Na wakacjach uważaj na kleszcze

Sezon wakacyjny trwa w najlepsze. Niestety towarzyszy mu również sezon na kleszcze. Chociaż o obecność kleszczy obawiamy się zwykle udając się na wypoczynek poza miastem, na kleszcze możesz się natknąć również wśród zieleni miejskiej.

W Warszawie, zarówno w Lasku Bielańskim, jak i w zlokalizowanych niemal w samym sercu miasta Łazienkach Królewskich, ryzyko pokłucia przez kleszcze Państwowy Zakład Higieny określił jako bardzo duże. Jak chronić przed kleszczami? Jak postępować w przypadku ukąszenia? Jak rozpoznać czy kleszcz był zakażony? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

8 wskazówek jak zapobiegać ukąszeniu kleszcza

  1. Bądź świadom, gdzie można spodziewać się kleszczy. Kleszcze żyją w miejscach porośniętych trawą, zaroślami lub lasami, a nawet na zwierzętach. Spędzanie czasu na zewnątrz na spacerze z psem, na kempingu, w ogrodzie lub parku, może spowodować bliski kontakt z kleszczami. Wiele osób zaraża się kleszczami na własnym podwórku lub w sąsiedztwie.
  2. Zabezpiecz odzież i sprzęt produktami zawierającymi 0,5% permetryny. Permetryna może być używana do impregnacji butów, odzieży i sprzętu kempingowego. Możesz też kupić odzież i sprzęt już poddane działaniu permetryny.
  3. Używaj zarejestrowanych przez EPA repelentów zawierających DEET, pikarydynę, IR3535, olejek eukaliptusowy (OLE), para-mentanodiol (PMD) lub 2-undekanon. Pomocna wyszukiwarka EPA może pomóc w znalezieniu produktu, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Zawsze przestrzegaj instrukcji produktu. Nie należy stosować produktów zawierających OLE lub PMD u dzieci poniżej 3 roku życia.
  4. Jeśli znajdujesz się w obszarach zalesionych i zarośniętych, z dużą ilością trawy i liści. Spaceruj środkiem ścieżek.
  5. Sprawdź, czy twoje ubranie nie zawiera kleszczy. Kleszcze mogą być przenoszone do domu na ubraniach. Wszelkie znalezione kleszcze powinny zostać usunięte. Jeśli ubrania wymagają prania najpierw zalecana jest gorąca woda. Zimna i średnia temperatura wody nie zabije kleszczy.
  6. Zbadaj sprzęt i zwierzęta domowe. Kleszcze mogą dostać się do domu na ubraniach i zwierzętach domowych, a następnie przyczepić się do człowieka, więc dokładnie sprawdź zwierzęta domowe, płaszcze i plecaki.
  7. Weź prysznic wkrótce po wyjściu na zewnątrz. Wykazano, że wzięcie prysznica w ciągu dwóch godzin od wejścia do domu zmniejsza ryzyko zachorowania na boreliozę i może być skuteczne w zmniejszaniu ryzyka innych chorób przenoszonych przez kleszcze. Kąpiel pod prysznicem może pomóc zmyć kleszcze, które jeszcze się nie przyczepiły i jest dobrą okazją do przeprowadzenia samokontroli.
  8. Sprawdź ciało pod kątem obecności kleszczy po przebywaniu na zewnątrz. Przeprowadzaj pełną kontrolę ciała u siebie i dziecka po powrocie z miejsc potencjalnie zakażonych kleszczami, w tym z własnego podwórka. Użyj ręcznego lub pełnowymiarowego lustra, aby obejrzeć wszystkie części ciała. Sprawdź te części ciała swojego i dziecka pod kątem obecności kleszczy:
  • Pod pachami
  • W i wokół uszu
  • Wewnątrz pępka
  • Z tyłu kolan
  • Na włosach i wokół nich
  • Między nogami
  • Wokół talii

Jak postępować po ukąszeniu kleszcza?

  1. Usuń kleszcza Jeżeli kleszcz jest przyczepiony do skóry, należy go natychmiast usunąć:Zakładając rękawiczki, chwyć kleszcza czystą pęsetą jak najbliżej skóry, aby usunąć główkę i narządy gębowe. Jeśli pozostaną jakieś członki gębowe, nie próbuj ich usuwać, ponieważ organizm wydali je w sposób naturalny.Wyciągnij kleszcza prosto, delikatnie i stabilnie. Nie należy go skręcać. Nie próbuj usuwać kleszcza za pomocą gorącej zapałki lub wazeliny. Może to spowodować, że kleszcz zacznie wydzielać zakażone płyny do rany.Zachowaj kleszcza w pojemniku z alkoholem, aby pokazać go lekarzowi.
  1. Oczyść i zabezpiecz miejsce ukąszenia Umyj ręce i oczyść miejsce ukąszenia ciepłą wodą i delikatnym mydłem.Na ranę po ugryzieniu nałóż alkohol, aby zapobiec zakażeniu.
  1. Zgłoś się do lekarza Natychmiast udaj się do lekarza, jeśli kleszcz zagnieździł się w skórze lub jeśli nie można usunąć głowy, narządów gębowych lub innych pozostałości kleszcza.

 

Borelioza - objawy

Borelioza jest infekcją bakteryjną, która może być przenoszona na ludzi przez zakażone kleszcze. Jej pierwszym i najbardziej oczywistym objawem jest zlokalizowana wysypka, która zaczyna się jako różowe lub czerwone kółko, które z czasem rozszerza się i może osiągnąć kilka centymetrów lub więcej. Wysypka może wystąpić bez żadnych innych objawów lub mogą pojawić się:

  • ból głowy
  • dreszcze
  • gorączka
  • zmęczenie
  • obrzęk gruczołów, zwykle szyi lub pachwiny 
  • bóle mięśni lub stawów

Jeśli u Twojego dziecka pojawi się wysypka z lub bez któregokolwiek z objawów, skontaktuj się z lekarzem pediatrą.

Udostępnij artykuł:
crosschevron-right