Jak wybrać dobrego pediatrę?

Od dnia, w którym dowiadujesz się o ciąży, podejmujesz decyzje mające wpływ na całe życie Twojego dziecka - takie jak chociażby wybór imienia. Aby zapewnić swojemu noworodkowi jak najzdrowszy start, będziesz szukać pediatry, który zaopiekuje się Twoim dzieckiem od pierwszej wizyty u lekarza, aż do wieku nastoletniego. Jak wybrać odpowiedniego specjalistę?

Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie poszukiwań lekarza na około 3 miesiące przed terminem porodu. Poproś o rekomendacje krewnych, przyjaciół, sąsiadów, współpracowników i lekarzy, których znasz. Sprawdź recenzje i oceny online, ale postępuj ostrożnie. Opinie i oczekiwania recenzentów mogą różnić się od Twoich. Upewnij się również, że strona z recenzjami dopuszcza jedynie informacje zwrotne od rzeczywistych pacjentów.

Oto kilka rzeczy do rozważenia podczas podejmowania decyzji, czy praktyka jest odpowiednia dla Twojej rodziny. Zrób listę swoich pytań, aby pomóc Ci zorganizować swoje myśli.

  • Jakie są godziny pracy gabinetu? Upewnij się, że harmonogram jest dla Ciebie odpowiedni. Na przykład, możesz preferować lekarza, który oferuje weekendy i godzinywieczorne.
  • Czy lekarz pracuje sam, czy w grupie? Jeśli jest to praktyka indywidualna, jak Twoje dziecko otrzyma opiekę, gdy Twój lekarz nie będzie dostępny? Jeśli jest to praktyka grupowa, kto przyjmie Twoje dziecko, jeśli Twój lekarz nie będzie dostępny?
  • Czy lekarz jest powiązany ze szpitalem pediatrycznym, jeśli taki istnieje w Twojej okolicy?
  • Jak biuro obsługuje rozmowy telefoniczne?
  • W godzinach pracy - Czy możesz zadzwonić z pytaniami do lekarza w ustalonych godzinach? Wiele gabinetów pediatrycznych ma pod ręką pielęgniarkę, która odpowiada na pytania.
  • Po godzinach - Jeśli zostawisz wiadomość na sekretarce, jak szybko otrzymasz telefon zwrotny od lekarza lub pielęgniarki? Czy praktyka oferuje telemedycynę, gdzie możesz odbyć wizytę wideo z pediatrą lub pielęgniarką?
  • Czy możesz wysłać e-mail do swojego lekarza? Czy przychodnia korzysta z elektronicznej dokumentacji medycznej, aby ułatwić wymianę informacji o stanie zdrowia dziecka?
  • Czy praktyka pozwala na przeglądanie wyników badań dziecka i uzyskiwanie informacji zdrowotnych online?
  • Ile kosztują usługi?
  • Jeśli potrzebna jest inna opieka, jak gabinet decyduje o skierowaniu dziecka do specjalisty?

Oprócz możliwości zadawania takich pytań, wizyta to świetny moment, aby zobaczyć jak działa gabinet. Czy poczekalnia jest czysta i przyjazna dzieciom? Czy personel jest uprzejmy i pomocny dla pacjentów w poczekalni i dla osób rozmawiających przez telefon?

Podczas oczekiwania porozmawiaj z innymi rodzicami. Zapytaj ich, co im się najbardziej podoba w gabinecie i dlaczego czują się dobrze z opieką, jaką zapewnia lekarz.

Poznaj lekarzy, którzy przyjmują w naszej poradni >>

Udostępnij artykuł:
crosschevron-right