Alergolog Dziecięcy Warszawa

Kim jest alergolog dziecięcy?

Alergolog dziecięcy to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem alergii u dzieci. W poradni dziecięcej Kindermedica, alergolodzy leczą dzieci z alergiami pokarmowymi, skórnymi czy oddechowymi oraz diagnozują inne objawy i reakcje wynikające z nadwrażliwości układu immunologicznego. Lekarz alergolog dziecięcy jest również pediatrą, dlatego podczas diagnozowania i leczenia młodego pacjenta patrzy na jego funkcjonowanie całościowo.

Czym zajmuje się alergolog dziecięcy?

Zakres leczenia alergologa dziecięcego obejmuje różnego rodzaju alergie. Kwalifikujemy je ze względu na pojawiające się objawy, które wywołane są poprzez alergeny.

U dzieci najczęściej wyróżniamy alergie pokarmowe, oddechowe czy skórne. Każda z nich objawia się czymś innym, dlatego postaramy się wytłumaczyć na co rodzice powinni zwrócić uwagę.

Alergie pokarmowe u dzieci

Alergie pokarmowe u dzieci występują po spożyciu konkretnego produktu spożywczego.  Najczęstszymi alergenami pokarmowymi u dzieci są produkty mleczne, orzechy, mąka pszenna, soja, niektóre owoce (truskawki, brzoskwinie), białka jajka kurzego, warzywa (seler, marchewka, pomidory).  To tylko kilka przykładów alergenów pokarmowych, u dzieci może występować uczulenie na wiele innych produktów. W diagnostyce i leczeniu alergii pokarmowych najważniejsze jest znalezienie przyczyny, czyli alergenu, który uczula dziecko i wykluczenie go z diety.

Alergie skórne u dzieci

Alergie skórne są bardzo często spotykane u dzieci i objawiają się wysypką, swędzeniem czy zaczerwieniem skóry. Alergie skórne powstają w momencie kontaktu skóry dziecka z alergenem np. kosmetykami. Skóra dziecka często reaguje alergicznie na substancje znajdujące się w kosmetykach, materiałach, z których wykonane są ubrania (wełna, bawełna, len).

Alergie oddechowe u dzieci

Alergie oddechowe wiążą się z uczuleniem u dzieci na pyłki drzew, traw, sierść zwierząt, pleśnie. Bardzo często występują w okresie wiosennym, kiedy rośliny zaczynają pylić. Objawy alergii oddechowych są dla dzieci bardzo uciążliwe i często pojawiają się nagle.

Alergie u dzieci mogą przybierać jeszcze inne formy. Do innych często występujących rodzajów alergii zaliczamy: alergie na chemikalia, środki zapachowe, leki, jad owadów. Najważniejsze w procesie diagnostycznym u dzieci jest szybka diagnoza i wprowadzenie odpowiedniego leczenia przez alergologa dziecięcego.

Kiedy zapisać się do alergologa dziecięcego w Warszawie?

Objawy reakcji alergicznych u dzieci zależą od alergenu, który je wywołał.  Poniżej przedstawiamy symptomy, które powinny zaniepokoić opiekunów.

  • W przypadku alergii pokarmowych u dzieci mogą występować: bóle brzucha wymioty, biegunki, zaparcia wzdęcia, brak apetytu. Dodatkowo w przypadku niemowląt alergie pokarmowe objawiać się mogą ulewaniem, kolkami, prężeniem się w trakcie i po karmieniu oraz wzmożoną płaczliwością.
  • Alergie skórne najczęściej powodują zmiany skórne takie jak: zaczerwienie naskórka, wysypka, łuszczenie, suchość.
  • Alergie oddechowe cechują się: częstych kichaniem, wodnistym katarem, zapaleniem spojówek, uciążliwym kaszlem, łzawienie oczu, w niektórych przypadkach dusznościami.

Objawy alergii u dzieci przybierają różne formy. Natomiast są bardzo uciążliwe i powodują duży dyskomfort u dzieci. Jeśli zauważasz któryś z niepokojących symptomów u swojego dziecka, wizyta u alergologa dziecięcego pomoże w diagnozie i dobraniu odpowiedniego leczenia.

Jak przygotować się do wizyty u alergologa dziecięcego?

Wizyta u alergologa dziecięcego nie wymaga specjalnego przygotowania. Natomiast do gabinetu warto zabrać ze sobą:

  • dokumentację medyczną dziecka,
  • wyniki badań dziecka,
  • w przypadku alergii skórnych, zdjęcia wysypki, grudek,
  • listę leków, które przyjmuje dziecko,
  • opis objawów i dolegliwości.

Podczas konsultacji, specjalista zbiera wywiad, bada dziecko i przekazuje zalecenia opiekunom. W niektórych przypadkach alergolog dziecięcy kieruje pacjenta na dodatkowe badania takie jak: badania krwi, testy skórny czy panel badań pokarmowych.

Alergolog dziecięcy prywatnie Warszawa - jak się umówić?

Aby umówić się na wizytę u alergologa dziecięcego prywatnie w Warszawie, należy podjąć następujące kroki:

  1. wybór alergologa dziecięcego Warszawa – bez obaw znajdziecie go Państwo w naszej placówce – dr n.med. Monika Szychta.
  2. kontakt telefoniczny lub online – w celu umówienia się na konsultację alergologiczną w poradni Kindermedica prosimy o kontakt telefoniczny z recepcją lub skorzystanie z terminarza online dostępnego na naszej stronie internetowej w zakładce „umów wizytę”.

Kindermedica - poradnia alergologiczna dla dzieci w Warszawie

Specjalistyczna przychodnia dziecięca Kindermedica to poradnia alergologiczna dla dzieci Warszawa, która mieści się na Pradze Południe przy ulicy Kordeckiego 49 i zapewnia małym pacjentom kompleksową diagnostykę i leczenie alergii pokarmowych, kontaktowych oraz wziewnych. Specjalistką, która przyjmuje w naszej placówce, jest dr n. med. Monika Szychta, która ma doświadczenie pracy oraz niezwykłe podejście do dzieci. Decydując się na wizytę w naszej przychodni, możecie Państwo liczyć na wykonanie wszystkich niezbędnych badań, specjalistyczne określenie choroby i wydanie zaleceń dotyczących jej leczenia.

Kindermedica to przyjazne miejsce dla dzielnych małych pacjentów oraz życzliwy i pomocny personel dla ich rodziców. W razie potrzeby jesteśmy do Państwa dyspozycji.

 

FAQ - najczęściej zadawane pytania?

Czym się zajmuje alergolog dziecięcy?

Alergolodzy dziecięcy zajmują się diagnozą i leczeniem dzieci z alergiami pokarmowymi, skórnymi, oddechowymi i innymi.  Specjaliści diagnozują objawy i reakcje wynikające z nadwrażliwości układu immunologicznego

Jakie objawy świadczą o alergii u dziecka?

Objawy, które powinny zaniepokoić opiekunów to bóle brzucha, wymioty, ulewanie w przypadku alergii pokarmowych. U dzieci z alergiami skórnym, niepokojące będą wysypki, zaczerwieniona, swędząca skóra. Natomiast alergie oddechowe charakteryzują się uciążliwym kaszlem, dusznością, wodnistym katarem, łzawiącymi oczami.

Jakie badania może zlecić alergolog dziecięcy?

Lekarz alergolog dziecięcy może zlecić między innymi testy skórne, badania laboratoryjne z krwi. Szczególnie u niemowlaków i małych dzieci zaleca się badania krwi w procesie diagnozowania alergii.

Czy to alergologa dziecięcego trzeba być na czczo?

Na wizycie do alergologa dziecięcego nie trzeba być na czczo.

Bóle brzuch, wymioty, wzdęcia – wizyta u alergologa czy gastrologa dziecięcego?

Jeśli masz wątpliwość co do przyczyny objawów Twojego dziecka, zgłoś się do pediatry.

Lekarz po dokładnym zbadaniu dziecka w razie konieczności pokieruje Cię do odpowiedniego specjalisty: gastroenterologa lub alergologa dziecięcego.

Czy na wizycie u alergologa dziecięcego musi być obecne dziecko?

Zaleca się, aby na pierwszej wizycie u alergologa dziecięcego pojawić się z dzieckiem. Lekarz dokładnie bada palpacyjnie dziecko i ocenia  między innymi stan skóry dziecka.

Moje dziecko ma kaszel, duszności, katar, co mam robić?

Jeśli u Twojego dziecka występują takie objawy, warto udać się do lekarza alergologa dziecięcego w celu ustalenia przyczyny problemu i wdrożenia leczenia. Dodatkowo lekarz może zlecić badania laboratoryjne krwi.

Jak mogę umówić się na wizytę do alergologa dziecięcego?

W poradni Kindermedica można umówić się do specjalisty alergologa dziecięcego dzwoniąc na recepcję pod numer 507022003 lub online poprzez naszą platformę.

Umów wizytę u jednego z naszych specjalistów w Kindermedica.

Umów wizytę u jednego z naszych specjalistów w Kindermedica.

Z listy poniżej możesz wybrać formę konsultacji: wizyta w gabinecie, wideoporada lub teleporada
Następnie należy wybrać dogodny termin u naszego specjalisty.
crosschevron-right