Większość osób zna lub słyszała kiedyś o kamicy nerkowej. Potocznie częściej mówimy o kamieniach nerkowych. Jest to poważne schorzenie, które coraz częściej występuje u dzieci, w tym także u niemowląt. Leczeniem kamicy nerkowej zajmuje się nefrolog dziecięcy. Aby lepiej zrozumieć mechanizm powstania kamieni w nerkach dzieci, w poniższym artykule postaramy się odpowiedź na ważne pytania:
Zapraszamy do przeczytania artykułu.
Kamica nerkowa to choroba spowodowana obecnością trudno rozpuszczalnych złogów nerce. Złogi te często nazywane są kamieniami, ze względu na swój kształt i wielkość. Kamienie nerkowe u dzieci tworzą różne substancje. Najczęściej są to kwasy szczawiowe, moczowe, wapń czy cystyny. W ostatnich latach obserwuje się znaczy wzrost zachorowań u dzieci. Choroba występuję częściej u chłopców niż dziewcząt. Przyczyny rozwoju kamieni nerkowych u dzieci są różnorodne i obejmują wiele czynników.
Do najważniejszych zaliczamy:
Dieta – dieta obfita w sól, szczawiany (szpinak, rabarbar, czekolada, botwiny, herbaty), białko zwierzęce, puryny (mięso wołowe, wieprzowe, grzyby, dorsz)
Nawodnienie- zbyt małe nawodnienie wpływa na zwiększone odkładanie się składników mineralnych w moczu, które tworzą kamienie nerkowe
Zaburzenia układu moczowego– zwężenie lub blokady dróg moczowych prowadzące do zastoju moczu, sprzyjają tworzeniu się kamieni nerkowych
Czynniki genetyczne- kamienie nerkowe częściej występują u dzieci, u których rodzice lub inni członkowie mieli skłonność do tworzenia się kamicy nerkowych.
Suplementacja- nadmierna suplementacja wapnia, zwiększa ryzyko pojawiania się kamieni nerkowych
Objawy Kamicy nerkowej u dzieci często nie są łatwe do zaobserwowania przez samo dziecko i rodziców. Kamienie nerkowe mogą nawet latami nie dawać żadnych objawów. U dzieci przebieg choroby jest mniej intensywny niż u dorosłych, dlatego często jest mylony z innymi chorobami. W wykryciu kamicy nerkowej bardzo ważna jest odpowiednia i pełna diagnostyka. Do objawów, które powinny zaniepokoić rodziców zaliczamy:
Jak widać powyższe objawy nie są jednoznaczne. W diagnostyce kamicy nerkowej niezbędne jest wizyta u specjalisty nefrologa dziecięcego, który może skierować małego pacjenta na dodatkowe badania moczu oraz USG układu moczowego. Szybka i trafna diagnoza pozwala uniknąć przewlekłych objawów bólowych.
Leczenie kamicy nerkowej u dzieci zależy od wielkości, struktury i lokalizacji kamienia. Proces leczenia wymaga konsultacji u specjalisty nefrologa dziecięcego, który ustala indywidualny plan leczenia dziecka. Istnieje kilka sposób leczenia kamicy nerkowej zarówno inwazyjnych jak i nieinwazyjnych. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.
Do metod nieinwazyjnych:
Obserwacja - w przypadku małych kamieni i braku objawów, lekarz może zlecić obserwacje. Kamienie nerkowe mogą rozpuścić się samoistnie bądź zostać wydalone z moczem.
Zwiększenie podaży płynów – większe nawadnianie dziecka, może doprowadzić do naturalnego wydalenia kamieni poprzez rozwodnienie i zwiększenie przepływu moczu, który wypycha z kanałów kamienie nerkowe. Taką metodę stosuje się zazwyczaj w przypadku małych kamieni.
Farmakoterapia – lekarz specjalista może wprowadzić leki rozkurczowe, których celem jest samoistne wydalanie kamieni nerkowych. W przypadku dużych dolegliwości bólowych zaleca się przyjmowania leków przeciwbólowych.
Metody inwazyjne to nic innego jak operacyjne usuwania kamieni nerkowych. Stosuje się je w przypadku, gdy dziecko nie jest samo w stanie wydalić kamieni nerkowych (często w przypadku dużych kamieni) bądź wydalanie kamienia trwa zbyt długo. W przypadku dzieci stosuje się trzy rodzaje zabiegów:
Podsumowując, każdy niepokojących objaw świadczący o możliwości wystąpienia kamicy nerkowej u dziecka, powinien być skonsultowany przez lekarza nefrologa dziecięcego. Specjalista ten po przeprowadzeniu wywiadu medycznego oraz dokładnym zbadaniu dziecko, dobierze odpowiednią i najbezpieczniejszą formę leczenia. W przypadku nawracających kamieni nerkowych u dzieci, lekarz nefrolog dziecięcy może zlecić badania dodatkowe w celu ustalenia źródła problemu np. USG jamy brzusznej, USG układu moczowego z oceną zalegania moczu po mikcji.
Czy dzieci mogą mieć kamienie nerkowe?
Tak, dzieci mogą mieć kamienie nerkowe. Najważniejsze w leczeniu kamicy nerkowej jest szybka diagnostyka i kontakt ze specjalistą nefrologiem dziecięcym
Czy kamicy nerkowa wyjdzie w badaniu moczu?
Kamica nerkową u dzieci diagnozuje się podczas badania USG układu moczowego, natomiast zagrożenie kamicą nerkową można wykryć podczas dobowej zbiórki moczu w badaniach moczu.
Gdzie boli przy kamicy nerkowej?
W przypadku kamicy nerkowej u dziecka może wystąpić ostry ból brzucha i pleców. Ból pleców jest często promieniujący do dołu pleców. Problemy mogą się pojawić również podczas mikcji, czyli w momencie, kiedy dziecko się wysikuje.
W jakim wieku dziecko może mieć kamienie nerkowe?
Kamienie nerkowe u dzieci mogą pojawiać się każdym wieku, natomiast u dorosłych i u dzieci starszych ryzyko ich pojawienia jest większe.
Do jakiego specjalisty z kamieniami nerkowymi?
Specjalistą leczącym kamienie nerkowe u dzieci jest nefrolog dziecięcy. Jeśli zauważasz jakiekolwiek objawy u swojego dziecka, umów wizytę do nefrologa dziecięcego.