Wodonercze u noworodka

Wodonercze u noworodków, inaczej nazywane poszerzeniem układu kielichowo-miedniczkowego nerek, jest to stan chorobowy w którym dochodzi do nagromadzenia się i zastoju moczu w nerce. Miedniczki nerkowe to część nerek, których zadaniem jest przechowywanie a następcze przetransportowanie moczu do pęcherza moczowego. Poszerzenie miedniczek, czyli powstanie wodonercza oznacza więc, że w narządzie tym znajduje się zbyt duża ilość nieodprowadzonego moczu. W takiej sytuacji dochodzi do niebezpiecznego jednostronnego lub obustronnego poszerzenia nerek. Przyczyny wodonercza mogą być wrodzone bądź nabyte. Oznacza to, że choroba może pojawić się na każdym etapie życia dziecka. Najczęściej jednak diagnozowane jest już na etapie życie prenatalnego, podczas wykonywania kontrolnego badania USG.

Jak wykryć wodonercze u noworodka?

Podstawową diagnostyką wodonercza u noworodków jest wykonanie badania USG układu moczowego z oceną zalegania moczu po mikcji. Badanie ultrasonograficzne jest najbezpieczniejszą formą dla dziecka, ze względu na jego bezinwazyjność oraz krótki czas trwania (około 20 minut). Badanie polega na zaobserwowaniu jak pracują narządy układu moczowego, szczególnie pęcherz moczowy przed oraz po oddaniu moczu przez osobę badaną.

W przypadku noworodków lekarz radiolog zazwyczaj nie wymaga, aby dziecko załatwiło się w takcie badania. W przypadku starszych dzieci badanie podzielone jest na dwa etapy: wykonanie badania na pełnym pęcherzu a następnie po załatwieniu się. USG układu moczowego dziecka wykonywane jest w czasie rzeczywistym, co oznacza że na monitorze ultrasonografu radiolog dziecięcy może sprawdzić występowanie ewentualnych nieprawidłowości w obrębie tkanek miękkich narządów układu moczowego oraz czy nie występuje zaleganie moczu spowodowane na przykład nieprawidłowościami w obrębie pęcherza moczowego lub cewki moczowej, czyli wodonercza.

Wodonercze u noworodka - leczenie

Sposób leczenia wodonercza u noworodka zależy od przyczyny powstania choroby, stopnia nasilenia oraz ogólnego stanu zdrowia. Wyróżniamy:

  1. Obserwacja i monitorowanie: jeżeli wodonercze jest łagodne i nie występuje ryzyko uszkodzenia nerek, lekarz nefrolog dziecięcy może zlecić obserwacje dziecka oraz monitorowanie stanu choroby poprzez wykonywanie regularnie USG układu moczowego. Ma to za zadanie ocenienie, czy choroba postępuje czy nie.
  2. Leczenie farmakologiczne: w przypadku, kiedy choroba wywołana jest przez infekcje układu moczowego, lekarz nefrolog dziecięcy może zlecić podawanie antybiotyku lub innych leków. Dzięki temu istnieje szansa na cofnięcie się wodonercza bądź złagodzenie jego nasilenia.
  3. Zabiegi chirurgiczne: zastój moczu spowodowany nieprawidłową budową anatomiczną moczowodu bądź istniejącą blokada czynnościowa, zwykle wymaga zabiegu chirurgicznego np. endoskopia czy rekonstrukcja chirurgiczna układu moczowego. W ciężkich stanach wodonercza może być konieczne przeprowadzenie operacji usunięcia nerki.

Leczenie wodonercza u noworodka oraz starszych dzieci powinno być konsultowane oraz monitorowane pod nadzorem lekarza nefrologa dziecięcego. Dlatego ważne jest, aby stosować się do zaleceń tego specjalisty, ponieważ ma on wiedzę z zakresy pracy i funkcjonowania układu moczowego.

Czy wodonercze u noworodka jest wyleczalne?

Wodonercze u noworodka jak i u starszych dzieci jest wyleczalne. Lekarz nefrolog dziecięcy po ustaleniu stanu zaawansowania choroby oraz jej przyczyny, dobiera odpowiednią metodę leczenia. Stosowanie się całkowite do zaleceń lekarza nefrologa dziecięcego może dać gwarancję całkowitego wyleczenia wodonercza u noworodka jak i u starszych dzieci. Oczywiście, niektóre przypadki, w szczególności IV stopień wodonercza, zazwyczaj wymaga operacji. Nie zmienia to faktu, że dzięki zabiegowi dziecko wróci do zdrowia.

Czy wodonercze może się cofnąć?

Wodonercze może się cofnąć samoistnie zarówno u noworodków oraz starszych dzieci. Jeżeli choroba przebiega w łagodny sposób, nie daje żadnych objawów  oraz nie występuje ryzyko uszkodzenia nerki, lekarz nefrolog dziecięcy może zlecić obserwacje i monitorowanie stanu choroby. W taki przypadkach wykonywane jest regularnie badanie USG układu moczowego, w celu sprawdzania objętości moczu w nerce po mikcji. Może być tak, że nerki podejmą cięższą pracę, aby równać samodzielnie powstałe nieprawidłowości w zastoju.

Czy wodonercze jest groźne?

Stan zdrowia dziecka z wodonerczem oraz ryzyko powikłań ocenia zawsze specjalista nefrolog dziecięcy, po dokładnym zbadaniu dziecka i przeanalizowaniu badań diagnostycznych. W przypadku wodonercza wyróżnia się cztery stopnie nasilenia. W zależności od tego, wprowadzane jest odpowiednie leczenie oraz szacowane jest zagrożenie zdrowia. W niektórych przypadkach wodonercze może pozostać nieleczone a jedynie pod obserwacją specjalisty. W innych, wymagane jest leczenie, w celu uniknięcia zagrożeń tj. roponercze, odmiedniczkowe zapalenie nerek, nieprawidłowe zakwaszenie moczy czy uszkodzenia funkcjonowania nerki. Niezależnie od stopnia nasilenia, ważne jest by zostać pod stałą opieka nefrologa dziecięcego, który posiada specjalistyczną wiedzę z zakresu funkcjonowania układu moczowego.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Co to jest wodonercze?

Wodonercze u noworodka to stan choroby, w którym dochodzi do nagromadzenia się i zastoju moczu w nerce.

Czy wodonercze jest niebezpieczne?

Nie każde wodonercze jest niebezpieczne. Stopień zagrożenia ocenia lekarz nefrolog dziecięcy, który posiada wyspecjalizowana wiedzę z funkcjonowania układu moczowego.

Do jakiego lekarza udać się z dzieckiem z wodonerczem?

Wodonerczem u dziecka zajmuje się lekarz nefrolog dziecięcy.

Jak rozpoznać wodonercze?

Najlepszą i najbezpieczniejszą metodą wykrycia wodonercza jest przeprowadzenie badania USG układu moczowego z ocena zalegania moczu po mikcji.

Czy wodonercze jest uleczalne?

Wodonercze jest uleczalne przy wdrożeniu odpowiedniego leczenia przez lekarza nefrologa.

Udostępnij artykuł:
crosschevron-right