Podejrzewacie, że Wasze dziecko może mieć problemy związane z układem pokarmowym? Boli je brzuch, wymiotuje/ulewa, nie chce jeść a może je, ale nie przybiera na wadze? Zastanawiacie się do jakiego specjalisty udać się po pomoc?
W tym artykule dowiecie się kim jest oraz kiedy należy udać się z dzieckiem na wizytę do gastroenterologa dziecięcego. Zapraszamy do przeczytania.
Na początku chcielibyśmy wyjaśnić, że gastroenterolog dziecięcy i gastrolog dziecięcy to te same specjalizacje. Tych dwóch nazw do określenia specjalizacji używa się po prostu naprzemiennie. Podejrzewamy, że nazwa „gastrolog” przyjęła się, ponieważ wypowiada się ją po prostu szybciej i łatwiej.
Wracając do tematu, gastroenterolog dziecięcy to specjalista zajmujący się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób, które związane są z układem pokarmowym oraz przewodem pokarmowym, u dzieci od narodzin do ukończenia 18 roku życia. Jest to specjalista, który skupia się na zdrowiu i dolegliwościach związanych z żołądkiem, jelitami, wątrobą, trzustką, przełykiem oraz innymi narządami związanymi z procesem trawienia i wchłaniania pokarmów u dzieci.
Gastrolog dziecięcy zajmuje się leczeniem:
Wyżej wymienione dolegliwości, to w większości postawione już konkretne diagnozy przez lekarza gastroenterologa, po uprzednim zbadaniu dziecka i w niektórych przypadkach, wykonaniu badań diagnostycznych. Zależy nam jednak, by dowiedzieli się Państwo, jakie objawy powinny Was zaniepokoić i skłonić do wizyty u gastrologa dziecięcego.
Istnieje wiele przesłanek, które warto skonsultować z lekarzem gastroenterologiem dziecięcym. Należy podkreślić, że jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości co do zdrowia Waszego dziecka związanego z układem pokarmowym, warto udać się na wizytę do gastrologa dziecięcego. Pamiętajcie, że gastroenterolog dziecięcy jest również pediatrą, więc jeżeli uzna, że niepokojące objawy nie są związane z układem pokarmowym, może skierować dziecko do innego lekarza specjalisty w celu dalszej diagnostyki.
NIEPOKOJĄCE OBJAWY:
Wizyta u gastroenterologa dziecięcego pomoże wyjaśnić źródło dolegliwości i ewentualnie ustalić odpowiednią diagnozę oraz plan leczenia dostosowany do potrzeb dziecka.
Coś Państwa zaniepokoiło i zapisaliście swoje dziecko na wizytę do gastrologa dziecięcego. Podejrzewamy, że nasuwa Wam się pytanie „czy przed wizytą muszę zrobić dziecku jakieś badania?”.
Otóż, przed wizytą do gastroenterologa dziecięcego nie musisz robić żadnych badań. Przede wszystkim, lekarz specjalista musi zebrać wywiad medyczny oraz dokładnie zbadać dziecko w celu ustalenia czy problem faktycznie dotyczy układu pokarmowego, a jeśli tak to czego dokładnie dotyczy. Po poznaniu objawów i badaniu palpacyjnym, gastrolog dziecięcy zleca dostosowane do procesu diagnostycznego badania np. USG jamy brzusznej, badania z krwi, badani kału, gastroskopię czy kolonoskopię. Wcześniejsze wykonanie badania naraża dziecko na niepotrzebny stres związany z badaniami a Was rodziców na koszty.
Radzimy więc, by przed wizytą nie wykonywać żadnych badań i poczekać na zalecenia lekarza.
Wizyta u gastroenterologa dziecięcego trwa zazwyczaj 20 minut. Do gabinetu proszeni są opiekunowie z dzieckiem. Na początku lekarz specjalista zbiera wywiad medyczny oraz informacje na temat niepokojących objawów. Następnie gastrolog dziecięcy bada palpacyjnie dziecko oraz waży je. Po dokładnym badaniu omawiane są wnioski oraz przekazywane zalecenia pod kątem leczenia. Może być tak, że gastroenterolog dziecięcy zleci badania dodatkowe w celu poszerzenia diagnostyki. W takim przypadku wymagana jest kolejna wizyta, gdy rodzice otrzymają ich wyniki. Lekarz specjalista może również wyznaczyć wizyty kontrolne w celu sprawdzenia i ewentualnej modyfikacji planu leczenia.
Na koniec chcielibyśmy dodać, że wizyta u gastrologa dziecięcego jest bezbolesna. Więc drogi rodzicu, jeżeli masz jakiekolwiek podejrzenia, że coś się dzieje z Twoim dzieckiem, nie czekaj tylko umów je na konsultację do lekarza gastroenterologa dziecięcego.
Kim jest gastroenterolog dziecięcy?
Gastroenterolog dziecięcy to specjalista zajmujący się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób, które związane są z układem pokarmowym oraz przewodem pokarmowym, u dzieci od narodzin do ukończenia 18 roku życia.
Jaka jest różnica pomiędzy gastroenterologiem dziecięcym a gastrologiem dziecięcym?
Gastroenterolog dziecięcy i gastrolog dziecięcy to te same specjalizacje. Tych dwóch nazw do określenia specjalizacji używa się po prostu naprzemiennie.
Czy trzeba mieć skierowanie do gastroenterologa dziecięcego?
Jeżeli wizyta do gastroenterologa dziecięcego jest na NFZ, wymaga ona skierowania. Natomiast, jeżeli wizyta odbywa się prywatnie, nie potrzebne jest skierowanie.
Kto wystawia skierowanie do gastrologa dziecięcego?
Do gastrologa dziecięcego skierowanie wystawia lekarz rodzinny-pediatra. Skierowanie to wymagane jest na wizycie na NFZ.
Czy przed wizytą do gastroenterologa dziecięcego muszę wykonać jakieś badania?
Przed pierwszą wizytą u gastroenterologa dziecięcego nie trzeba wykonywać żadnych badań. Lekarz po zebraniu wywaru medycznego oraz badaniu dziecko, zdecyduje czy wymagane są dalsze badania.
Kiedy zapisać dziecko do gastrologa dziecięcego?
Jeżeli u Twojego dziecko występują dolegliwości z obszaru układu pokarmowego lub przewodu pokarmowego, należy zapisać je na konsultacje do gastrologa dziecięcego.
Jakie badania może zlecić gastrolog dziecięcy?
Gastrolog dziecięcy może zlecić badania m.in. USG jamy brzusznej, kału, z krwi, kolonoskopia, gastroskopia.