Zwiększa się świadomość ludzi dotycząca zaburzenia ze spektrum autyzmu. O tym po czym poznać, że dziecko ma Autyzm bądź Zespół Aspergera mówi się i pisze coraz częściej. Niemniej jednak, aby móc postawić taką diagnozę, należy przeprowadzić dokładny proces diagnostyczny, który składa się z poszczególnych etapów. Jak wygląda taka procedura i na co należy zwrócić uwagę?
Diagnozę autyzmu można rozpocząć, gdy dziecko ukończy 2. rok życia. Proces diagnostyczny wymaga kompleksowej oceny funkcjonowania dziecka przez wykwalifikowanych specjalistów oraz przy wykorzystaniu odpowiedniego testów. Aktualnie, najczęściej używanym narzędziem diagnostycznym w badaniu nasileń cech autyzmu jest test ADOS-2.
Niemniej, proces diagnostyczny spektrum autyzmu u dzieci powinien obejmować:
Bardzo ważne jest, aby na pierwsze spotkanie z psychologiem dostarczyć opinię z żłobka/przedszkola/szkoły dotycząca funkcjonowania dziecka. Aby móc postawić rzetelną diagnozę autyzmu u dziecka należy posiadać informacje na temat jego zachowania z różnych środowisk.
Procedura diagnozy autyzmu u dwulatka przebiega w taki sam sposób jak u starszych dzieci. Plusem testu ADOS-2 jest to, że podzielony jest na moduły, które dostosowywane są do wieku dziecka. W związku z tym, że dla dziecka dwuletniego przebywanie w gabinecie może być mocno stresującą sytuacją, psycholog-diagnosta poświęca więcej czasu podczas na nawiązanie kontaktu z dzieckiem oraz przeznacza więcej czasu na zabawę swobodną. Czasami więc, obserwacja diagnostyczna może zająć więcej czasu niż u starszych dzieci. Dodatkowo, w trakcie trwania całego procesu diagnostycznego w gabinecie powinni przebywać rodzice, aby dziecko czuło się bezpieczniej.
Rozpoznanie autyzmu u dziecka może być wyzwaniem, ponieważ objawy mogą być bardzo zróżnicowane i pojawiać się w różnym wieku. Jednak istnieją pewne charakterystyczne cechy i zachowania, które mogą sugerować obecność zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD). Warto pamiętać, że autyzm to spektrum, co oznacza, że objawy mogą występować w różnym stopniu nasilenia i w różny sposób wpływać na każde dziecko. Trudności te występują w sferze:
Jeśli zauważysz u swojego dziecka którykolwiek z wyżej wymienionych objawów, warto skonsultować się z psychologiem dziecięcym, który specjalizuje się w pracy z dziećmi ze spektrum. Specjalista ten po zebraniu dokładnego wywiadu z rodzicem/ami i wstępnej obserwacji dziecka zdecyduje, czy należy wykonać diagnozę w kierunku autyzmu. Wczesna diagnoza i interwencja są kluczowe, ponieważ mogą znacząco poprawić rozwój dziecka i jego zdolność do funkcjonowania w społeczeństwie.
Warto jest poszukać odpowiedniego miejsca do wykonania diagnozy. To, co najistotniejsze to wykwalifikowany psycholog-diagnosta i psychiatra dziecięcy, którzy posiadają wiedzę i doświadczenie w pracy diagnostycznej. Kompleksową diagnozę autyzmu w Warszawie można wykonać w Specjalistycznej Poradni Kindermedica. Badanie ADOS-2 w naszej poradni prowadzone jest przez doświadczony zespół specjalistów: mgr Katarzynę Czuprynę-Chudek, mgr Małgorzatę Ostrowską oraz dr Magdalenę Bochenek-Szczepanik, które zajmuje się diagnozowaniem dzieci i młodzieży, w kierunku zespołu Aspergera, autyzmu oraz ADHD.
Są dwa testy, które wykrywają spectrum autyzmu u dzieci: kwestionariusz ASRS oraz test ADOS-2. Aktualnie, najwiarygodniejszym testem diagnostycznym w kierunku spectrum autyzmu jest test ADOS-2.
Odchodzi się od stwierdzenia lekki/ciężki autyzm. Warto pamiętać, że autyzm to spektrum, co oznacza, że objawy mogą występować w różnym stopniu nasilenia i w różny sposób wpływać na każde dziecko. Test ADOS-2 pozwala określić stopnień nasilenia objawów u dziecka.
W Specjalistycznej Poradni Kindermedica wykonanie samego badania testem ADOS-2 kosztuje 800 zł. Natomiast wykonanie całej diagnozy kosztuje 1670-1970 zł.