Nefrolog Dziecięcy Warszawa

Kim jest nefrolog dziecięcy?

Nefrolog Dziecięcy zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem dzieci ze schorzeniami i chorobami nerek oraz układu moczowego.  Nefrologia dziecięca obejmuje szerokie spektrum chorób i dolegliwość, które mogą wpływać na zdrowie dzieci.

Nefrolog dziecięcy w poradni Kindermedica to wykwalifikowany specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem dzieci z zaburzeniami pracy nerek oraz trudnościami w zakresie funkcjonowania układu moczowego. Nefrolog dziecięcy zajmuje się dziećmi od wieku niemowlęcego do ukończenia 18 roku życia. Warto dodać, że nefrolog dziecięcy jest również lekarzem pediatrą, więc podczas badania patrzy na pacjenta całościowo.

Czym zajmuje się nefrolog dziecięcy?

W poradni Kindermedica nefrolog dziecięcy wyspecjalizowany jest w leczeniu różnych chorób układu moczowego i nerek.  Lekarz przeprowadza kompleksową diagnostykę i dobiera odpowiednie metody leczenia dla dzieci i młodzieży zmagającymi się z:

 • przewlekłymi i nawracającymi infekcjami dróg moczowych,
 • moczeniem nocnym oraz dziennym,
 • niewydolnością nerek,
 • kamicą nerkową,
 • zakażeniami dróg moczowych,
 • wodonerczem – czyli zastojem wody w nerce,
 • białkomoczem,
 • krwiomoczem,

Jeśli u dziecka występuje jakikolwiek niepokojący objaw ze strony układu moczowego, wyniki badań moczu lub USG układu moczowego są nieprawidłowe, warto zapisać się na wizytę do nefrologa dziecięcego.

Kiedy zapisać dziecko nefrologa dziecięcego?

Zapisanie dziecka do nefrologa dziecięcego może być konieczne w przypadku różnych problemów związanych z układem moczowym i nerkami. Sygnały, które powinny zaniepokoić rodzica to:

 • Częste zakażenia układu moczowego - jeśli dziecko ma nawracające infekcje układu moczowego, nefrolog dziecięcy przeprowadzi dokładną diagnozę i opracuje plan leczenia, aby zapobiegać kolejnym infekcjom.
 • Białkomocz - jeśli badanie moczu dziecka wykazało obecność białka w moczu, nefrolog dziecięcy może pomóc w zidentyfikowaniu przyczyny i wprowadzić odpowiednie leczenie.
 • Wrodzone wady nerek - jeśli dziecko ma wrodzoną wadę nerek, taką jak moczowód wsteczny, wodonercze, zespół nerczycowy lub inne wrodzone nieprawidłowości układu moczowego, nefrolog dziecięcy wprowadza odpowiednie leczenie oraz monitoruje je.
 • Kamienie nerkowe - jeśli dziecko ma historię kamicy nerkowej, nefrolog dziecięcy może pomóc w identyfikacji przyczyn powstawania kamieni, zapobieganiu nawrotom i zarządzaniu ewentualnymi powikłaniami.
 • Moczenie nocne bądź dziennie - jeśli u dziecka występuje moczenie nocne bądź dziennie, lekarz nefrolog dziecięcy pomaga w znalezieniu przyczyny problemu oraz wprowadzi odpowiednie leczenie. Ewentualnie może skierować rodziców oraz dziecko na konsultację u psychologa.

Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące zdrowia nerek Twojego dziecka, zawsze warto skonsultować się z lekarzem pediatrą bądź zasugerować wizytę u nefrologa dziecięcego w celu dalszej oceny i opieki specjalistycznej.

Jak przygotować się do wizyty u nefrologa dziecięcego?

Wizyta u specjalisty nefrologa dziecięcego nie wymaga specjalnego przygotowania się.  Natomiast rodzic może wykonać przez wizytą, badania laboratoryjne (badanie ogólne moczu, morfologię krwi). Należy pamiętać również, aby:

 • przygotować dokumentację medyczną dziecka - najlepiej najświeższe badania,
 • zabrać ze sobą listę leków, które przyjmuje dziecko,
 • przygotować opis objawów.

Warto również porozmawiać z dzieckiem przed wizytą, na czym będzie ona polegała. Dzięki temu dziecko będzie się mniej stresowało, co ułatwi szybsze przeprowadzenie badania oraz konsultacji. Można również zabrać ze sobą ulubioną zabawkę, smoczek czy pieluchę. W poradni Kindermedica poczekalnia dla pacjentów jest wyposażona w zabawki, tak by młodzi pacjenci nie nudzili się w trakcie wizyty u lekarza. Jeżeli rodzic wie, że dziecko ma trudności z czekaniem, może zabrać ze sobą jego ulubioną zabawkę. Przyda się ona zwłaszcza wtedy, gdy rodzice chcą porozmawiać z lekarzem po badaniu.

Jak wygląda wizyta w gabinecie u nefrologa dziecięcego?

Wizyta u nefrologa dziecięcego w poradni Kindermedica trwa zazwyczaj 20 minut. Do gabinetu proszony jest pacjent wraz z opiekunem prawnym. W zależności od zgłaszanego problemu wizyty różnią się od siebie. Istnieje jednak podobny schemat:

 1. Wywiad medyczny: na początku wizyty nefrolog dziecięcy przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny, który obejmuje pytania dotyczące objawów, historii zdrowia, historii rodzinnej, przyjmowanych leków oraz innych czynników mających wpływ na zdrowie nerek.
 2. Badanie fizykalne: nefrolog dziecięcy przeprowadza badanie fizykalne, które z reguły obejmuje pomiary ciśnienia krwi, ocenę stanu ogólnego dziecka oraz badanie palpacyjne obszarów nerek i układu moczowego.
 3. Badania dodatkowe: w zależności od problemu nefrologicznego, lekarz może zalecić wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych. Mogą to być badania laboratoryjne, takie jak analiza moczu, badania krwi w celu oceny funkcji nerek i poziomu elektrolitów, oraz badania obrazowe, takie jak USG nerek.
 4. Diagnoza i plan leczenia: na podstawie zebranych informacji, wyników badań i oceny klinicznej, nefrolog dziecięcy stawia diagnozę i opracowuje plan leczenia, który wymaga stałego monitorowania.

Ważnym aspektem leczenia przez nefrolog dziecięcy jest edukacja i wsparcie pacjenta oraz jego rodziny, aby pomóc im zrozumieć i zarządzać chorobą nefrologiczną dziecka. Wraz z rodzicami i dzieckiem, lekarz może omówić zalecenia dotyczące diety, profilaktyki powikłań, oraz odpowiedzieć na pytania związane z problemem nefrologicznym.

Warto pamiętać, że każda wizyta u nefrologa dziecięcego jest indywidualna i dostosowana do potrzeb pacjenta. Lekarz może również zalecić regularne kontrole w celu monitorowania postępu leczenia i dostosowania planu terapeutycznego w miarę potrzeby. Należę pamiętać, że częstotliwość wizyt kontrolnych ustala lekarz nefrolog dziecięcy.

 

FAQ - najczęściej zadawane pytania.

Czym zajmuje się nefrolog dziecięcy?

Lekarz nefrolog dziecięcy zajmuje się diagnoza oraz leczeniem zaburzeń układu moczowego oraz nerek.

Jakie objawy wymagają wizyty u nefrologa dziecięcego?

Objawy, które powinny zaniepokoić rodzica i zapisać dziecko na wizytę u nefrologa dziecięcego to: krwiomocz, białko w moczu, moczenie nocne lub dzienne, bóle w okolicach nerek, ból podczas oddawania moczu, nawracające infekcje dróg moczowych.

Czy przed wizytą u nefrologa dziecięcego muszę wykonać jakieś badania?

Przed wizytą u nefrologa dziecięcego nie trzeba wykonywać żadnych badań. Lekarz po badaniu dziecka zleca odpowiednie badania, jeżeli występuje taka konieczność.

Czy wizyta u nefrologa dziecięcego może być online?

W poradni Kindermedica można wybrać formę wizyty online u specjalisty. Zaleca się jednak, by pierwsza wizyta odbyła się w formie stacjonarnej, by lekarz specjalista mógł zbadać fizykalnie dziecko. Kolejne wizyty, czyli wizyty kontrolne mogą odbywać się w formie teleporady bądź videoporady.

Jak często powinny być wizyty kontrolne u nefrologa dziecięcego?

Częsteostliwość wizyt kontrolnych dziecka ustala nefrolog dziecięcy. Wszystko zależy od choroby dziecko oraz wyników badań.

Jakie badania może zlecić nefrolog dziecięcy?

Lekarz nefrolog dziecięcy podczas wizyty może zlecić między innymi badania takie jak analiza moczu, badania krwi w celu oceny funkcji nerek i poziomu elektrolitów, badanie USG układu moczowego.

Gdzie mogę wykonać badania zlecone przez nefrologa dziecięcego?

W poradni Kindermedica można wykonać badanie USG układu moczowego. Dodatkowo, można opłacić badania laboratoryjne w recepcji (otrzymując tym samym 30% zniżki), które można wykonać w dowolnym punkcie Diagnostyki.

Co muszę zabrać ze sobą na wizytę u nefrologa dziecięcego?

Na wizytę do nefrologa dziecięcego należy zabrać ze sobą dokumentację medyczną dziecka oraz listę leków które przyjmuje dziecko.

Moje dziecko po raz kolejny ma infekcję dróg moczowych, jak mogę mu pomóc?

Przy pierwszorazowej, a tym bardziej powtarzającej się infekcji dróg moczowych u dziecko, wskazana jest wizyta u specjalisty nefrologa dziecięcego. Lekarz ten pomoże w zdiagnozowaniu przyczyny oraz stworzy plan leczenia.

Moje dziecko moczy się w nocy, co mam zrobić?

Zarówno przy moczeniu nocnym jak i dziennym warto jest udać się do lekarza nefrologa dziecięcego, w celu ustalenia przyczyny problemu i wdrożeniu ewentualnego leczenia. Gdy moczenie u dziecka nie ma podłoża biologicznego zalecana jest wizyta u psychologa dziecięcego.

Białko w moczu u dziecka, gdzie udać się po pomoc?

Białko w moczu u dziecka może mieć wiele przyczyn. Warto więc zapisać dziecko na wizytę do specjalisty nefrologa dziecięcego, w celu ustalenia przyczyny problemu. Warto pamiętać, że nefrolog dziecięcy jest jednocześnie pediatrą, więc patrzy na dziecko całościowo.

Kamica nerkowa w rodzinie, czy powinna zbadać dziecko pod kątem kamicy nerkowej?

Jeżeli u dziecka występują objawy kamicy nerkowej, należy udać się na wizytę u lekarza nefrologa dziecięcego w celu diagnostycznym.

Czy przed badaniem USG nerek dziecka z oceną zalegania moczu po mikcji, dziecko może korzystać z toalety?

Przed badaniem USG nerek dziecka z oceną zalegania moczu po mikcji pacjent nie może korzystać z toalety. Badanie to wymaga, by pęcherz moczowy dziecka był pełen.

Moje dziecko przyjmuje antybiotyk, czy mogę mu pobrać mocz na badanie?

Jeżeli dziecko przechodzi infekcję i przyjmuje antybiotyk, nie powinno się w tym czasie pobierać moczu do badania. Wyniki badań mogą być zafałszowane. Zaleca się wykonać badanie moczu u dziecka, gdy będzie w pełni zdrowy.

Jak mogę umówić się na wizytę do nefrologa dziecięcego?

W poradni Kindermedica można umówić się do specjalisty nefrologa dziecięcego dzwoniąc na recepcję pod numer 507022003 lub online poprzez naszą platformę.

 

Umów wizytę u jednego z naszych specjalistów w Kindermedica.

Umów wizytę u jednego z naszych specjalistów w Kindermedica.

Z listy poniżej możesz wybrać formę konsultacji: wizyta w gabinecie, wideoporada lub teleporada
Następnie należy wybrać dogodny termin u naszego specjalisty.
crosschevron-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram