Przeziębienie, grypa czy COVID-19? Choroby układu oddechowego u dzieci.

Twoje dziecko ma ból gardła, kaszel i wysoką gorączkę. Czy to COVID-19? Czy to może być grypa? A może zwykłe przeziębienie lub inna choroba?

Wszystkie te choroby są spowodowane przez wirusy, które infekują drogi oddechowe. Wszystkie są zakaźne i mogą łatwo przenosić się z osoby na osobę. Powodują również pewne podobne objawy. Może być więc trudno je odróżnić.

Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, gdy Twoje dziecko zachoruje.

Przeziębienie (wywołane przez wiele różnych wirusów)

Kilka wirusów przeziębienia to rinowirus, adenowirus, ludzki koronawirus, ludzki wirus paragrypy, ludzki metapneumowirus i RSV. Zdrowe dzieci przeziębiają się około 6 razy w roku.

Objawy przeziębienia są zazwyczaj łagodne. Często obejmują łaskotanie w gardle, katar lub duszność w nosie i kichanie. Jeśli pojawia się gorączka, nie jest ona wysoka. Dziecko z przeziębieniem zwykle czuje się całkiem dobrze, ma dobry apetyt i normalny poziom energii.

Na przeziębienie nie ma testu, nie ma też specyficznego leczenia. Dziecko musi je po prostu przechorować. W razie potrzeby, w przychodni Kindermedica przyjmuję Pediatra z warszawy.

Grypa (wywoływana przez wirus grypy)

Grypa również może mieć łagodny przebieg. Zazwyczaj jednak dzieci z grypą czują się gorzej niż w przypadku przeziębienia. Mogą mieć gorączkę, która pojawia się nagle, z dreszczami, bólem głowy i bólem całego ciała. Mogą występować objawy takie jak ból gardła, katar i kaszel. Dzieci chorujące na grypę mają niskie samopoczucie, czują się zmęczone i nie mają dużego apetytu. U niektórych dzieci występują dodatkowo bóle brzucha, nudności, wymioty lub biegunka.

Lekarz może sprawdzić, czy dziecko ma grypę, wykonując test na obecność wirusa grypy.

Większość dzieci chorych na grypę czuje się lepiej w domu dzięki dużej ilości płynów, odpoczynkowi i wygodzie. W niektórych przypadkach, lekarz może przepisać lek przeciwwirusowy, aby złagodzić objawy i skrócić chorobę. Niektóre dzieci przechodzą grypę bardzo ciężko i wymagają leczenia w szpitalu.

Wielu przypadkom grypy można zapobiec poprzez coroczne szczepienie się przeciwko grypie.

RSV (syncytialny wirus oddechowy)

Prawie wszystkie dzieci chorują na RSV przynajmniej raz przed ukończeniem 2 roku życia. Dla większości zdrowych dzieci, RSV jest jak przeziębienie. Jednak niektóre dzieci przechodzą RSV ciężko.

RSV może powodować gorączkę, kaszel, zmęczenie, zatkany nos, duszność, kichanie, szybkie/krótkie oddechy, rozszerzające się nozdrza, świszczący oddech i chrząkanie, brak apetytu oraz kołysanie głową lub zapadanie się klatki piersiowej pomiędzy i pod żebrami.  Objawy RSV zwykle są najgorsze w dniach od 3 do 5 i trwają około 5 do 7 dni. Infekcja powoduje przeziębienie, po którym może wystąpić zapalenie oskrzelików lub zapalenie płuc.

Na RSV nie ma lekarstwa. Na szczęście prawie wszystkie dzieci wychodzą z infekcji RSV samodzielnie.

COVID-19 (wywołany przez rodzaj koronawirusa)

Dzieci zakażone koronawirusem mogą nie mieć żadnych objawów lub objawy mogą być łagodne, jak przy zwykłym przeziębieniu. Niektóre mogą mieć poważniejsze objawy grypopodobne. Tak więc objawy COVID-19 mogą wyglądać bardzo podobnie do tych z przeziębienia lub grypy. Ale mogą też wyglądać inaczej. Na przykład, mogą obejmować utratę smaku lub zapachu, lub różne wysypki.

W celu zdiagnozowania koronawirusa lekarze mogą wykonać test na obecność wirusa w drogach oddechowych. Mogą również sprawdzić, czy ktoś w przeszłości był zakażony, wykonując badanie na poziom przeciwciał we krwi.

Większość osób z łagodnym przebiegiem choroby, w tym dzieci, nie potrzebują żadnego konkretnego leczenia, a ich stan poprawia się dzięki dużej ilości płynów, odpoczynku i leków obniżających gorączkę. Nieliczne dzieci, które są w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia ciężkiej postaci COVID-19 mogą otrzymać pewne leki, takie jak leki przeciwwirusowe lub przeciwciała monoklonalne, aby uchronić je przed ciężką chorobą i koniecznością opieki szpitalnej.

Bezpieczne i skuteczne szczepionki COVID-19 są dostępne dla dorosłych i wszystkich dzieci w wieku 6 miesięcy i starszych. Szczepienia przypominające są zalecane dla dorosłych i dzieci w wieku 5 lat i starszych. Każdy, kto kwalifikuje się do szczepienia, powinien jak najszybciej otrzymać szczepionkę COVID-19 i dawkę przypominającą.

Czy dzieci mogą zachorować na więcej niż jedną chorobę w tym samym czasie?

Tak. Twój lekarz może nazwać to chorobą wtórną. Na przykład, dość często zdarza się, że u dzieci z grypą lub COVID rozwija się umiarkowane lub ciężkie zapalenie płuc. Również objawy przeziębienia mogą prowadzić do innego problemu zdrowotnego, takiego jak infekcja ucha lub infekcja zatok.

Kiedy należy zadzwonić do lekarza?

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania, najlepiej zadzwoń do lekarza. Choroba, która wydaje się być przeziębieniem, może okazać się grypą lub COVID-19. A inne choroby, takie jak angina lub zapalenie płuc, mogą powodować podobne objawy, ale wymagają innego leczenia. Czasami trudno jest stwierdzić na pewno, który zarazek jest przyczyną problemu. Wtedy lekarze mogą wykonać kilka testów, aby się tego dowiedzieć.

Udostępnij artykuł:
crosschevron-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram