Moczenie nocne u dzieci

Chociaż większość dzieci uczy korzystać się z toalety w wieku od 2 do 4 lat, to u niektórych z nich występują trudności z utrzymaniem moczu i występuje tak zwane "moczenie nocne". Dzieci rozwijają się we własnym tempie i warto się temu przyjrzeć indywidualnie. Badania wskazują, że 15% 5  i 7-latków moczy łóżko, ale już w wieku 15 lat mniej niż 1% dzieci moczy się w nocy.

Moczenie nocne nie jest poważnym schorzeniem, ale może być trudnym problemem dla dzieci i rodziców.

Jakie są przyczyny moczenia nocnego?

Oto 3 główne i najczęstsze przyczyny moczenia nocnego:

 • Komunikacja między mózgiem a pęcherzem. Jeśli pęcherz zasygnalizuje mózgowi, że wypełnia się moczem – a mózg nie wysyła komunikatu z powrotem do pęcherza, aby się rozluźnił i wstrzymał mocz do rana – nastąpi moczenie nocne. Podobnie, jeśli pęcherz sygnalizuje mózgowi, że wypełnia się moczem, a mózg nie słyszy tych sygnałów, zwłaszcza podczas głębokiego snu, wystąpi moczenie nocne.
 • Stres lub trauma. Czasami, gdy dzieci doświadczają stresu lub traumatycznych wydarzeń. Wcześniej nie moczyły się w nocy a w wyniku stresu lub traumatycznych zdarzeń mogą mieć napady moczenia nocnego. Jest to zupełnie inny problem niż sytuacja, w której dziecko nigdy nie było „suche” w nocy (zawsze się moczyło). Dzieci z tymi krótkotrwałymi epizodami moczenia nocnego zwykle nie moczą w nocy, kiedy podstawowy problem psychologiczny jak stres czy trauma ustępują.
 • Przyczyny medyczne. Zdarza się, że niektóre dzieci zaczynają moczyć łóżko w wyniku poważnego problemu medycznego, w tym wad układu moczowego i zakażeń układu moczowego.

Co możesz zrobić jako rodzic w przypadku moczenia nocnego u dziecka?

Większość dzieci moczy swoje łóżka podczas nauki korzystania z toalety. Nawet po tym, jak pozostaną „suche” w nocy przez kilka dni lub nawet tygodni, mogą ponownie zacząć się moczyć w nocy. Jeśli zdarzy się to Twojemu dziecku, po prostu wróć do nocnego treningu i ćwiczeń przed snem opróżniania pęcherza moczowego i spróbuj ponownie innym razem. Problem zwykle znika wraz z wiekiem dzieci. Jeśli dzieci osiągnęły wiek szkolny i nadal mają problemy z moczeniem się do łóżka, najprawdopodobniej oznacza to, że nigdy nie rozwinęły nocnej kontroli pęcherza.

Jeśli martwisz się moczeniem nocnym swojego dziecka lub dziecko wyraża niepokój, porozmawiaj z lekarzem dziecka i skonsultuj się z nefrologiem dziecięcym.

Możesz zostać poproszony o odpowiedź na następujące pytania dotyczące moczenia nocnego Twojego dziecka:

 • Czy istnieje rodzinna historia moczenia nocnego?
 • Jak często i kiedy Twoje dziecko oddaje mocz w ciągu dnia?
 • Czy w życiu rodzinnym Twojego dziecka zaszły jakieś zmiany, takie jak pojawienie się nowego rodzeństwa, przeprowadzka lub inne problemy rodzinne? Czy Twoje dziecko pije dużo wody przed snem?
 • Czy jest coś niezwykłego w tym, jak Twoje dziecko oddaje mocz lub jak wygląda mocz?

Objawy i oznaki możliwego problemu medycznego

Jeśli Twoje dziecko nauczyło się korzystać z toalety przez 6 miesięcy lub dłużej i nagle zaczyna się moczyć w łóżku, porozmawiaj z lekarzem dziecka. Może to być oznaką problemu medycznego. Jednak większość problemów medycznych, które powodują nawrót moczenia nocnego, ma inne objawy, w tym:

 • Zmiany ilości i częstotliwości oddawania moczu przez dziecko w ciągu dnia
 • Ból, pieczenie lub wysiłek podczas oddawania moczu
 • Bardzo mały lub wąski strumień moczu lub kapanie
 • Mętny lub różowy mocz lub plamy krwi na majtkach
 • Słaba kontrola jelit
 • Oddawanie moczu po stresie (kaszel, bieganie lub podnoszenie ciężarów)
 • Niektóre zaburzenia chodu (problemy z chodzeniem, które mogą oznaczać podstawowy problem neurologiczny)
 • Ciągle wilgotne majtki / bielizna dzieci

Jeśli Twoje dziecko ma którykolwiek z tych objawów, skontaktuj się z pediatrą. W razie potrzeby skierują Cię do nefrologa dziecięcego, lekarza specjalisty w diagnozowaniu i leczeniu problemów z układem moczowym u dzieci.

Na podstawie Healthy Children; American Academy of Pediatrics

Udostępnij artykuł:
crosschevron-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram