Hipertrichoza u dzieci to choroba charakteryzująca się nadmiernym owłosieniem na ciele. Dodatkowo, włosy pojawiają się w miejscach nietypowych np. na dłoniach, twarzy, karku. Na czym polega „syndrom wilkołaka”, skąd się bierze oraz jak go leczyć? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Hipertrichoza u dzieci nazywana jest potocznie syndromem Wilkołaka. W zależności od stopnia rozwoju choroby, owłosione może być niemal całe ciało. W związku z tym, możemy wyróżnić hipertrichozę częściową - obejmującą niektóre części ciała lub hipertrichozę uogólnioną - obejmującą owłosienie na całym ciele.
Hipertrichoza jest to choroba niezagrażająca życiu dziecka ani nie wiąże się z odczuwaniem bólu. Choroba ta pojawia się zarówno u chłopców jak i u dziewczynek.
W zależności od rodzaju włosa, wyróżnić można jego trzy typy:
Włosy człowieka charakteryzują się tym, że po fazie wzrostu, następuje zamieranie mieszków włosowych, a następnie włos wypada. Nieco inaczej jest u osób chorujących na hipertrichozę. W ich przypadku faza wzrostu włosów jest o wiele dłuższa niż u przeciętnego człowieka, co przyczynia się właśnie do nadmiernego owłosienia. Wyróżnia się dwie drogi powstania hipertrichozy u dzieci:
Chcielibyśmy uspokoić, że wystąpienie któregoś z czynników, nie jest jednoznaczne z zachorowaniem na hipertrichozę.
Leczenie syndromu Wilkołaka w głównej mierze zależy od przyczyny powstania. Jeśli powodem jest wada genetyczna, niestety choroby tej nie można wyleczyć. Natomiast, jeżeli hipertrichoza u dzieci jest wtórna do innych chorób, w pierwszej kolejności leczy się chorobę pierwotną. Dzięki temu jest wysokie prawdopodobieństwo, że objawy hipertrichozy miną.
Zanim jednak przejdziemy do leczenia, warto jest wiedzieć do jakiego lekarza należy się udać. Tak na prawdę, nie jest trudno rozpoznać u dziecka syndrom Wilkołaka, ponieważ jego objawy widać gołym okiem. Jeżeli zauważycie u swojego dziecka bujne owłosienie, które pojawia się dodatkowo w miejscach nietypowych, należy udać się na konsultację do pediatry. Lekarz ten zbierze dokładny wywiad medyczny oraz zbada dziecko. Po wstępnej konsultacji może zlecić dodatkowe badania. W zależności co będzie wynikało z historii medycznej dziecka lekarz może skierować dziecko na np. testy genetyczne, badania z krwi, USG. W przypadku nieprawidłowych badań może być wskazana konsultacja u lekarza specjalisty np. endokrynologa dziecięcego, jeżeli problem tkwi w zaburzeniach hormonalnych bądź immunologa dziecięcego, jeżeli przyczyną są przyjmowane leki bądź alergologa, jeżeli podejrzenie jest wystąpienia silnej reakcji alergicznej.
Jeśli chodzi o sposoby leczenia hipertrichozy nabytej, to zazwyczaj jest to farmakoterapia związana z chorobą pierwotną. Istnieje wtedy duże prawdopodobieństwo, że nadmierne owłosienie zniknie bądź zdecydowanie zmniejszy się. Można również przyjmować preparaty wpływające na zahamowanie wzrostu włosa, dzięki czemu zmniejszyć można gęstość owłosienia. Czasami również stosuje się rozwiązania tj. systematyczne golenie włosów bądź depilacja laserowa (u starszych dzieci). Nie jest to jednak skuteczne długofalowe działanie, ponieważ włosy i tak odrosną. Ma to na celu chwilową poprawę wyglądu.
Farmakoterapia, stosowanie rożnych środków wspomagających w celu pozbycia się bujnego owłosienia jest ważne w procesie leczenia. Nie można jednak zapominać o wsparciu psychologicznym oraz psychiatrycznym dzieci chorujących na hipertrichozę. Bardzo często dzieci z syndromem Wilkołaka padają ofiarą żartów, wyzwisk oraz negatywnych reakcji w związku z widocznym owłosieniem. Opinie, niemiłe komentarze ludzi bywają zazwyczaj bardzo bolesne. Mogą przyczynić się do obniżenia samooceny dziecka oraz obniżenia nastroju. Wpływa to również na problemy w nawiązywaniu relacji interpersonalnych, co powoduje wycofanie się z życia społecznego. W związku z tym, bardzo ważne jest by dziecko zostało objęte wsparciem psychologa dziecięcego, który pomoże mu odbudować samoocenę, zaakceptować swoją chorobę. Nauczy również, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, głównie kiedy ktoś przezywa bądź wyśmiewa się. Pomoc ze strony lekarza psychiatry dzieci i młodzieży również jest istotny, ponieważ zbyt długo trwający obniży nastrój, może wymagać wprowadzenia famakoterapii..
Co to jest syndrom Wilkołaka?
Syndrom Wilkołaka to inaczej hipertrichoza, choroba która charakteryzuje się nadmiernym owłosieniem na ciele, w miejscach, gdzie u zdrowych osób włosów nie ma np. na twarzy bądź na dłoniach.
Na czym polega hipertrichoza u dzieci?
Hipertrichoza dzieci polega na nadmiernym owłosieniu u dzieci. Włosy u osoby chorej mają o wiele dłuższy okres wzrostu, przez co jest ich więcej.
O czym świadczy nadmierne owłosienie u dzieci?
Nadmierne owłosienie u dzieci może świadczyć o chorobie hipertrichozie u dzieci.
Jakie badania przy nadmiernym owłosieniu?
Przy nadmiernym owłosieniu wykonuje się badania genetyczne (hipertrichoza wrodzona) bądź badania z krwi, USG dla dzieci(hipertrichoza nabyta).
Do jakiego lekarza udać się z nadmiernym owłosieniem u dzieci?
Z nadmiernym owłosieniem u dzieci należy udać się do lekarza pediatry, a ten po dokładnym zbadaniu może zlecić konsultacje u endokrynologa dziecięcego, immunologa dziecięcego, alergologa dziecięcego.
Jak leczyć syndrom Wilkołaka?
Jeśli powodem powstania syndromu Wilkołaka jest wada genetyczna, niestety choroby tej nie można wyleczyć. Natomiast, jeżeli hipertrichoza u dzieci jest wtórna do innych chorób, w pierwszej kolejności leczy się chorobę pierwotną wprowadzając farmakoterpię.