Diagnozowanie zespołu Aspergera u dzieci, który jest jednym z zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD), wymaga kompleksowej oceny prowadzonej przez specjalistów. W Warszawie możliwe jest przeprowadzenie diagnozy Aspergera połączonej z diagnozą Autyzmu w specjalistycznej przychodni Kindermedica. Nie wiedzą Państwo, od czego zacząć oraz jak wygląda proces diagnostyczny? Poniżej, znajdą Państwo najpotrzebniejsze informacje dotyczące diagnozy Aspergera u dzieci.
Zauważyli Państwo, że Wasze dziecko zachowuje się w sposób nietypowy a może dostali Państwo informację z placówki oświatowej bądź od lekarza, że należy wykonać diagnozę w kierunku Zespołu Aspergera? Jeżeli są Państwo w takiej sytuacji, zachęcamy do zapoznania się z ofertą specjalistycznej poradni Kindermedica. W naszej poradni oferujemy diagnozę w kierunku Autyzmu oraz Zespołu Aspergera u dzieci i młodzieży, prowadzoną przez wykwalifikowany zespół specjalistów i z wykorzystaniem rzetelnych testów psychologicznych, dopasowanych do wieku dziecka.
Poniżej przedstawiamy procedurę diagnostyczną w poradni Kindermedica:
1. Wywiad diagnostyczny z rodzicem/ami – WIZYTA PRZEBIEGA BEZ DZIECKA
Podczas pierwszej wizyty diagnozy Aspergera u dzieci psycholog zbiera informacje na temat odnajdowania się i rozwoju dziecka w domu oraz szkole. Kluczowe jest, aby opiekunowie na spotkanie zabrali ze sobą całą dokumentację medyczną i psychologiczną dziecka (dotyczy to również opinii o funkcjonowaniu w żłobku, przedszkolu lub szkole). Spotkanie polega na wyjaśnieniu przez psychologa całej procedury diagnostycznej i odpowiedzeniu na wszelkie pytania. W czasie tego spotkania rodzice otrzymają również do wypełnienia kwestionariusz psychologiczny służący do pomiaru zachowań związanych ze spektrum autyzmu (ASD).
Czas trwania: 60 minut
2. Obserwacja psychologiczna diagnosty dziecięcego – WIZYTA Z UDZIAŁEM DZIECKA
W czasie drugiej wizyty diagnozy Aspergera psycholog dziecięcy-diagnosta w formie zabawy (malowania i układania klocków) nawiąże kontakt z dzieckiem. Głównym celem spotkania jest lepsze poznanie dziecka i obserwacja jego komunikacji, zachowań oraz sposobu, w jakim się bawi.
Czas trwania: 60 minut
3. Diagnoza psychologiczna – WIZYTA Z UDZIAŁEM DZIECKA
Podczas trzeciego spotkania psycholog-diagnosta specjalizujący się w diagnozie Autyzmu i Zespołu Aspergera przeprowadza badania diagnostyczne za pomocą narzędzi np. skali inteligencji Stanford-Binet 5.
Czas trwania: 60 minut
4. Obserwacja psychiatry dziecięcego - WIZYTA Z UDZIAŁEM DZIECKA
Czwarta wizyta przebiega zarówno w obecności dziecka, jak i rodzica. Psychiatra dziecięcy zaczyna od rozmowy z rodzicami lub opiekunami i zbiera istotne informacje, a następnie podczas wspólnej zabawy oraz rozmowy przeprowadza dokładne badanie dziecka. Wizyta nie jest stresująca dla pacjenta, ponieważ polega na wspólnej zabawie ze specjalistą (malowaniu, rysowaniu, układaniu zabawek).
Czas trwania: 60 minut
5. Końcowe omówienie diagnozy - WIZYTA PRZEBIEGA BEZ DZIECKA
Wizyta przeznaczona jest dla rodziców lub opiekunów dziecka. Podczas konsultacji psycholog wyjaśnia przeprowadzoną procedurę diagnostyczną oraz wnioski, jakie z niej wynikają. Psycholog-diagnosta przekazuje rodzicom plan postępowania i wskazówki terapeutyczne dostosowane dla dziecka. Nasz specjalista odpowiada również na wszystkie pytania rodziców.
Podczas spotkania przekazywana jest pełna opinia wraz z zaświadczeniem od lekarza psychiatry.
W Poradni Kindermedica opinia psychologiczno-psychiatryczna przygotowywana jest zespołowo – psycholog-diagnosta wspólnie ze specjalistą psychiatrą dziecięcym ustalają diagnozę oraz plan leczenia dziecka z Zespołem Aspergera, który przekazywany jest opiekunom na ostatniej wizycie.
Czas trwania: 60 minut
Zespół Aspergera jest zaburzeniem neurologicznym z grupy zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD), charakteryzującym się trudnościami w interakcjach społecznych, ograniczonymi, stereotypowymi wzorcami zachowań i interesów, przy jednoczesnym zachowaniu normalnej lub powyżej przeciętnej inteligencji. Został po raz pierwszy opisany przez austriackiego pediatrę Hansa Aspergera w 1944 roku.
Natomiast typowe cechy Zespołu Aspergera to między innymi nieprawidłowość w interakcjach społecznych, sztywność emocji, zaangażowanie w powtarzalne zachowania oraz nietypowe zainteresowania.
Zespół Aspergera, który jest uważany za zaburzenie ze spektrum autyzmu, charakteryzuje się szeregiem specyficznych objawów. Ważne jest zaznaczenie, że objawy mogą się różnić w zależności od jednostki, jednak bardzo często obejmują:
Objawy Zespołu Aspergera mogą różnić się znacznie między osobami, diagnoza i ocena wymagają indywidualnego podejścia. Ważne jest, aby pamiętać, że każde dziecko lub nastolatek z Zespołem Aspergera jest unikalny, a ich doświadczenia i potrzeby mogą się znacznie różnić.
Objawy Zespołu Aspergera u dzieci mogą być różnorodne i różnić się w zależności od jednostki i jej wieku. Do najczęstszych objawów zaliczamy – trudności w interpretacjach społecznych, powtarzalne wzorce, problemy z komunikacją werbalną i niewerbalną, wrażliwość sensoryczna, ograniczone zachowanie, potrzeba rutyny, trudności w wyrażaniu emocji, niezdolność motoryczna, a nawet dosłowne rozumienie języka.
Objawy zespołu Aspergera u nastolatków często są podobne do tych obserwowanych u młodszych dzieci, ale mogą również ewoluować lub przyjmować inne formy w miarę dojrzewania. Oto niektóre z typowych objawów zespołu Aspergera, które mogą występować u nastolatków – trudności w interpretacjach społecznych, ograniczone lub obsesyjne zainteresowania, problemy z komunikacją, nadwrażliwość sensoryczna, potrzeba nadmiernej rutyny w życiu codziennym, zbyt dosłowne rozumienie języka, trudności w wyrażaniu emocji i ich rozumienia, niezdolność motoryczna, samodzielność i dążenie do niezależności, a także problemy ze zdrowiem psychicznym.
Diagnozę Aspergera u dzieci i młodzieży możecie Państwo wykonać w specjalistycznej przychodni Kindermedica w Warszawie, przy ulicy Augustyna Kordyckiego 49. Umów się na diagnozę Aspergera u dzieci w naszej placówce.
Diagnoza zespołu Aspergera prywatnie możliwa jest w specjalistycznej przychodni dziecięcej Kindermedica w Warszawie. Podczas diagnozy przeprowadzana jest szczegółowa obserwacja kliniczna dziecka, wykonanie zestawu testów behawioralnych, a w razie potrzeby pogłębionej diagnostyki psychologicznej. Proces obejmuje 5 wizyt w placówce i przebiega pod opieką psychologa i psychiatry, którzy dokonują rozpoznania Aspergera u dzieci i młodzieży. W niektórych przypadkach przeprowadzana jest również konsultacja z neurologiem dziecięcym lub neurologopedą dziecięcym.
Autyzm i zespół Aspergera są często mylone lub łączone ze sobą, co wynika z ich podobieństw, ale również z ewolucji w rozumieniu i klasyfikacji tych zaburzeń.
PODOBIEŃSTWA:
RÓŻNICE:
Diagnoza Aspergera zapewnia wsparcie dla dzieci z zaburzeniami i ujawnia trudności w rozumieniu wielu sytuacji i reguł społecznych.
Po diagnozie Zespołu Aspergera specjaliści przygotują plan terapii behawioralnej dziecka. Ponadto możliwe jest staranie się np. o objęcie dziecka lub nastolatka programem wczesnego wspomagania rozwoju, indywidualnym nauczaniem szkolnym, a nawet zdobyciem orzeczenia o niepełnosprawności.
Asperger niezupełnie oznacza Autyzm, jednak Zespół Aspergera jest zaliczany do zaburzeń ze spektrum Autyzmu. Czasem traktowany jest nawet jako łagodna forma autyzmu. W istocie oba zaburzenia się różnią.
Diagnozy nastolatka z Zespołem Aspergera przeprowadzana jest w specjalistycznej przychodni Kindermedica w Warszawie.
Na wszelkie pytania dotyczące diagnoz z chęcią odpowiemy Państwu pod numerem telefonu 507 022 003.
Cena pełnej diagnozy wraz wydaniem opinii to 1670 zł.