Kamica nerkowa u dzieci

Większość osób zna lub słyszała kiedyś o kamicy nerkowej. Potocznie częściej mówimy o kamieniach nerkowych. Jest to poważne schorzenie, które coraz częściej występuje u dzieci, w tym także u niemowląt. Leczeniem kamicy nerkowej zajmuje się nefrolog dziecięcy. Aby lepiej zrozumieć mechanizm powstania kamieni w nerkach dzieci, w poniższym artykule postaramy się odpowiedź na ważne pytania:

 • Czym jest kamica nerkowa?
 • Jak są objawy kamicy nerkowej u dzieci?
 • Jak leczymy kamicy nerkową?

Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Co to jest kamica nerkowa u dzieci?

Kamica nerkowa to choroba spowodowana obecnością trudno rozpuszczalnych złogów nerce. Złogi te często nazywane są kamieniami, ze względu na swój kształt i wielkość. Kamienie nerkowe u dzieci tworzą różne substancje. Najczęściej są to kwasy szczawiowe, moczowe, wapń czy cystyny. W ostatnich latach obserwuje się znaczy wzrost zachorowań u dzieci. Choroba występuję częściej u chłopców niż dziewcząt.  Przyczyny rozwoju kamieni nerkowych u dzieci są różnorodne i obejmują wiele czynników.

Do najważniejszych zaliczamy:

Dieta – dieta obfita w sól, szczawiany (szpinak, rabarbar, czekolada, botwiny, herbaty), białko zwierzęce, puryny (mięso wołowe, wieprzowe, grzyby, dorsz)

Nawodnienie- zbyt małe nawodnienie wpływa na zwiększone odkładanie się składników mineralnych w moczu, które tworzą kamienie nerkowe

Zaburzenia układu moczowego– zwężenie lub blokady dróg moczowych prowadzące do zastoju moczu, sprzyjają tworzeniu się kamieni nerkowych

Czynniki genetyczne- kamienie nerkowe częściej występują u dzieci, u których rodzice lub inni członkowie mieli skłonność do tworzenia się kamicy nerkowych.

Suplementacja- nadmierna suplementacja wapnia, zwiększa ryzyko pojawiania się kamieni nerkowych

Jakie są objawy kamicy nerkowej u dzieci?

Objawy Kamicy nerkowej u dzieci często nie są łatwe do zaobserwowania przez samo dziecko i rodziców. Kamienie nerkowe mogą nawet latami nie dawać żadnych objawów. U dzieci przebieg choroby jest mniej intensywny niż u dorosłych, dlatego często jest mylony z innymi chorobami. W wykryciu kamicy nerkowej bardzo ważna jest odpowiednia i pełna diagnostyka. Do objawów, które powinny zaniepokoić rodziców zaliczamy:

 • Ostry ból brzucha,
 • Ból w plecach – często promieniujący do dołu brzucha,
 • Ból podczas próby oddawania moczu
 • Częstomocz,
 • Krwiomocze,
 • Wymioty, nudności,
 • Nawracające infekcje układu moczowego,
 • Dziwny zapach moczu,
 • Zmiany w wyglądzie moczu,
 • Popuszczanie moczu

Jak widać powyższe objawy nie są jednoznaczne. W diagnostyce kamicy nerkowej niezbędne jest wizyta u specjalisty nefrologa dziecięcego, który może skierować małego pacjenta na dodatkowe badania moczu oraz USG układu moczowego. Szybka i trafna diagnoza pozwala uniknąć przewlekłych objawów bólowych.

Leczenie kamicy nerkowej u dzieci?

Leczenie kamicy nerkowej u dzieci zależy od wielkości, struktury i lokalizacji kamienia. Proces leczenia wymaga konsultacji u specjalisty nefrologa dziecięcego, który ustala indywidualny plan leczenia dziecka. Istnieje kilka sposób leczenia kamicy nerkowej zarówno inwazyjnych jak i nieinwazyjnych. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Do metod nieinwazyjnych:

Obserwacja - w przypadku małych kamieni i braku objawów, lekarz może zlecić obserwacje. Kamienie nerkowe mogą rozpuścić się samoistnie bądź zostać wydalone z moczem.

Zwiększenie podaży płynów – większe nawadnianie dziecka, może doprowadzić do naturalnego wydalenia kamieni poprzez rozwodnienie i zwiększenie przepływu moczu, który wypycha z kanałów kamienie nerkowe. Taką metodę stosuje się zazwyczaj w przypadku małych kamieni.

Farmakoterapia – lekarz specjalista może wprowadzić leki rozkurczowe, których celem jest samoistne wydalanie kamieni nerkowych. W przypadku dużych dolegliwości bólowych zaleca się przyjmowania leków przeciwbólowych.

Metody inwazyjne to nic innego jak operacyjne usuwania kamieni nerkowych. Stosuje się je w przypadku, gdy dziecko nie jest samo w stanie wydalić kamieni nerkowych (często w przypadku dużych kamieni) bądź wydalanie kamienia trwa zbyt długo. W przypadku dzieci stosuje się trzy rodzaje zabiegów:

 • Ekstrakorporealna fala uderzeniowa (ESWL) - w procedurze tej używa się fal dźwiękowych, które rozbijają duże kamienie nerkowe na mniejsze, dzięki czemu dziecko jest w stanie je wydalić wraz z moczem.
 • Ureteroskopia - dzięki specjalnemu sprzętowi (cienki przewód), lekarz może wydobyć kamienie nerkowe z dolnego przewodu moczowego. Kamienie usuwane są więc mechanicznie.
 • Otwarty zabieg - w przypadku bardzo dużych kamieni, bądź trudno umiejscowionych, lekarz może zlecić wykonanie zabiegu otwartego, czyli operacji.

Podsumowując, każdy niepokojących objaw świadczący o możliwości wystąpienia kamicy nerkowej u dziecka, powinien być skonsultowany przez lekarza nefrologa dziecięcego. Specjalista ten po przeprowadzeniu wywiadu medycznego oraz dokładnym zbadaniu dziecko, dobierze odpowiednią i najbezpieczniejszą formę leczenia. W przypadku nawracających kamieni nerkowych u dzieci, lekarz nefrolog dziecięcy może zlecić badania dodatkowe w celu ustalenia źródła problemu np. USG jamy brzusznej, USG układu moczowego z oceną zalegania moczu po mikcji.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Czy dzieci mogą mieć kamienie nerkowe?

Tak, dzieci mogą mieć kamienie nerkowe. Najważniejsze w leczeniu kamicy nerkowej jest szybka diagnostyka i kontakt ze specjalistą nefrologiem dziecięcym

Czy kamicy nerkowa wyjdzie w badaniu moczu?

Kamica nerkową u dzieci diagnozuje się podczas badania USG układu moczowego, natomiast zagrożenie kamicą nerkową można wykryć podczas dobowej zbiórki moczu w badaniach moczu.

Gdzie boli przy kamicy nerkowej?

W przypadku kamicy nerkowej u dziecka może wystąpić ostry ból brzucha i pleców. Ból pleców jest często promieniujący do dołu pleców.  Problemy mogą się pojawić również podczas mikcji, czyli w momencie, kiedy dziecko się wysikuje.

W jakim wieku dziecko może mieć kamienie nerkowe?

Kamienie nerkowe u dzieci mogą pojawiać się każdym wieku, natomiast u dorosłych i u dzieci starszych ryzyko ich pojawienia jest większe.

Do jakiego specjalisty z kamieniami nerkowymi?

Specjalistą leczącym kamienie nerkowe u dzieci jest nefrolog dziecięcy. Jeśli zauważasz jakiekolwiek objawy u swojego dziecka, umów wizytę do nefrologa dziecięcego.

Udostępnij artykuł:
crosschevron-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram