USG tarczycy u dzieci Warszawa

USG tarczycy u dzieci jest bezinwazyjnym oraz bezbolesnym badaniem, które może dostarczyć informacji diagnostycznych dotyczących pracy, struktury, wielkości, kształtu i ewentualnych zmian tarczycy u dzieci. Badanie ultrasonograficzne tarczycy u dzieci głównie zalecane jest przez lekarza specjalistę - endokrynologa dziecięcego bądź lekarza pediatrę, po uprzednim zbadaniu i konsultacji pacjenta w obecności opiekuna.

USG tarczycy u dzieci - na czym polega?

USG tarczycy u dzieci w poradni Kindermedica jest bezbolesnym i bezinwazyjnym badaniem przy użyciu specjalistycznego sprzętu - ultrasonografu. Polega na delikatnym przesuwaniu sondy aparatu po szyi dziecka (w miejscy, gdzie znajduje się tarczyca). Wcześniej na to miejsce nakładany jest specjalny żel, który ułatwia zbieranie fal ultradźwiękowych. USG tarczycy dziecka wykonywane jest w czasie rzeczywistym, co oznacza że na monitorze ultrasonografu lekarz radiolog może sprawdzić występowanie ewentualnych nieprawidłowości w obrębie tarczycy. Podczas badania lekarz radiolog zwraca uwagę na strukturę, wielkość, kształt tarczycy oraz określę, czy nie wystękują zmiany chorobowe.

 

Kiedy wykonuje się USG tarczycy u dzieci?

Badanie USG tarczycy u dzieci w poradni Kindermedica wykonywane jest zazwyczaj na zlecenie lekarza specjalisty - endokrynologa dziecięcego bądź lekarza pediatrę. Wykonywane jest z różnych przyczyn medycznych. Oto kilka z nich:

  • wyczuwalne guzki w obrębie tarczycy podczas badania palpacyjnego,
  • powiększona tarczyca,
  • nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych w poziomie hormonów TSH oraz T4,
  • w przypadku objawów sugerujących problemy z tarczycą tj. zmęczenie lub nadpobudliwość, nagły przyrost bądź utrata masy ciała, zmiany nastroju, wypadanie włosów, nadmierna potliwość bądź spadek potliwości,
  • diagnostyka chorób Graves’a Basedova lub Hashimoto,
  • podejrzenie nowotworów tarczycy,
  • kontrola po leczeniu bądź monitorowaniu zmian

Czy potrzebne jest skierowanie od lekarza na badanie USG tarczycy u dzieci?

W poradni Kindermedica, by wykonać USG tarczycy u dziecka nie potrzebne jest skierowanie od lekarza. Jeśli rodzic chce wykonać badanie USG tarczycy u swojego dziecko np. w celu kontroli bądź na zlecenie lekarza endokrynologa dziecięcego lub pediatry, może zadzwonić na recepcję lub skorzystać z systemu do rezerwacji badań.

 

USG tarczycy dziecka - jak przygotować się do badania.

Badanie USG tarczycy u dziecko jest bezinwazyjnym badaniem, które nie wymaga specjalistycznego przygotowania. Warto jednak pamiętać, by na czas badania dziecko:

  • zdjęło biżuterię z szyi,
  • zmyło z szyi wszelkie kosmetyki bądź kremy,
  • nie miało na sobie golfu, apaszki, szalika - odzieży, która zasłaniałaby szyję.

Warto również porozmawiać z dzieckiem przed badaniem, na czym będzie ono polegało. Dzięki temu dziecko będzie się mniej stresowało, co ułatwi szybsze przeprowadzenie badania. Można również zabrać ze sobą ulubioną zabawkę, smoczek czy pieluchę.

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z recepcją w poradni Kindermedica, gdzie pracownicy odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące USG tarczycy.

 

USG tarczycy dziecka - jak wygląda wizyta w gabinecie?

W poradni Kindermedica przed rozpoczęciem badania USG tarczycy dziecka, lekarz radiolog zada kilka pytań rodzicom i poprosi aby dziecko położyło się na leżance. Badanie wykonywane jest w gabinecie, który w trakcie badania USG może być słabo oświetlony, aby lekarz radiolog mógł widzieć wyraźniejsze obrazy wyświetlane na ekranie monitora. Dziecko będzie wygodnie leżało na leżance do badań, a odsłonięta będzie tylko szyja, która będzie badana głowicą USG. Następnie specjalista radiolog przed badaniem nałoży gęsty żel na skórę dziecka nad obszarem, który ma zostać zeskanowany (żel może być nieco zimny). Następnie lekarz radiolog wykonujący badanie USG, będzie powoli przesuwać małą sondę po skórze pacjenta. Badanie USG jest nieinwazyjne, bezbolesne (nie wykonuje się żadnych innych zabiegów, zastrzyków itp).

Badanie USG tarczycy dziecka w poradni Kindermedica trwa zazwyczaj 15-20 minut. Po wykonanym badaniu USG tarczycy u dzieci, lekarz radiolog dokładnie omawia wynik badania oraz wręcza jego opis. Ważne jest, by udać się z nim do lekarza, który to badanie zlecił, w celu ustalenia kolejnych kroków w procesie diagnostycznym.

 

Czy są jakieś przeciwskazania do badania USG tarczycy u dzieci?

USG tarczycy jest bezpiecznym i nieinwazyjnym badaniem, które jest szeroko stosowane u dzieci. Niemniej jednak, istnieją pewne czynniki, które mogą wpływać na możliwość przeprowadzenia badania. Oto potencjalne przeciwwskazania:

  • brak współpracy ze strony dziecka - jeżeli dziecko jest niespokojne, nie stosuje się do zaleceń lekarza radiologa, obraz USG może wyjść nieczytelny,
  • skaleczenia, oparzenia, infekcje na szyi w okolicy tarczycy mogą utrudnić przeprowadzenie badania,
  • obecność implantów bądź urządzeń medycznych wymaga konsultacji lekarza radiologa.

W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z recepcją w poradni Kindermedica, gdzie pracownicy odpowiedzą na wszystkie pytania lub skierują do lekarza.

 

Ile kosztuje badanie USG tarczycy dziecka?

Cena badania USG tarczycy dziecka w Warszawie wykonywanego w specjalistycznej poradni Kindermedica wynosi 220 zł. Dowiedz się więcej na temat USG dla dzieci Warszawa.

 

USG tarczycy u dzieci - do kogo się zapisać na badanie?

Specjalistami, którzy wykonują w poradni Kindermedica badanie USG tarczycy są:

Radiolog Sylwia Rączkowska
Członek Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego.
Radiolog Urszula Zienkiewicz
Kierownik zakładu diagnostyki obrazowej w szpitalu pediatrycznym im. Jana Bogdanowicza.
Radiolog Dominik Nguyen
Członek Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego, European Society of Radiology oraz European Society of Pediatric Radiology.

Umów badanie w naszym systemie rezerwacji:

crosschevron-right