Zapalenie woreczka żółciowego u dziecka

Woreczek żółciowy to niewielki narząd znajdujący się po prawej stronie brzucha dziecka. Jego rolą jest magazynowanie płynu trawiennego wytwarzanego przez wątrobę, który nazywany jest żółcią. Główną rolą żółci jest trawienie tłuszczy. Uwalniany jest on do jelita cienkiego, po tym jak dziecko zje posiłek.

Czym jest więc spowodowane zapalenie woreczka żółciowego, jakie są objawy oraz metody diagnostyczne? Na te i inne pytania otrzymają Państwo odpowiedni w poniższym artykule. Zapraszamy do przeczytania.

Od czego dziecko może dostać zapalenie woreczka żółciowego?

Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, rolą woreczka żółciowego jest magazynowanie oraz uwalnianiem do jelita cienkiego płynu trawiennego. Zapalenie woreczka żółciowego powstaje, gdy  żółć nie ma jak się uwolnić i zaczyna nagromadzać się w woreczku żółciowym. Rozwijające się w środku bakterie prowadzą do zainfekowania narządu i powstania zapalenia.

Głównym powodem powstania zapalenia woreczka żółciowego jest nieleczona kamica żółciowa. Kamienie żółciowe są to złogi płynów trawiennych, które przybierają różnych rozmiarów, od wielkości ziarenka piasku do piłki golfowej. Kamienie żółciowe powstają, gdy w składzie żółci dominują substancje nierozpuszczalne w wodzie. Mogą zawierać w sobie cholesterol bądź bilirubinę. Innymi czynnikami powodującymi blokadę dróg żółciowych to między innymi infekcja bakteryjna dróg żółciowych, nowotwory trzustki lub wątroby bądź zmniejszony dopływ krwi do pęcherzyka żółciowego.

Jakie są objawy zapalenia woreczka żółciowego u dziecka?

Objawy zapalenia woreczka żółciowego u dziecka mogą różnić się w zależności od stopnia zaawansowania infekcji. Dodatkowo, nie zawsze sugerują stan zapalny tego narządu. W związku z tym, jeżeli z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego, należy udać się na konsultację do pediatry.

Objawami, które mogą świadczyć o stanie zapalnym woreczka żółciowego u dziecka to:

  • Ból brzucha - często jest to silny, kłujący ból po stronie prawej, zlokalizowany pod żebrami. Może promieniować do kręgosłupa i trwać do kilku godzin. Pojawia się zazwyczaj po zjedzeniu tłustych, smażonych potraw.
  • Nudności bądź/oraz wymioty, w których może pojawić się żółć - pojawiają się po posiłku.
  • Utrata apetytu - dziecko może stracić chęć do jedzenia ze względu na dolegliwości bólowe lub nudności.
  • Gorączka - w niektórych przypadkach może pojawić się gorączka, jeżeli stan zapalny jest rozwinięty.
  • Żółtaczka - w zaawansowanym stadium może pojawić się żółtaczka (skóra oraz białka oczu zabarwione na żółto), ze względu na zablokowany przepływ żółci.

Należy zaznaczyć, że symptomy zapalenia woreczka żółciowego u dziecka mogą być łagodne lub nasilone, a czasami przebiegać okresowo. Oznacza to, że objawy mogą się pojawić, a następnie zniknąć i tak w kółko. Dlatego właśnie, nie jest jednoznaczne, że dziecko choruje właśnie na te chorobę. W związku z tym konieczna jest konsultacja u pediatry, który rozpocznie proces diagnostyczny.

Czy zapalenie woreczka żółciowego u dziecka jest niebezpieczne?

Nieleczone zapalenie woreczka żółciowego może prowadzić do powstania powikłań zagrażających zdrowiu i życiu dziecka. Gromadząca się żółć w woreczku żółciowym może doprowadzić do rozdęcia woreczka żółciowego bądź jego perforacji. Pęknięcie narządu wiąże się z rozlaniem po całej jamie brzusznej płynu trawiennego, a to może doprowadzić do rozległej infekcji. W zapaleniu woreczka żółciowego może również wystąpić infekcja, która może rozprzestrzeniać się na inne części układu pokarmowego lub krwiobiegu. W przypadku nieleczonej infekcji może pojawić się gorączka i ogólny stan zapalny organizmu, co stanowi poważne zagrożenie dla życia dziecka. Dodatkowo, może dojść do żółciowego zapalenia trzustki bądź do zapalenia dróg żółciowych.

Każde powikłanie wiąże się z silnym odczuwaniem bólu i trudnością w normalnym funkcjonowaniu.

Jak wykryć zapalenie woreczka żółciowego u dziecka?

Jeżeli u dziecka wystąpią niepokojące objawy, należy udać się do lekarza w celu skonsultowania stanu zdrowia dziecka. W przypadku, gdy podejrzewane jest zapalenie woreczka żółciowego powinno się zapisać dziecko do gastroenterologa dziecięcego, który specjalizuje się w chorobach dróg żółciowych oraz wątroby. Jeżeli, nie ma pewności co dolega dziecku, ponieważ objawy są niejednoznaczne można udać się do pediatry, który w razie czego kieruje dziecko do odpowiedniego specjalisty.

Lekarz, na podstawie zebranego wywiadu medycznego oraz badania fizykalnego dziecko jest w stanie ustalić wstępną diagnozę. Jeżeli stan dziecko wymaga pogłębionej diagnostyki, lekarz może wysłać dziecko na następujące badania:

  • USG jamy brzusznej - badanie to wykrywa kamienie żółciowe w woreczku żółciowym oraz płyn, gromadzący się wokół woreczka żółciowego. Dzięki badaniu USG jamy brzusznej dziecko lekarz radiolog może wykryć pogrubienie ścianek narządu, które są typowe dla ostrego zapalenia woreczka żółciowego.
  • Tomografia komputera domy brzusznej - dzięki temu badaniu można zdiagnozować u dziecka powikłanie wynikające z zapalenia woreczka żółciowego np. zapalenie trzustki bądź perforacja woreczka żółciowego.
  • Scyntygrafia dróg żółciowych - jest to badania, którego zadaniem jest wykrycie, czy drogi żółciowe są częściowo bądź całkowicie zablokowane.
  • Próby wątrobowe - lekarz może zlecić to badanie, jeżeli podejrzewa uszkodzenie wątroby.
  • Badanie z krwi - to badanie potwierdza zazwyczaj stan zapalny, poprzez podwyższoną liczbę białych krwinek w krwi dziecka.

Na jakie badania iść z dzieckiem przy zapaleniu woreczka żółciowego?

Najbezpieczniejszą formą badania, które stwierdzi zapalenie woreczka żółciowego u dziecka jest USG jamy brzusznej. Badanie to jest bezinwazyjne oraz całkowiście bezpiecznie dla dziecka. Polega na przesuwaniu po skórze dziecka w obrębie jamy brzusznej, niewielkiej głowicy, która posmarowana jest specjalnym żelem. Aparat ultrasonograficzny zbiera fale dźwiękowe odbijane od narządów i tworzy rzeczywisty obraz  na monitorze.

Radiolog dziecięcy może więc dokładnie przyjrzeć się strukturze oraz pracy woreczka żółciowego. Jest to więc bezbolesne badanie i trwa zazwyczaj do 20 minut. Dodatkowo, dziecko może zobaczyć jak wygląda jego brzuch od środka (oczywiście, nie widać krwi, ponieważ obraz jest czarno-biały), co zazwyczaj stanowi dla niego formę zabawy. Po wykonanym badaniu, rodzic otrzymuje dokładny opis badania, z którym może udać się do lekarza prowadzącego.

Leczenie zapalenia woreczka żółciowego u dziecka.

Leczenie zapalenia woreczka żółciowego u dziecka wymaga włączenia antybiotyków oraz leków objawowych np. przeciwgorączkowych, przeciwbólowych lub przeciwwymiotnych. W niektórych przypadkach leczenie wymaga hospitalizacji, jeżeli stan dziecka jest poważny bądź pojawiły się powikłania. W przypadku pęknięcia woreczka żółciowego bądź całkowitego zablokowania dróg żółciowych przeprowadzany jest zabieg chirurgiczny. W trakcie leczenia woreczka żółciowego często włączona jest dieta z niską zawartością tłuszczy, a także wyeliminowanie potraw smażonych i ciężkostrawnych.

Leczenie zapalenia woreczka żółciowego u dzieci jest dostosowane do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia dziecka. Gastrolog dziecięcy ustala formę oraz plan leczenia, do którego należy się dostosować całkowicie. Ważne jest również, aby monitorować dziecko po leczeniu i skonsultować się z lekarzem w razie pojawienia się jakichkolwiek nowych objawów lub komplikacji.

 

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Do jakiego lekarza udać się z dzieckiem przy zapaleniu woreczka żółciowego?

Jeżeli podejrzewasz u dziecka zapalenie woreczka żółciowego należy udać się na konsultacje do gastrologa dziecięcego.

Jak długo trwa zapalenie woreczka żółciowego?

Nie ma jasno określonego czasu trwania zapalenia woreczka żółciowego, wszystko zależy od stopnia zaawansowania infekcji. Charakterystyczny kółkowy ból brzucha może trwać nawet do 6 godzin.

Czym grozi zapalenie woreczka żółciowego?

Nieleczone zapalenie woreczka żółciowego może prowadzić do powikłań tj. Perforacja woreczka żółciowego, zapalenie trzustki, zapalenia dróg żółciowych.

Czy zapalenie woreczka żółciowego widać na USG?

Badanie USG jamy brzusznej jest najlepszym badaniem, by zdiagnozować zapalenie woreczka żółciowego.

Czy zapalenie woreczka żółciowego można wyleczyć?

Zapalenie woreczka żółciowego można wyleczyć. W przypadku łagodnego stanu lekarz włącza antybiotykoterapii. Natomiast w przypadku ostrego zapalenia woreczka żółciowego wymagana może być operacja usunięcia narządku.

Czy woreczek żółciowy boli cały czas?

Zapalenie woreczka żółciowego może mieć charakter ostry bądź przewlekły. W związku z tym, ból brzucha, a dokładnie w w prawym górnym kwadracie może mieć charakter stały bądź pojawiać się co jakiś czas.

Udostępnij artykuł:
crosschevron-right