Wakacje a ucho pływaka u dzieci

Ucho pływaka, które lekarze nazywają zapaleniem ucha zewnętrznego, to infekcja skóry wewnątrz kanału słuchowego lub ucha zewnętrznego. Ten rodzaj infekcji występuje najczęściej po pływaniu lub innych czynnościach, które pozwalają wodzie dostać się do uszu dzieci. Czasami ucho pływaka może być spowodowane uszkodzeniem cienkich tkanek w kanale zewnętrznym za pomocą wacików, palców lub innych przedmiotów.

Ucho pływaka występuje szczególnie często w okresie letni. Jest ono spowodowane przez wodę z jezior, rzek, basenów lub morza. Objawy wahają się od łagodnych do ciężkich, w zależności od ilości wody lub czasu jej przebywania wody w kanale słuchowym.

Jakie są objawy ucha pływaka?

Przy najłagodniejszej formie ucha pływaka Twoje dziecko będzie skarżyć się tylko na swędzenie lub uczucie zatkania w uchu. Jeśli Twoje dziecko jest za małe, aby powiedzieć Ci, co je trapi, możesz zauważyć, że wkłada palec do ucha lub pociera je dłonią. W ciągu kilku godzin lub dni ujście przewodu słuchowego może stać się opuchnięte i lekko zaczerwienione, powodując tępy ból. Jeśli naciśniesz otwór lub podciągniesz ucho, może to być bolesne.

W cięższych przypadkach ucha pływaka ból będzie stały i intensywny. Twoje dziecko może płakać i trzymać rękę na uchu.

Jeśli Twoje dziecko odczuwa ból w uchu lub podejrzewasz ucho pływaka, skonsultuj się z pediatrą. Chociaż stan zwykle nie jest poważny, nadal wymaga zbadania i leczenia przez lekarza.

Jak unikać ucha pływaka?

Mimo, że kanały słuchowe posiadają naturalne mechanizmy obronne, które zapobiegają zakażeniom, przestrzegaj poniższych wskazówek, aby uniknąć ucha pływaka:

  • Utrzymuj uszy w suchości; po pływaniu i kąpieli dokładnie osuszaj uszy miękkim ręcznikiem lub ustaw suszarkę do włosów na najniższym ustawieniu, aby osuszyć kanał słuchowy.
  • Nie czyścić kanału słuchowego wacikami.
  • W przypadku aparatów słuchowych lub nosisz urządzeń takie jak wkładki douszne lub Bluetooth, pamiętaj o ich czyszczeniu po każdym użyciu.
  • Staraj się unikać wód o wysokim stężeniu bakterii (jeziora, rzeki)
  • Chroń uszy podczas pływania. Zatyczki do uszu lub czepek pływacki podczas pływania pomogą utrzymać uszy w suchości.

Udostępnij artykuł:
crosschevron-right