pediatrów i neurologów dziecięcych Kindermedica, wspierającym wczesną diagnostykę i efektywne planowanie leczenia.

USG szwów czaszkowych u niemowlaka - na czym polega?

USG szwów czaszkowych u niemowlaka to bezbolesne i nieinwazyjne badanie, które polega na ocenie stanu szwów czaszkowych u najmłodszych pacjentów i nie naraża ich na szkodliwe promieniowanie. Lekarz wykonujący badanie nakłada żel na głowicę USG i delikatnie przykłada ją do główki dziecka w celu oceny szwów czaszkowych malucha.

USG szwów czaszkowych - przygotowanie do badania

Przygotowanie do USG szwów czaszkowych Warszawa u niemowląt jest zazwyczaj proste i nie wymaga szczególnych działań. USG u dzieci jest badaniem nieinwazyjnym, więc nie ma potrzeby stosowania żadnych środków medycznych ani specjalnego przygotowania fizycznego. Oto kilka ogólnych wskazówek, jakie mogą wziąć pod uwagę rodzice dziecka:

 • Zapewnienie wygodnych ubranek, które ułatwią dostęp do główki dziecka.
 • Nakarmienie niemowlaka przed badaniem może je uspokoić na czas wizyty.
 • Zachowanie spokojnego środowiska wokół dziecka przed badaniem może pomóc w jego uspokojeniu.
 • Ulubiona zabawka lub smoczek w pewnością zrelaksują malucha.
 • Obecność rodzica lub opiekuna podczas badania jest zalecane, ponieważ ich obecność może uspokoić dziecko.

USG szwów czaszkowych Warszawa - przebieg badania

USG szwów czaszkowych Warszawa przebiega w sposób standardowy (z zachowaniem ogólnych zasad ultrasonografii). Przebieg badania wygląda następująco:

 1. Przybycie na badanie – w pierwszej kolejności odbywa się krótka rozmowa z lekarzem, który przeprowadza badanie. Możliwe jest wtedy przekazanie wszystkich istotnych informacji dotyczących dziecka.
 2. Przygotowanie do badania – niemowlę jest kładzione w leżance lub łóżeczku badawczym. Zalecana jest obecność rodzica, aby uspokoić dziecko i utrzymać je w przypadku niezadowolenia malucha.
 3. Zastosowanie żelu – na główkę dziecka nakładany jest specjalny żel, który jest bezbarwny i niebrudzący.
 4. Przeprowadzenie badania – lekarz używa transducera, przesuwając go delikatnie po skórze głowy dziecka.
 5. Ocena i interpretacja – lekarz ocenia obrazy na monitorze w czasie rzeczywistym, analizując stan szwów czaszkowych u niemowlaka i ewentualnych nieprawidłowości.
 6. Zakończenie badania – po badaniu żel jest zmywany, a dziecko może zostać ubrane. Całe badanie trwa około 15-30 minut, w zależności od warunków i współpracy dziecka.
 7. Omówienie wyników – lekarz może omówić wstępne wyniki badania lub zaplanować kolejną wizytę w celu dokładniejszego przedstawienia dolegliwości i dalszych kroków.

Co to jest kraniosynostoza?

Kraniosynostoza (nazywana również kraniostenozą) jest wadą wrodzoną, w której jedna lub więcej szwów czaszkowych u niemowląt zamyka się przedwcześnie. Powoduje to uniemożliwienie prawidłowego rozwoju powiększającego się mózgu dziecka. Dane wskazują, że w Polsce rodzi się około 200 noworodków cierpiących na to schorzenie.

USG szwów czaszkowych – cena

Cena USG szwów czaszkowych Warszawa w specjalistycznej przychodni dziecięcej Kindermedica wynosi 220 zł.

Kto robi USG szwów czaszkowych?

USG szwów czaszkowych u niemowląt w Kindermedica wykonuje lekarz radiolog z odpowiednim doświadczeniem i szkoleniem w zakresie ultrasonografii pediatrycznej:

W niektórych przypadkach badanie może być również przeprowadzane przez neurologa dziecięcego. Ważne jest, aby osoba wykonująca USG była właściwie przeszkolona w interpretacji obrazów ultrasonograficznych, szczególnie w kontekście delikatnej anatomii niemowląt.

Poznaj naszych specjalistów:

Radiolog Sylwia Rączkowska
Członek Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego.
Radiolog Urszula Zienkiewicz
Kierownik zakładu diagnostyki obrazowej w szpitalu pediatrycznym im. Jana Bogdanowicza.
Radiolog Dominik Nguyen
Członek Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego, European Society of Radiology oraz European Society of Pediatric Radiology.

Umów badanie w naszym systemie rezerwacji:

FAQ:

Jak sprawdzić szwy czaszkowe?

Szwy czaszkowe u niemowlaka i stopień ich zrośnięcia można sprawdzić delikatnymi ruchami głowicy USG – podczas USG szwów czaszkowych.

Jak sprawdzić czy szwy czaszkowe są zrośnięte?

Badaniem USG szwów czaszkowych, jednak w przypadku kraniosynostozy widać to gołym okiem, ponieważ kształt główki dziecka może się zmienić w zależności od tego, jaki szew zdążył się zrosnąć.

crosschevron-right