Hashimoto u dzieci

Hashimoto u dzieci to choroba autoimmunologiczna, która związaną jest z narządem - tarczycą. Układ odpornościowy dziecka wytwarza przeciwciała, które atakują tkankę tarczycy powodując stan zapalny. W konsekwencji tego procesu dochodzi do stopniowej utraty miąższu tarczycy oraz zmniejszenia produkcji hormonów tarczycowych. To z kolei prowadzi ostatecznie do rozwoju niedoczynności tarczycy. Przyczyną powstania Hashimoto u dzieci w pierwszej kolejności doszukuje się w genetyce. Następnie rozpatrywane są czynniki środowisko, do których należy np.: dieta z nadmiarem jodu, niedobór selenu w diecie, niektóre leki bądź przebyte infekcje.

Choroba Hashimoto najczęściej diagnozowana jest u osób dorosłych. Niemniej jednak coraz więcej odnotowuje się przypadków dzieci, u których stawia się tę diagnozę.

Objawy Hashimoto u dzieci

Najczęściej pierwsze objawy Hashimoto u dzieci pojawiają się mniej więcej pomiędzy 7. a 8. rokiem życia oraz u nastolatków w okresie dojrzewania. Objawy choroby są podobne u dzieci jak i osób dorosłych. Typowymi objawami Hashimoto u dzieci są:

 • Zmęczenie,
 • Senność,
 • Ogólne osłabienie,
 • Częste uczucie zmarznięcia i chłodu,
 • Przybieranie na wadze, przy braku zmiany sposobu odżywiania,
 • Zaparcia,
 • Opuchnięcie twarzy oraz szyi (spowodowane wołami tarczycowymi),
 • Wypadanie włosów,
 • Osłabienie kondycji paznokci,
 • Wolne tempo wzrostu ciała,
 • Opóźnione ząbkowanie
 • Opóźnione dojrzewanie,
 • Uczucie rozdrażnienia,
 • Pojawienie się stanów depresyjnych,
 • Trudności w zakresie koncentracji i uwagi,
 • Pogorszenie w nauce.

W przypadku choroby Hashimoto u dzieci bardzo ważny jest czas reakcji, to znaczy przeprowadzenie pełnej diagnostyki oraz rozpoczęcie leczenia. Objawy nieleczonej choroby mogą przyczynić się do powstania trwałego uszczerbku na zdrowiu dziecka.

Jak wykryć Hashimoto u dziecka?

W przypadku podejrzenia choroby Hashimoto u dziecka wskazana jest konsultacja u lekarza endokrynologa dziecięcego. Specjalista ten na podstawie wywiadu medycznego oraz po zbadaniu dziecka, może zlecić badania z krwi określające poziom hormonów tarczycy T3 i T4 oraz TSH. Zazwyczaj w chorobie Hashimoto u dziecka, hormony T3 i T4 są niskie, a TSH wysokie lub w normie. Dodatkowo, aby ustalić przyczynę zapalenia tarczycy wykonuje się pomiar poziomu przeciwciał anty-TPO i anty-TG.

Innym badaniem, które zleca lekarz endokrynolog dziecięcy jest USG tarczycy. Badanie to pozwala stwierdzić stan zapalny w obrębie narządu oraz czy tarczyca jest powiększona. Dzięki badaniu USG tarczycy w łatwy i szybki sposób można zdiagnozować u dziecka chorobę Hashimoto. Istotną zaletą tego badania jest jego bezinwazyjność (nie używa się żadnych igieł, nie przebija się przez skórę dziecka) oraz krótki czas trwania procedury. USG tarczycy zwykle trwa 10-15 minut a wynik jest natychmiastowy. W związku z tym, jest to idealne badania dla małych pacjentów, ponieważ nie generuje dużego stresu.

Leczenie Hashimoto u dziecka

Po wykonaniu wszystkich badań zleconych przez endokrynologa dziecięcego, należy udać się na ponowną wizytę do tego specjalisty. Lekarz po dokładnym przeanalizowaniu wyników badań dopiero odpowiednią metodę leczenia.

Leczenie Hashimoto u dziecka głównie opiera się na przyjmowaniu odpowiednich dawek hormonów, które precyzyjnie dopiero endokrynolog dziecięcy. W przypadku choroby Hashimoto u dziecka bardzo ważne są wizyty kontrolne u specjalisty, ponieważ leczenie trwa zazwyczaj całe życie. Endokrynolog dziecięcy co jakiś czas zleca badania kontrolne w celu ewentualnych zmian dawek leku, ponieważ choroba może zmieniać stopień zaawansowania wraz z wiekiem dziecka.

Z czym można pomylić Hashimoto?

Choroba Hashimoto ze względu na swoje nietypowe objawy może być mylona z innymi chorobami. Zanim osoba otrzyma odpowiednia diagnozę, jej objawy często mylone są z przewlekłym zmęczeniem, stresem, depresją, zaburzeniami odżywiania bądź celiakią. Dlatego istotne jest, by udać się do lekarza pediatry, który nie zbagatelizuje symptomów a rozpocznie proces diagnostyczny. Następnie skieruje dziecko do odpowiedniego specjalisty, w tym przypadku do endokrynologa dziecięcego.

Dowiedz się więcej również o niedoczynności tarczycy.

 

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Jakie organy atakuje Hashimoto?

Hashimoto to choroba autoimmunologiczną tarczycy. Choroba ta więc dotyczący narządu jakim jest tarczyca.

Czy Hashimoto to to samo co niedoczynność tarczycy?

Choroba Hashimoto to nie to samo co niedoczynność tarczycy, choć obie choroby dotyczą tego samego narządu. Może zdarzyć się tak, że choroba Hashimoto doprowadza do powstania niedoczynności tarczycy.

Jak zdiagnozować chorobę Hashimoto u dziecka?

Jednym ze sposobów zdiagnozowania choroby Hashimoto u dziecka jest wykonanie badania USG tarczycy. Jest to badanie bezinwazyjne oraz bezbolesne, dzięki czemu jest idealnym badaniem dla dzieci.

Czy dzieci mogą mieć Hashimoto?

Dzieci mogą chorować na Hashimoto. Najczęściej diagnozuje się je pomiędzy 7. a 8. rokiem życia.

Do jakiego lekarza z Hashimoto?

W przypadku Hashimoto należy uda się do endokrynologa. Dzieci chore na Hashimoto leczy endokrynolog dziecięcy.

Jak zaczyna się Hashimoto u dziecka?

Objawy Hashimoto u dziecka nie są jednoznaczne i często mylone są z innymi chorobami. Typowymi objawami są: zmęczenie, senność, ciągle uczucie zimna, przyrost masy ciała bez zmiany diety, zatrzymanie dojrzewania, późne ząbkowanie, problemy z koncentracją i pamięcią.

 

Udostępnij artykuł:
crosschevron-right