Czy Asperger to choroba psychiczna?

Zespół Aspergera to jedno z wielu zaburzeń, które wchodzą w skład spektrum autyzmu. Często pojawiają się pytania dotyczące tego, czy można je traktować jako chorobę psychiczną. Jak zespół Aspergera różni się od innych zaburzeń psychicznych?

Czy zespół Aspergera to choroba?

Zespół Aspergera nie jest chorobą w tradycyjnym sensie jak np. grypa czy cukrzyca. Jest to zaburzenie neurorozwojowe, co oznacza, że wpływa na sposób, w jaki mózg przetwarza informacje, szczególnie te związane z komunikacją i relacjami społecznymi. Osoby z zespołem Aspergera mają trudności w zrozumieniu subtelnych sygnałów społecznych, ale często są bardzo inteligentne i posiadają głęboką wiedzę na tematy, które je interesują.

Ważne jest, aby zrozumieć, że zespół Aspergera to nie „choroba” w sensie wymagającym leczenia, ale raczej odmienny sposób funkcjonowania mózgu. Dziecko z Zespołem Aspergera może prowadzić pełne i satysfakcjonujące życie, jeśli otrzymają odpowiednie wsparcie i zrozumienie.

Czy Asperger to choroba psychiczna?

Innym częstym pytaniem w kontekście zaburzeń ze spektrum autyzmu to czy Asperger to choroba psychiczna. Odpowiedź brzmi: nie, Zespół Aspergera nie jest klasyfikowany jako choroba psychiczna. Choć dawniej bywał umieszczany w tym samym kręgu co zaburzenia psychiczne, współczesne podejście medyczne traktuje go jako zaburzenie neurorozwojowe, co oznacza, że ma związek z rozwojem mózgu, a nie z problemami psychicznymi, takimi jak depresja czy schizofrenia.

Mimo że Zespół Aspergera nie jest klasyfikowany jako choroba, możliwe jest otrzymanie Asperger orzeczenie o niepełnosprawności. Dziecku z takim orzeczeniem przysługuje specjalistyczna pomoc i wsparcie w postaci indywidualnego planu nauczania dostosowanego do jego potrzeb. Aby otrzymać orzeczenie, potrzebna jest diagnoza Aspergera Warszawa. Podczas diagnozy wykorzystywane są najdokładniejsze narzędzia, takie jak badanie ADOS-2. W naszej klinice oprócz samego badania również jest dokonywana ados-2 interpretacja wyników przez specjalistów, którzy udzielą wszystkich kluczowych informacji oraz zaproponują plan terapii, która pomoże dziecku z Zespołem Aspergera lepiej funkcjonować w grupie rówieśników oraz przyswajać normy społeczne niezbędne w codziennym życiu.

Czy Zespół Aspergera to upośledzenie umysłowe?

Zespół Aspergera nie jest upośledzeniem umysłowym. W rzeczywistości osoby z zespołem Aspergera często mają normalną lub ponadprzeciętną inteligencję. Zaburzenie to dotyczy głównie trudności w nawiązywaniu interakcji społecznych oraz rozumieniu norm społecznych, a nie zdolności poznawczych.

Osoby z zespołem Aspergera mogą mieć wyjątkowe zdolności w określonych dziedzinach, takich jak matematyka, nauka czy sztuka. Chociaż mogą mieć inne sposoby myślenia i przetwarzania informacji, nie oznacza to, że ich zdolności intelektualne są ograniczone. Wsparcie w rozwijaniu umiejętności społecznych może pomóc im w pełnym wykorzystaniu ich potencjału.

Czy osoby z zespołem Aspergera potrafią kłamać?

Osoby z zespołem Aspergera, podobnie jak każdy inny, mogą kłamać, choć robią to rzadziej i w odmienny sposób. Z powodu trudności w rozumieniu i interpretowaniu norm społecznych oraz subtelnych sygnałów komunikacyjnych, osoby z Aspergerem często preferują bezpośrednią i dosłowną komunikację. Mogą mieć mniejszą skłonność do manipulowania prawdą, ponieważ naturalnie wolą mówić wprost to, co myślą, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji społecznych kłamstwa. W ich życiu codziennym dominują uczciwość i otwartość, choć jak każdy, mogą uczyć się technik społecznych, w tym nieszczerego zachowania. Jednak będzie się ono im wydawać nieintuicyjne, a czasami nawet niepotrzebne, ponieważ skupiają się bardziej na faktach i logice niż na emocjonalnych aspektach interakcji międzyludzkich.

Dowiedz się również, czy Asperger jest dziedziczny.

Udostępnij artykuł:
crosschevron-right