Zawroty głowy u dziecka

Zapewne każdy rodzic zaczyna niepokoić się, gdy jego dziecko skarży się na zawroty głowy. Na całe szczęście w większości przypadków, zawroty głowy są objawem chorób niestanowiących zagrożenia dla życia dziecka. Nie zmienia to jednak faktu, że każdy zawrót głowy powinien być skonsultowany z lekarzem pediatrą, w celu wyjaśnienia przyczyny i ewentualnego wdrożenia leczenia.
W poniższym artykule dowiedzą się Państwo czym są zawroty głowy oraz co je powoduje, a także do jakiego lekarza udać się z dzieckiem. Życzymy miłej lektury!

Czym są zawroty głowy?

Najprościej mówiąc, zawroty głowy to doświadczenie, które polega na odczuciu ruchu otoczenia lub ciała, nawet gdy osoba znajduje się w spoczynku. Osoba może odczuwać, że ona sama lub otaczający ją świat obraca się lub porusza wokół niej, nawet jeśli tak się faktycznie nie dzieje. W związku z tym, zawroty głowy to odczucie subiektywne, które powoduje chwilowy dyskomfort.
W przypadku dzieci, zawroty głowy jako objaw bywają dość trudne diagnostycznie. Związane jest to z tym, że dzieciom, w szczególności tym młodszym, ciężko jest opisać wprost, to co czują. Często rodzic może usłyszeć od dziecka, że boli go głowa, ma dziwne uczucie w głowie, wszystko wiruje albo, że podłoga się rusza lub odczuwa nudności. Może być też tak, że dziecko nie da znać, że coś się dzieje. Dlatego bardzo ważna jest obserwacja dziecka.

To co powinno zwrócić uwagę rodzica, a często towarzyszy zawrotom głowy to:

  • oczopląs,
  • zaburzenie równowagi,
  • nudności i/lub wymioty,
  • bladość skóry, głównie na twarzy,
  • niepokój,
  • płacz,
  • niezdarny chód,
  • potknięcia i chwytanie się nagłe przedmiotów,
  • nadmierna potliwość,
  • nudności

Zawrotom głowy, zwłaszcza u dzieci, towarzyszy uczucie dyskomfortu połączonego z lękiem. Dzieci mogą nie rozumieć co się z nimi dzieje, szczególne jeśli odczuwają to pierwszy raz. Bardzo ważna jest zatem postawa rodzica, który przede wszystkim powinien zachować spokój i pomóc dziecku nazwać to, co się z nim dzieje oraz udzielić pierwszej pomocy. Przede wszystkim dziecko powinno w takiej sytuacji usiąść bądź położyć się, by nie zrobiło sobie krzywdy związanej z zachwianiem równowagi i ewentualnym upadkiem. Dodatkowo jeżeli znajduje się na zewnątrz, powinien znaleźć się w miejscu zacienionym oraz, tam gdzie jest przepływ powietrza. Warto pamiętać, że nie proponujemy w chwili zawrotu głowy, niczego do picia ani jedzenia, ponieważ dziecko mogło by to zwymiotować, bądź co gorsza zachłysnąć lub zadławić się.
Jeśli dziecko doświadcza zawrotów głowy, a objawy są częste, nasilają się lub towarzyszą im inne niepokojące objawy, takie jak wymioty, zaburzenia widzenia czy utrata przytomności, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Najlepiej udać się do lekarza pediatry, który po dokładnym zbadaniu dziecko, może ewentualnie zlecić przeprowadzenie badań diagnostycznych. To pozwoli na dokładne zrozumienie przyczyny zawrotów głowy i ustalenie odpowiedniego planu postępowania.

Przyczyny zawrotów głowy u dziecka.

Przyczyn zawrotów głowy u dziecka może być wiele, a ich wystąpienie może być związane z wieloma czynnikami. Potencjalnymi przyczynami mogą być:

  1. Infekcje ucha. Jedną z podstawowych przyczyny zawrotów głowy u dziecka są infekcje ucha, a w szczególności ucha wewnętrznego. Ucho wewnętrzne odpowiada za zmysł równowagi (błędnik). Bardzo często towarzyszy im ból ucha oraz zaburzenia równowagi.
  2. Urazy głowy. Niektóre urazy głowy mogą powodować zawroty głowy.
  3. Guz mózgu. Jednym z objawów guza mózgu może być wystąpienie zawrotów głowy.
  4. Problemy z błędnikiem. Zawroty głowy mogą być spowodowane wystąpieniem problemów związanych z błędnikiem, który jest odpowiedzialny za zachowanie równowagi.
  5. Choroby wirusowe. Niektóre choroby np.: grypa bądź zapalenie dróg oddechowych mogą prowadzić do zawrotów głowy u dziecka. Może być to spowodowane wysoką gorączką bądź niskim poziomem natlenienia organizmu.
  6. Problemy okulistyczne. Nieleczone wady wzroku, nieprawidłowe dobrane okulary bądź problemy z układem ocznym mogą przyczynić się do powstawania zawrotów głowy u dziecka.
  7. Migreny. Niektóre dzieci mogą chorować na migrenę, której towarzyszą często zawroty głowy, ból i światłowstręt.
  8. Problemy z ciśnieniem krwi. U dzieci z problemami z ciśnieniem krwi, mogą pojawić się zawroty głowy, zwłaszcza przy nagłej zmianie pozycji ciała.
  9. Niedożywienie. Dzieci, u których zdiagnozowano zaburzenia odżywiania bądź, które odżywiają się w sposób niewłaściwy, mogą pojawić się zawroty głowy.
  10. Silny stres i lęk. Dzieci, które nadmiernie się stresują bądź mają zdiagnozowane zaburzenia lękowe, mogą doświadczać zawrotów głowy. Szczególnie w sytuacjach stresogennych.
  11. Nadwrażliwość sensoryczna. Dzieci z zdiagnozowaną nadwrażliwością sensoryczną, mogą reagować na bodźce z otocznia, które prowadzi do zawrotów głowy.
  12. Inne czynniki. Zmęczenie, picie małej ilości wody, długie przebywanie w wysokiej temperaturze bez nakrycia głowy, mogą powodować zawroty głowy.

U dzieci około 5. roku życia mogą pojawić się tzw. napadowe zawroty głowy wieku dziecięcego i trwają zazwyczaj do około 10. roku życia. Są to nagłe, bez żadnej konkretnej przyczyny, napady zawrotów głowy, które trwają krótki czas. Podczas takiego napadu, dziecko zachowuje pełną świadomość. Często towarzyszą temu oczopląs oraz wymioty. Napady pojawiają się niezależnie od pozycji dziecka i nie są sprowokowane przez gwałtowny ruch.

Powodów pojawienia się zawrotów głowy u dziecka jest wiele. Ważne jest więc, by zareagować i poszukać pomocy, gdy się one pojawią.

Zawroty głowy u dziecka - co dalej?

Pojawia się więc pytanie do jakiego lekarza udać się z dzieckiem, skoro możliwych przyczyn zawrotów głowy jest tak wiele i jeszcze o różnych etiologiach?
Jeżeli pojawiają się watpliwości, najlepiej udać się do lekarza specjalisty pediatry, który zbierze szczegółowy wywiad medyczny oraz dokładnie zbada dziecka. Po uzyskaniu szczegółowych informacji może wdrożyć odpowiednie leczenie np. przy zapaleniu ucha bądź lub przy przeziębieniu dziecka, bądź skierować dziecko na dalszą diagnostykę. Dziecko może być skierowane do lekarza specjalisty neurologa dziecięcego, zwłaszcza w przypadku objawów neurologicznych po uderzeniu w głowę, przy objawach wskazujących na migrenę bądź świadczących o zaburzeniach równowagi. Może również skierować dziecko do lekarza psychiatry, jeżeli zawroty głowy mają podłoże lękowe lub do lekarza gastroenterologa dziecięcego, jeżeli podejrzewane jest niedożywienie bądź niewłaściwy sposób żywienia. W przypadku podejrzenia wady wzroku bądź problemów z układem ocznym, dziecko może być skierowane do okulisty dziecięcego.
Lekarz specjalista najprawdopodobniej zleci dodatkowe badania diagnostyczne w celu postawienia właściwej diagnozy. W zależności od danej specjalizacji, badania mogą się różnić. Nie zmienia to faktu, że należy stosować się do zaleceń lekarza, by pomóc dziecku.

Podsumowując, zawroty głowy mogą być spowodowane różnymi czynnikami, w tym problemami z uchem wewnętrznym odpowiadającym za zmysł równowagi (błędnik), zaburzeniami neurologicznymi, zmianami ciśnienia krwi, odwodnieniem, infekcjami, migreną, stresem czy nadwrażliwością sensoryczną. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn, dlatego ważne jest, aby zdiagnozować źródło zawrotów głowy poprzez konsultację z lekarzem pediatrą lub specjalistą dziecięcym. Nie wolno lekceważyć pojawiających się zawrotów głowy u dziecka.

FAQ - najczęściej zadawane pytania.

Dziecku kręci się w głowie - co zrobić?

Jeżeli dziecku kręci się w głowie należy posadzić go na krześle bądź położyć go w miejscu, gdzie nie ma bezpośredniego słońca oraz jest stały dostęp do powietrza. Ważne, by dziecko spokojnie oddychało, by nie doszło do hiperwentylacji.

Dlaczego dziecku kręci się w głowie?

Zawroty głowy mogą być spowodowane różnymi czynnikami, w tym problemami z uchem wewnętrznym, odpowiadającym za zmysł równowagi (błędnik), zaburzeniami neurologicznymi, zmianami ciśnienia krwi, odwodnieniem, infekcjami, migreną, stresem, nadwrażliwością sensoryczną czy niedożywieniem.

Do jakiego lekarza udać się z dzieckiem z zawrotami w głowie?

W przypadku wątpliwości należy udać się do lekarza pediatry, który po dokładnym zbadaniu dziecka zdecyduje o dalszej diagnostyce u lekarza specjalisty np. neurologa dziecięcego, psychiatry dziecięcego, gastroenterologa dziecięcego.

Czy zawroty głowy mogą być na tle nerwowym?

Dzieci, które nadmiernie się stresują bądź mają zdiagnozowane zaburzenia lękowe, mogą doświadczać zawrotów głowy. Szczególnie w sytuacjach stresogennych.

Jak wyglądają zawroty głowy?

Zawroty głowy to doświadczenie, które polega na odczuciu ruchu otoczenia lub ciała, nawet gdy osoba znajduje się w spoczynku.

Czy zawroty głowy mogą być niebezpieczne?

Przyczyn pojawienia się zawrotów głowy jest wiele. Niektóre z nich są niebezpieczne, dlatego nie wolno bagatelizować tel problemu i niezwłocznie należy dać się do lekarza.

Udostępnij artykuł:
crosschevron-right