USG jamy brzusznej u dzieci Warszawa

USG jamy brzusznej u dzieci jest bezinwazyjnym i bezbolesnym badaniem, które może dostarczać informacji diagnostycznych z zakresu funkcjonowania narządów w obrębie jamy brzusznej dziecka. Wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia obrazów wnętrza ciała. Jest bardzo przydatne do oceny przyczyn bólu brzucha, miednicy lub moszny u dzieci.

USG jamy brzusznej u dzieci - na czym polega?

USG jamy brzusznej u dzieci, wykonywane w poradni dziecięcej Kindermedica Warszawa jest nieinwazyjnym badaniem medycznym, które pomaga lekarzom diagnozować i leczyć schorzenia w obrębie jamy brzusznej. Jest ono bezpieczne i bezbolesne. Badanie USG jamy brzusznej polega na przesuwaniu głowicy aparatu ultrasonograficznego po skórze brzucha dziecka, pokrytym specjalnym żelem. Fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości przemieszczają się z sondy przez żel do ciała. Badanie USG jamy brzusznej rejestruje obrazy w czasie rzeczywistym, może więc pokazać strukturę i ruch narządów wewnętrznych ciała. Obrazy mogą również pokazywać krew przepływającą przez naczynia krwionośne.

W niektórych przypadkach, wraz z badaniem USG jamy brzusznej dziecka, lekarz może również zlecić wykonanie ultrasonografii dopplerowskiej w celu oceny przepływu krwi w określonych tętnicach i żyłach jamy brzusznej.

USG jamy brzusznej u dzieci jest stosunkowo szybkim badaniem. W poradni Kindermedica trwa ono zazwyczaj 15-20 minut. Po wykonanym badaniu rodzice otrzymują od lekarza radiologa dokładny opis badania, z którym powinny udać się do lekarza specjalisty dziecięcego.

Jakie narządy można ocenić podczas badania USG jamy brzusznej dziecka?

USG jamy brzusznej u dzieci może być wykonane w celu oceny:

  • wyrostka robaczkowego
  • żołądka / odźwiernika
  • wątroby
  • pęcherzyka żółciowego
  • śledziony
  • trzustki
  • jelit
  • nerek
  • pęcherza moczowego
  • jąder
  • jajników
  • macicy

USG jamy brzusznej dziecka - co wykrywa?

USG jamy brzusznej dziecka jest bezpiecznym badaniem, które pomaga w leczeniu schorzeń w obrębie jamy brzusznej dziecka. Wykonywane jest na zlecenie lekarzy specjalistów dziecięcych w celu poszerzenia diagnostyki. Na badanie USG jamy brzusznej dziecka w poradni Kindermedica może skierować lekarz specjalista gastrolog dziecięcy, nefrolog dziecięcy, a także lekarz pediatra.

Badanie USG jamy brzusznej dziecka może między innymi pomóc w:

  • ustaleniu źródła bólu brzucha dziecka, takiego jak kamienie żółciowe, kamienie nerkowe, ropnie lub stan zapalny wyrostka robaczkowego spowodowany zapaleniem wyrostka robaczkowego
  • wykryciu przyczyny powiększenia narządów jamy brzusznej
  • zidentyfikowaniu lokalizacji nieprawidłowego płynu w obrębie jamy brzusznej
  • ustaleniu przyczyn wymiotów u niemowląt, w diagnozowaniu refluksu żołądkowo-przełykowego

 

Jak przygotować dziecko do badania USG jamy brzusznej?

Do badania USG jamy brzusznej dziecka nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Najważniejsze, by podczas zapisywania na badanie USG jamy brzusznej dziecka w poradni Kindermedica dopytać się, czy istnieją jakieś szczególne instrukcje dotyczące jedzenia i picia przed badaniem.

Rodzice mogą zostać poproszeni o przygotowanie dziecka w zakresie ograniczenia jedzenia i picia przez kilka godzin przed badaniem, aby lepiej uwidocznić określone narządy, takie jak pęcherzyk żółciowy i górne narządy jamy brzusznej.

Przed niektórymi badaniami dziecko  powinno z kolei wypić dużo wody na jedną do dwóch godzin przed badaniem i unikać oddawania moczu. Szczególnie dotyczy to badania USG jamy brzusznej oceniającego pęcherz moczowy dziecka. W tym przypadku bardzo ważne jest, żeby pęcherz moczowy był w miarę pełny w momencie rozpoczęcia badania.

Wskazane jest, by dziecko na badanie przyszło w ubraniu, które w łatwy i szybki sposób odsłoni brzuch dziecka. Dzięki temu unika się stresu, związanego z rozbieraniem i ubieraniem dziecka.

Warto również porozmawiać z dzieckiem przed badaniem, na czym będzie ono polegało. Dzięki temu dziecko będzie się mniej stresowało, co ułatwi szybsze przeprowadzenie badania. Można również zabrać ze sobą ulubioną zabawkę, smoczek czy pieluchę.

 

Jak wygląda wizyta w gabinecie podczas USG jamy brzusznej dziecka w Warszawie?

W poradni Kindermedica przed rozpoczęciem badania USG jamy brzusznej dziecka, lekarz radiolog zada kilka pytań i poprosi aby dziecko położyło się na leżance. Badanie wykonywane jest w gabinecie, który w trakcie badania USG może być słabo oświetlony, aby lekarz radiolog mógł widzieć wyraźniejsze obrazy wyświetlane na ekranie monitora. Dziecko będzie wygodnie leżało na leżance do badań, a odsłonięte będą tylko te obszary ciała, które mają być badane głowicą USG. Następnie specjalista przed badaniem nałoży gęsty żel na skórę dziecka nad obszarem, który ma zostać zeskanowany (żel może być nieco zimny). Następnie lekarz specjalista wykonujący badanie USG, będzie powoli przesuwać małą sondę po skórze pacjenta. Badanie USG jest nieinwazyjne, bezbolesne (nie wykonuje się żadnych innych zabiegów, zastrzyków itp).W przypadku większości badań ultrasonograficznych pacjent leży twarzą do góry na stole do badań, który można przechylać lub przesuwać. Pacjenci mogą obrócić się na dowolną stronę, aby poprawić jakość obrazów.

Długość badania będzie różna w zależności od:

  • wieku dziecka
  • tego jak Twoje dziecko współpracuje w czasie badania
  • ile obszarów należy przeskanować
  • jakie obszary należy przeskanować

Zazwyczaj w poradni Kindermedica badanie trwa od 15 do 20 minut.

 

USG jamy brzusznej dziecka - czy są jakieś przeciwskazania?

Badania USG jamy brzusznej dziecka jest bezpieczne i bezbolesne oraz nie ma znanych skutków ubocznych. W związku z tym, nie ma specyficznych przeciwskazań do badania.

W niektórych przypadkach mogą występować trudności techniczne lub warunki kliniczne, które mogą utrudnić przeprowadzenie badania USG jamy brzusznej u dziecka, np.:

  • nadmierna ilość powietrza w jelitach, która może utrudnić wizualizację obrazu,
  • otyłość u dziecka, która może utrudnić zdobycie wyraźnego obrazu z powodu tkanki tłuszczowej,
  • nadmierne pobudzenie dziecka, przez które trudniej jest uzyskać wyraźny obraz.

 

Jakie są zalety badania USG?

Badanie USG jamy brzusznej dziecka jest jednym z podstawowych badań w profilaktyce i diagnostyce wielu chorób w obrębie jamy brzusznej:

  • jest bezpieczną procedurą, która nie wykorzystuje promieniowania w odróżnieniu od zdjęć RTG
  • jest nieinwazyjne (bez igieł i zastrzyków)
  • zapewnia wyraźne obrazowanie nawet wtedy, gdy pacjent się porusza, dzięki czemu idealnie nadaje się do obrazowania dzieci i niemowląt
  • może być wykonywany na wielu częściach ciała
  • może służyć do monitorowania stanu zdrowia i rozwoju
  • może być wykorzystany do postawienia diagnozy
  • może być wykorzystane jako badanie przesiewowe

 

USG jamy brzusznej dziecka Warszawa - koszt pojedynczych struktur:

Cena badania USG jamy brzusznej dziecka w Warszawie wykonywanego w specjalistycznej poradni Kindermedica wynosi 220 zł. Dowiedz się więcej na temat USG dla dzieci Warszawa.

 

Kto wykonuje badanie USG?

Specjalistami, którzy wykonują w Kindermedica badanie USG jamy brzusznej u dziecka, są:

Radiolog Sylwia Rączkowska
Członek Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego.
Radiolog Urszula Zienkiewicz
Kierownik zakładu diagnostyki obrazowej w szpitalu pediatrycznym im. Jana Bogdanowicza.
Radiolog Dominik Nguyen
Członek Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego, European Society of Radiology oraz European Society of Pediatric Radiology.

Umów badanie w naszym systemie rezerwacji:

crosschevron-right