Alergia skórna u dziecka

Alergia skórna u dziecka to nic innego jak nieprawidłowa reakcja układu immunologiczne na substancje, które organizm traktuje jako zagrażające. Alergie skórne mogą ulegać nasileniu, jeżeli w porę się ich nie wykryje.

Przejdź do artykułu

Kamica nerkowa u dzieci

Większość osób zna lub słyszała kiedyś o kamicy nerkowej. Leczeniem kamicy nerkowej zajmuje się nefrolog dziecięcy. Aby lepiej zrozumieć mechanizm powstania kamieni w nerkach dzieci, w tym artykule postaramy się odpowiedź na ważne pytania.

Przejdź do artykułu

Niedowaga u dzieci

Istnieją wytyczne dotyczące przyrostu masy ciała u dziecka w poszczególnych grupach wiekowych. Prawidłowy stan masy ciała zazwyczaj określa się za pomocą siatek centylowych, które opracowane są dla poszczególnych grup wiekowych oraz płci.

Przejdź do artykułu

Hipertrichoza u dzieci

Hipertrichoza u dzieci to choroba charakteryzująca się nadmiernym owłosieniem na ciele. Na czym polega „syndrom wilkołaka”, skąd się bierze oraz jak go leczyć?

Przejdź do artykułu

Nietolerancja laktozy u niemowlęcia

Coraz częściej i głośniej mówi się o nietolerancji laktozy u niemowlaka. Prawidłowa diagnoza oraz leczenie nietolerancji laktozy, chroni dziecko przed odczuwaniem bólu oraz poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Przejdź do artykułu

Zawroty głowy u dziecka

Zapewne każdy rodzic zaczyna niepokoić się, gdy jego dziecko skarży się na zawroty głowy. Na całe szczęście w większości przypadków, zawroty głowy są objawem chorób niestanowiących zagrożenia dla życia dziecka.

Przejdź do artykułu

Kiedy do gastrologa z niemowlakiem?

Podejrzewacie, że Wasze dziecko może mieć problemy związane z układem pokarmowym? Boli je brzuch, wymiotuje/ulewa, nie chce jeść a może je, ale nie przybiera na wadze?

Przejdź do artykułu

Jak uspokoić dziecko z autyzmem?

Dlaczego dzieci autystyczne denerwują się, krzyczą bądź co trudniejsze, stają się agresywne wobec samych siebie oraz innych ludzi?

Przejdź do artykułu

ZUM u dzieci?

ZUM u dzieci to nic innego jak zakażenie układu moczowego, wywołane obecnością bakterii w drogach moczowych dziecka. W poniższym artykule wyjaśniamy czym jest ZUM.

Przejdź do artykułu

Celiakia u dzieci

Czy twoje dziecko często boli brzuszek, szczególnie wtedy, gdy zje coś pochodzenia zbożowego? W tym artykule, sprawdzimy, czym jest celiakia, jakie są jej objawy oraz jak można ją leczyć?

Przejdź do artykułu

Witamina D - fakty i mity o brakującej witaminie u ludzi

Witamina D jest niezbędnym składnikiem odżywczym nie tylko ważnym dla zdrowia kości, ale także korzystnym dla wielu innych narządów i układów.

Przejdź do artykułu

Moczenie nocne u dzieci

Chociaż większość dzieci uczy korzystać się z toalety w wieku od 2 do 4 lat, to u niektórych z nich występują trudności z utrzymaniem moczu i występuje tak zwane "moczenie nocne". Dzieci rozwijają się we własnym tempie i warto się temu przyjrzeć indywidualnie. Badania wskazują, że 15% 5  i 7-latków moczy łóżko, ale już w wieku 15 lat mniej niż 1% dzieci moczy się w nocy.
Moczenie nocne nie jest poważnym schorzeniem, ale może być trudnym problemem dla dzieci i rodziców.

Przejdź do artykułu

Niedoczynność tarczycy u dzieci

Niedoczynność tarczycy odnosi się do zaburzeń gruczołu tarczycy, która nie wytwarza wystarczającej ilości aktywnych hormonów T3 i T4. Ten stan może być obecny przy urodzeniu lub może być nabyty w dowolnym momencie w dzieciństwie lub dorosłości.

Przejdź do artykułu

Grypa czy COVID-19 czy RSV lub przeziębienie? Nasilenie zachorowań u dzieci a szybkie rozpoznanie.

Twoje dziecko ma ból gardła, kaszel i wysoką gorączkę. Czy to COVID-19? Czy to może być grypa? A może RSV lub zwykłe przeziębienie lub inna choroba?

Wszystkie te choroby są spowodowane przez wirusy, które infekują drogi oddechowe. Wszystkie są zakaźne i mogą łatwo przenosić się z osoby na osobę. Powodują również pewne podobne objawy. Może być więc trudno je odróżnić.

Przejdź do artykułu

Refluks żołądkowy a choroba refluksowa

Jakie są różnice między refluksem żołądkowo-przełykowym a choroba refluksową przełyku?

Ulewanie (zwane również refluksem, refluksem żołądkowo-przełykowym) polega na przemieszczaniu się treści żołądka do przełyku, a czasem przez usta i nos. Gdy refluks jest związany z innymi objawami lub utrzymuje się po okresie niemowlęcym, jest uważany za chorobę i jest znany jako choroba refluksowa przełyku lub GERD (gastroesophageal reflux disease).

Przejdź do artykułu

Czy rozwój funkcji motorycznych Twojego dziecka jest prawidłowy?

Czy rozwój funkcji motorycznych Twojego dziecka jest prawidłowy ?
Ty znasz swoje dziecko najlepiej. Dlatego ważne jest, aby podzielić się swoimi obawami z pediatrą i neurologiem
dziecięcym, jeśli uważasz, że rozwój Twojego malucha nie przebiega zgodnie z planem.

Przejdź do artykułu

Anoreksja - jak zaburzenie odżywiania może wpływać na Twoje dziecko?

Anoreksja - jak zaburzenie odżywiania może wpływać na Twoje dziecko?

Zaburzenia odżywiania to stany występujące u osób, które doświadczają trudnej relacji z jedzeniem. Mogą zmagać się ze skrajnym poczuciem winy z powodu jedzenia i przyjmowania posiłków, lękiem przed przybraniem na wadze oraz nierealistycznym obrazem ciała. Te myśli mogą zakłócić i przejąć ich codzienne funkcjonowanie.

Przejdź do artykułu

Lęk u dziecka - na co zwrócić uwagę oraz jak pomóc.

Powrót do szkoły bądź przedszkola po dłuższej przerwie wakacyjnej, bywa stresującą sytuacja dla naszych dzieci. Muszą one na nowo dostosować się do zasad, norm oraz warunków panujących w danym miejscu. Rutyna, która jest od nich wymaga, może okazać się przytłaczająca. W szczególności że przez kilka miesięcy wyglądała zupełnie inaczej

Przejdź do artykułu

Przeziębienie, grypa czy COVID-19? Choroby układu oddechowego u dzieci.

Twoje dziecko ma ból gardła, kaszel i wysoką gorączkę. Czy to COVID-19? Czy to może być grypa? A może zwykłe przeziębienie lub inna choroba?

Przejdź do artykułu

Jak wybrać dobrego pediatrę?

Od dnia, w którym dowiadujesz się o ciąży, podejmujesz decyzje mające wpływ na całe życie Twojego dziecka - takie jak chociażby wybór imienia. Aby zapewnić swojemu noworodkowi jak najzdrowszy start, będziesz szukać pediatry, który zaopiekuje się Twoim dzieckiem od pierwszej wizyty u lekarza, aż do wieku nastoletniego. Jak wybrać odpowiedniego lekarza?

 

Przejdź do artykułu

Wakacje a ucho pływaka u dzieci

Czym jest ucho pływaka? Jakie są objawy? Jak go unikać?

Przejdź do artykułu

Na wakacjach uważaj na kleszcze

Sezon wakacyjny trwa w najlepsze. Niestety towarzyszy mu również sezon na kleszcze. Chociaż o obecność kleszczy obawiamy się zwykle udając się na wypoczynek poza miastem, na kleszcze możesz się natknąć również wśród zieleni miejskiej.

Przejdź do artykułu
crosschevron-rightarrow-right-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram