Alergia na mleko u dziecka

U coraz większej liczby dzieci diagnozuje się alergie pokarmowe. Najczęstszym rodzajem alergii pokarmowych jest alergia na mleko u dziecka, a dokładniej mówiąc na białka znajdujące się w mleku krowim. Uczulenie na białko mleka krowiego (w skrócie bmk) pojawia się u dzieci w pierwszych tygodniach życia.

Czym jest uczulenie na bmk, jakie są jej objawy oraz jak powinna wyglądać dieta dziecka z alergią na białko mleka krowiego? Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedzi w poniższym artykule. Zapraszamy do przeczytana.

Czym jest alergia na białko mleka krowiego?

Alergia na białko mleka krowiego to nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego po zetknięciu się z alergen, czyli z białkiem mleka krowiego. Reakcja alergiczna jest powtarzalna, co oznacza, że występuje za każdym razem, gdy dziecko zje produkt zawierający mleko krowie.

Alergia na mleko krowie jest często mylona z nietolerancją laktozy, która jest zaburzeniem metabolicznym, a nie alergicznym. W celu postawienia prawidłowej diagnozy należy skonsultować się z lekarzem alergologiem dziecięcym.

Jakie są objawy uczulenia na bmk?

Objawy uczulenia na białko mleka krowiego mogą mieć różne stopnie nasilenia, w zależności od ilości spożytego alergenu. Prawdopodobnie reakcja alergiczna będzie inna, gdy dziecko wypije szklankę mleka a inna, gdy zje kromkę chleba z masłem. Objawy alergii na mleko mogą być różnorodne i obejmować:

  • Objawy skórne: może pojawić się na skórze dziecka wysypka, pokrzywka lub obrzęk. Najczęściej zmiany pojawiają się na policzkach, w zgięciach łokci, pod kolanami, na dłoniach. Skóra może być szorstka, podrażniona i swędzieć. U starszych dzieci może pojawić się atopowe zapalenie skóry. W niektórych przypadkach może pojawić się pękanie płatów usznych.
  • Objawy przewodu pokarmowego: mogą pojawić się bóle brzucha, wymioty, nudności, zgaga bądź biegunka. U niemowląt występują częste ulewania, bezpośrednio po zjedzeniu. Dodatkowo, dzieci mogą być niespokojne w trakcie jedzenia bądź odmawiać spożywania pokarmu.
  • Objawy układu oddechowego: może wystąpić kaszel, kichanie, wysięg wydzieliny z nosa bądź kłopoty z oddychaniem w skrajnych przypadkach.

Warto wiedzieć, że w przypadku pojawienia się reakcji alergicznej dziecko może mieć poczucie ogólne roztrojenia. Może być zmęczone, drażliwe, płaczliwe. U starszych dzieci mogą pojawić się bóle głowy czy uczucie senności.

W skrajnych sytuacjach, przy silnym uczuleniu na bmk może wystąpić wstrząs anafilaktyczny, który jest bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia dziecka. Dlatego ważne jest, by zapytać się specjalisty podczas wizyty, jak pomóc dziecku w takim wypadku.

Po czym poznać, że dziecko ma alergię na mleko?

Objawy alergii na mleko u dziecka są oczywiste i łatwe do zauważenia. Bezpośrednio po lub chwile po tym jak dziecko zje produkt zawierający mleko krowie, pojawiają się symptomy świadczące o alergii. Najczęstszą reakcją alergiczną u niemowlaków jest ulewanie, biegunki bądź rozwodnione stolce, prężenie się w trakcie jedzenia, kolki, zwiększona drażliwość oraz objawy skórne. W przypadku starszych dzieci najczęściej pojawiają się bóle brzucha, biegunki, wymioty, objawy skórne a także kichanie, wysięgi wydzieliny z nosa czy problemy z oddychaniem. Nawracające objawy świadczące o zachorowaniu na alergię białka mleka krowiego wymagają konsultacji u alergologa dziecięcego. Nieleczona alergia na mleko u dziecka może powodować powikłania w postaci astmy, uszkodzenia przewodu pokarmowego oraz naraża dziecko na silne, nawracające odczuwanie bólu.

Czego dziecko nie może jeść przy alergii na mleko?

Jeżeli dziecko ma stwierdzoną alergię na białko mleka krowiego należy wprowadzić dietę eliminacyjną. Oznacza to, że z diety dziecka trzeba usunąć wszelkie produkty zawierające mleko krowie. W związku z tym dziecko nie może jeść oraz pić: mleka krowiego, jogurtów, kefirów sera, twarogów, lodów, batoników, czekolady, budyniu, cukierków mlecznych, drożdżówek, niektórych rodzai pieczywa. Na szczęście, produkty spożywcze na etykietach mają zaznaczone, czy zawierają mleko krowie czy nie. Dzięki temu łatwiej jest wybierać właściwe produkty dla dziecka. Dodatkowym plusem jest fakt, że istnieje już wiele produktów zastępczych. Istnieją mleka roślinne, które mogą służyć jako zamiennik.

Warto jest na samym początku diety eliminacyjnej doradzić się dietetyka dziecięcego, których produktów nadzy unikać oraz jakie są ich zamienniki. Dodatkowo, dietetyk dziecięcy może ułożyć dietę dla dziecka z uczeniem na mleko krowie. Ważne jest, by zachować zdrowe i zbilansowane posiłki, by dziecko mogło prawidłowo się rozwijać.

Jak leczyć alergię na mleko u dziecka?

Przede wszystkim nie należy na własną rękę leczyć alergii na mleko u dziecka. W przypadku pojawiających się objawów warto jest udać się do lekarza alergologa dziecięcego. Specjalista ten po przeprowadzeniu wywiadu medycznego, zbadaniu dziecka oraz przeanalizowaniu badań, dobiera odpowiednią dla niego formę leczenia. Zazwyczaj, podstawową formą jest wyeliminowania z diety dziecka produktów zawierających mleko krowie oraz wprowadzenie jego zamienników. Ważne jest również leczenie objawowe np. zmian skórnych czy tych związanych z układem oddechowym. W niektórych przypadkach lekarz przepisuje leki przeciwhistaminowe lub epinefrynę do stosowania w przypadku nagłego wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.

 

FAQ - najcześciej zadawane pytania

Kiedy ujawnia się alergia na mleko u dziecka?

Alergia na mleko krowie najczęściej pojawia się w pierwszych tygodniach życia dziecka.

Czym różni się nietolerancja od alergii na mleko?

Alergia na mleko to nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego po zetknięciu się z alergenem, natomiast nietolerancja jest zaburzeniem metabolicznym.

Czym zastąpić mleko przy alergii?

Przy alergii na białko mleka krowiego można używać zamienników w postaci mleka roślinnego.

Jak pozbyć się alergii na mleko?

Jedynym sposobem na uniknięcie wystąpienia reakcji alergicznej przy alergii na mleko jest stosowanie diety eliminacyjnej alergenu, czyli mleka krowiego.

Jak objawia się alergia na nabiał?

Typowymi objawami na nabiał są: wysypka lub wypryski skórze, kichanie, katar, trudności w oddychaniu, wymioty, biegunki, bóle brzucha.

Udostępnij artykuł:
crosschevron-right