ZUM u dzieci?

ZUM u dzieci to nic innego jak zakażenie układu moczowego, wywołane obecnością bakterii w drogach moczowych dziecka. ZUM można podzielić na zakażenie górnych bądź dolnych dróg moczowych. Zakażenie górnych dróg moczowych obejmuje zapalenie nerek. Natomiast, zapalenie dolnych dróg moczowych dotyczy stanów zapalnych pęcherza oraz cewki moczowej.

Pojawienie się ZUM u dzieci nie jest niczym nietypowym. Wręcz przeciwnie, zakażenie układu moczowego, jest jedną z najczęstszych infekcji bakteryjnych u dzieci. Jak więc rozpoznać ZUM u dziecka oraz jak je leczyć? W poniższym artykule postaramy się dokładnie wszystko wyjaśnić.

Co powoduje ZUM?

Jak już wyżej wspomnieliśmy ZUM jest infekcją układu moczowego, wywołaną obecnością bakterii w drogach moczowych. Pytanie więc skąd biorą się te bakterie?

Najczęstszą bakterią, która wywołuje ZUM jest bakteria Escherichia coli, a prościej mówiąc - pałeczka okrężnicy. Można się więc domyślić, że najczęstszą przyczyną powstawania ZUM jest przenoszenie bakterii z okolicy odbytu do cewki moczowej. W jaki sposób? Śpieszymy z odpowiedzią:

  • nieprawidłowe podcieranie po załatwieniu się - najczęstszym błędem jest podcieranie się od strony odbytu do cewki moczowej,
  • niedokładne wytarcie okolic intymnych po załatwieniu się,
  • nieprawidłowo utrzymywana higiena intymna,
  • rzadkie zmienianie pieluchy u niemowlaków.

Innymi przyczynami pojawienia się infekcji układu moczowego u dzieci ZUM , mogą być:

  • wady układu moczowego,
  • zaburzenia czynności układu moczowego np. moczenie, zaleganie po mikcji, nadreaktywność pęcherza,
  • występowanie ZUM w wywiadzie rodzinnym.
  • zaparcia, nietrzymania stolca.

Jak objawia się ZUM u dzieci?

Wiemy już jak powstaje ZUM. Warto jest teraz dowiedzieć się jak objawia się ZUM u dzieci.

Rozpoznanie zakażenia układu moczowego u dziecka nie jest takie oczywiste, szczególnie u najmłodszych. Dlaczego? Ponieważ niemowlaki nie powiedzą nam, że coś ich boli bądź piecze, gdy siusiają. Pojawiające się objawy nie są jednoznaczne, wskazujące by infekcja dotyczyła układu moczowego. Ważna jest więc obserwacja dziecka.

Poniżej również podajemy objawy, które powinny zaniepokoić rodziców

U niemowląt do 12 miesiąca życia, mogą pojawić się:

  • gorączka o niejasnej przyczynie,
  • wymioty,
  • niechęć do jedzenia,
  • tkliwość brzucha,
  • brak przyrostu masy ciała,
  • niepokój,
  • senność,
  • płacz podczas oddawania moczu,
  • brudna pieluszka może mieć nieprzyjemny zapach, zabarwiona na ciemniejszy kolor.

U dzieci starszych, mogą pojawić się:

  • gorączka o niejasnej przyczynie,
  • bolesne oddawanie moczu,
  • pieczenie w okolicy cewki moczowej,
  • silne parcie na mocz,
  • częste oddawanie moczu,
  • ból w okolicy lędźwi,
  • ból brzucha,
  • mocz jest mętny, ma zapach amoniaku, bywa ciemniejszy.

Gdy u dziecka, w szczególności do 5 roku życia, pojawi się gorączka o niejasnej przyczynie, w pierwszej kolejności powinno się wykonać badania w kierunku zakażenia układu moczowego.

Jeżeli podejrzewacie u swojego dziecka ZUM, zaleca się jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem, najlepiej nefrologiem dziecięcym. Wczesna diagnoza i leczenie ZUM są ważne, aby uniknąć powikłań. Lekarz nefrolog dziecięcy może przeprowadzić odpowiednie badania, aby potwierdzić obecność infekcji i dostosować odpowiednie leczenie dziecku. Pamiętaj, aby nie podawać dziecku na własną rękę leków podczas infekcji układu moczowego przed wizytą u lekarza. Może spowodować to zafałszowanie wyników badań moczu, a w efekcie postawienie nieprawidłowej diagnozy i włączenie niewłaściwego leczenia.

Co zrobić, gdy podejrzewam u swojego dziecka infekcję układu moczowego?

W pierwszej kolejności należy udać się na wizytę do lekarza nefrologa dziecięcego, który przeprowadzi dokładny wywiad medyczny oraz zbada dziecko. W przypadku podejrzenia ZUM, lekarz specjalista zleci badanie ogólne moczu oraz posiew.

Jak pobrać próbki moczu do badania?

Bardzo ważne jest, aby w prawidłowy sposób pobrać próbki moczu do badania. Zanieczyszczone próbki mogą dać fałszywy wynik! Najważniejsze zasady pobrania moczu do badania ogólnego oraz na posiew, to:

  1. Przed oddaniem moczu dokładnie umyj miejsce intymne wodą z mydłem.
  2. Dokładnie osusz umyte miejsce. Użyj do tego najlepiej jednorazowego ręcznika papierowego bądź nowego, czystego ręcznika.
  3. Pobierz próbkę moczu ze środkowego strumienia.
  4. Zbierz mocz do przeznaczonego do tego pojemnika, który można kupić w aptece.
  5. Pamiętaj, aby mieć dwa pojemniki - jedno do ogólnego badania moczu, drugie na posiew. Pojemnik na posiew moczu musi być jałowy, natomiast do badania ogólnego może być zwykły.

Po pobraniu próbek, należy oddać je jak najszybciej do badania, do punktu diagnostycznego. Zazwyczaj na wynik badania ogólnego moczu czeka się 1 dzień roboczy, natomiast na posiew od 3 do 7 dni. Czas oczekiwania wiązany jest z tym, że w laboratorium muszą sprawdzić, czy z pobranej próbki wyhodują się bakterie, a jeśli tak to jaki jest to szczep. Samo badanie ogólne moczu nie wystarczy, by móc zdiagnozować infekcje układu moczowego, dlatego też wykonuje się posiew moczu.

Po otrzymaniu wyników badania moczu dziecka, należy ponownie udać się do lekarza nefrologa dziecięcego. Na ich podstawie lekarz postawi diagnozę i włączy odpowiednie leczenie.

Pewnie nasuwa się Wam pytanie, czy nie lepiej najpierw wykonać badania ogólne moczu oraz posiew (na własną rękę), a następnie po otrzymaniu wyników udać się na wizytę do nefrologa dziecięcego. Zaleca się, by przy podejrzeniu ZUM u dziecka najpierw pójść do lekarza nefrologa dziecięcego. Warto podkreślić, że lekarz nefrolog dziecięcy jest również lekarzem pediatrą. Po przebadaniu dziecka, jeśli uzna, ze objawy nie wskazują na ZUM, może zlecić diagnostykę, w kierunku innej choroby. Nie traci się w ten sposób czasu na wyniki posiewu. Wiadomo, że przy infekcji bakteryjnej, szczególnie małych dzieci, liczy się szybka pomoc medyczna, by infekcja nie rozprzestrzeniała się dalej po organiźmie dziecka.

Jak leczy się ZUM u dziecka?

Leczenie zakażenia układu moczowego u dziecka zależy od stopnia zaawansowania infekcji oraz wieku dziecka. W większości przypadków ZUM u dzieci jest leczone za pomocą antybiotyków i trwa od 3 do 14 dniu. Poniżej przedstawiamy ogólne zasady leczenia ZUM u dzieci:

  1. Antybiotyk - jest to główna forma leczenia ZUM. Lekarz po przeanalizowaniu wyników moczu u dziecka dopiero odpowiedni dla niego antybiotyk. Dawkowanie i czas przyjmowania leku będzie zależał od wieku dziecka i ciężkości infekcji. Ważne jest, aby dziecko zażywało antybiotyk zgodnie z zaleceniami lekarza, nawet jeśli objawy infekcji ustąpią wcześniej.
  2. Leczenie objawowe - w związku z częstym odczuciem dyskomfortu lub bólu podczas oddawania moczu, lekarz może przepisać leki przeciwbólowe lub środki łagodzące bó
  3. Picie wody- dziecko powinno pić dużo płynów, co pomaga w płukaniu układu moczowego i może łagodzić objawy.

W przypadku niemowląt do 3 miesiąca życia oraz dzieci, które są znacznie osłabione i odwodnione, wskazana jest hospitalizacja oraz leczenie dożylne. Wynika to z tego, że antybiotyk podawany bezpośrednio do krwiobiegu, zaczyna szybciej działać w organizmie. W innych przypadkach, lekarz zazwyczaj zaleca leczenie doustne.

Po zakończeniu przyjmowania antybiotyku wskazane jest ponowne wykonanie badania ogólnego moczu oraz posiewu. Wyniki należy skonsultować z lekarzem nefrologiem dziecięcym, który zdecyduje co dalej robić np. czy wymagana jest dalsza antybiotykoterapia. W przypadku poważniejszych lub nawracających ZUM, lekarz może zlecić dalsze badania diagnostyczne w celu wykluczenia ewentualnych wad układu moczowego. Takimi badaniami mogą być:

  • USG jamy brzusznej oraz USG układu moczowego z oceną zalegania moczu po mikcji, ze względu na to że jest to bezpieczne i bezbolesne badanie dla dziecka,
  • Cystouretrografia mikcyjna - sprawdza, czy u dziecka występuje refluks, czyli cofanie się moczu z pęcherza do moczowodów i nerek,
  • Scyntygrafia nerek - służy do oceny budowy i pracy układy moczowego.

Ważne jest, aby leczenie ZUM u dziecka było monitorowane przez lekarza nefrologa dziecięcego. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów lub braku poprawy w trakcie leczenia, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Wczesna diagnoza i leczenie ZUM są kluczowe w zapobieganiu powikłaniom i utrzymaniu dobrego stanu zdrowia dziecka.

Co zrobić, aby uniknąć zachorowania na ZUM?

Istnieje kilka działań mających na celu zmniejszenie ryzyka pojawienia się zakażenia układu moczowego u dziecka. Oto kilka wskazówek, które pomogą w zapobieganiu ZUM:

  1. Pilnuj, by Twoje dziecko piło odpowiednią ilość wody. Wspomaga to częste oddawanie moczu i tym samym płukaniu drobnych bakterii z układu moczowego.
  2. Zachęcaj dziecko do regularnego oddawania moczu. Zbyt długo zalegający mocz, gromadzi bakterie w układzie moczowym.
  3. Ucz dziecko dbania o higienę intymną - mycie rąk po załatwieniu się, dokładnym myciu miejsc intymnych oraz prawidłowym podcieraniu się po załatwieniu (prawidłowy kierunek to od cewki moczowej do odbytu).
  4. Uważaj, aby dziecko nie siedziało długo w mokrych ubraniach/pampersie. Wilgotne środowisko sprzyja namnażaniu się bakterii.

Natomiast, jeżeli ZUM wynika z wady układu moczowego dziecka, zazwyczaj leczenie urologiczne zapobiega powstawaniu dalszych zakażeń.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł wyjaśnił Państwu czym jest ZUM u dziecka, jakie są jego objawy oraz proces leczenia. Poniżej przestawiamy również najczęstsze zadawane pytania odnośnie zakażenia układu moczowego u dziecka.

 

FAQ - najczęstsze zadawane pytania.

Co to jest ZUM u dziecka?

ZUM u dzieci to nic innego jak zakażenie układu moczowego, wywołane obecnością bakterii w drogach moczowych dziecka.

Jakie są objawy ZUM?

W zależności od wieku dziecka, objawy zakażenia układu moczowego mogą się od siebie różnić. Przede wszystkim pojawienie się gorączki o niejasnym pochodzeniu może wskazywać na ZUM. Dodatkowo: częste oddawanie moczu, uczucie parcia na mocz, ból brzucha, pieczenie podczas oddawania moczu, zmiana koloru i zapachu moczu. U młodszych dzieci może pojawić się płaczliwość, brak chęci jedzenia.

Kto leczy ZUM?

Zakażenie układu moczowego leczy lekarz pediatra nefrolog dziecięcy.

Jak sprawdzić czy moje dziecko ma ZUM?

Jeżeli podejrzewasz u swojego dziecka ZUM, w pierwszej kolejności zaleca się wizytę u lekarza nefrologa dziecięcego, który zbierze wywiad medyczny oraz dokładnie zbada dziecko. W przypadku podejrzenia ZUM zleci badania ogólne moczu oraz posiew.

Jak leczyć ZUM u dziecka?

Skuteczną metoda leczenia ZUM u dzieci jest antybiotykoterapia. Lekarz nefrolog dziecięcy po przeanalizowaniu wyników badań ogólnego moczu oraz posiewu, dobierze odpowiedni antybiotyk.

Ile trwa leczenie ZUM u dziecka?

W zależności od wieku dziecka oraz stopnia zaawansowania ZUM, czas trwania leczenia może trwać do 14 dni.

Co zrobić, gdy moje dziecka ma nawracające zakażenia układu moczowego?

Jeżeli Twoje dziecko ma nawracające zakażenie układu moczowego, należy udać się na wizytę do lekarza nefrologa dziecięcego, który dokładnie zbada dziecko oraz rozpocznie proces diagnostyczny w kierunku zaburzeń układu moczowego.

Udostępnij artykuł:
crosschevron-right