Niedoczynność tarczycy u dzieci

Co oznacza niedoczynność tarczycy u dzieci?

Niedoczynność tarczycy odnosi się do zaburzeń gruczołu tarczycy, która nie wytwarza wystarczającej ilości aktywnych hormonów T3 i T4. Ten stan może być obecny przy urodzeniu lub może być nabyty w dowolnym momencie w dzieciństwie lub dorosłości. Niedoczynność tarczycy jest bardzo powszechna i występuje u około 1 na 1250 dzieci. W większości przypadków stan jest trwały i będzie wymagał leczenia do końca życia.

Kluczowe informacje o tarczycy:

Tarczyca to narząd w kształcie motyla znajdujący się w środkowej części szyi. Odpowiada za produkcję hormonów tarczycy T3 i T4. Ta produkcja jest kontrolowana przez przysadkę mózgową za pośrednictwem hormonu stymulującego tarczycę (zwanego TSH). T3 i T4 wykonują wiele ważnych czynności w dzieciństwie, w tym utrzymanie prawidłowego wzrostu i rozwoju kości. Hormon tarczycy jest również ważny w regulacji metabolizmu.

Co powoduje nabytą niedoczynność tarczycy?

Przyczyny niedoczynności tarczycy mogą wynikać z samego gruczołu lub przysadki. Tarczyca może zostać uszkodzona przez bezpośredni atak przeciwciał (autoimmunizacja), promieniowanie lub operację. Przysadka mózgowa może zostać uszkodzona po ciężkim uszkodzeniu mózgu lub w wyniku napromieniowania. Niektóre leki i substancje mogą zakłócać produkcję hormonów tarczycy. Na przykład zbyt dużo lub zbyt mało jodu w diecie może prowadzić do niedoczynności tarczycy.

Ogólnie rzecz biorąc, najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy u dzieci i nastolatków jest bezpośredni atak tarczycy ze strony układu immunologicznego. Ta choroba jest znana jako autoimmunologiczne zapalenie tarczycy lub choroba Hashimoto (zapalenie tarczycy typu Hashimoto).

Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?

Objawy niedoczynności tarczycy obejmują:

  • Zmęczenie
  • Niewielki przyrost masy ciała (nie więcej niż 2 -4,5 kg)
  • Uczucie zimna
  • Sucha skóra
  • Wypadanie włosów
  • Zaparcie
  • Słaby wzrost
  • Często lekarz będzie w stanie wyczuć powiększoną tarczycę na szyi. Nazywa się to wole.

Jak diagnozuje się niedoczynność tarczycy u dzieci?

Proste badania krwi służą pomocą do diagnozowania niedoczynności tarczycy. Obejmują one pomiar hormonów wytwarzanych przez tarczycę i przysadkę mózgową. Testy są niedrogie i powszechnie dostępne w gabinecie lekarskim. Niedoczynność tarczycy rozpoznaje się po pełnym badaniu lekarskim i wykonaniu testów. Normalne zakresy poziomu hormonów są nieco inne u dzieci niż u dorosłych, dlatego w diagnozowaniu i leczeniu niedoczynności tarczycy konieczna jest wizyta u endokrynologa dziecięcego Warszawa .

Niedoczynność tarczycy leczy się syntetycznym hormonem tarczycy. Dzięki przyjmowanym raz dziennie lekom i ścisłej obserwacji u endokrynologa dziecięcego Twoje dziecko może żyć normalnie i zdrowo.

Opracowano na podstawie American Academy of Pediatrics and Pediatric Endocrine Society

Udostępnij artykuł:
crosschevron-right