Chociaż większość dzieci uczy korzystać się z toalety w wieku od 2 do 4 lat, to u niektórych z nich występują trudności z utrzymaniem moczu i występuje tak zwane "moczenie nocne". Dzieci rozwijają się we własnym tempie i warto się temu przyjrzeć indywidualnie. Badania wskazują, że 15% 5 i 7-latków moczy łóżko, ale już w wieku 15 lat mniej niż 1% dzieci moczy się w nocy.
Moczenie nocne nie jest poważnym schorzeniem, ale może być trudnym problemem dla dzieci i rodziców.
Jakie są przyczyny moczenia nocnego?
Oto 3 główne i najczęstsze przyczyny moczenia nocnego:
- Komunikacja między mózgiem a pęcherzem. Jeśli pęcherz zasygnalizuje mózgowi, że wypełnia się moczem – a mózg nie wysyła komunikatu z powrotem do pęcherza, aby się rozluźnił i wstrzymał mocz do rana – nastąpi moczenie nocne. Podobnie, jeśli pęcherz sygnalizuje mózgowi, że wypełnia się moczem, a mózg nie słyszy tych sygnałów, zwłaszcza podczas głębokiego snu, wystąpi moczenie nocne.
- Stres lub trauma. Czasami, gdy dzieci doświadczają stresu lub traumatycznych wydarzeń. Wcześniej nie moczyły się w nocy a w wyniku stresu lub traumatycznych zdarzeń mogą mieć napady moczenia nocnego. Jest to zupełnie inny problem niż sytuacja, w której dziecko nigdy nie było „suche” w nocy (zawsze się moczyło). Dzieci z tymi krótkotrwałymi epizodami moczenia nocnego zwykle nie moczą w nocy, kiedy podstawowy problem psychologiczny jak stres czy trauma ustępują.
- Przyczyny medyczne. Zdarza się, że niektóre dzieci zaczynają moczyć łóżko w wyniku poważnego problemu medycznego, w tym wad układu moczowego i zakażeń układu moczowego.
Co możesz zrobić jako rodzic w przypadku moczenia nocnego u dziecka?
Większość dzieci moczy swoje łóżka podczas nauki korzystania z toalety. Nawet po tym, jak pozostaną „suche” w nocy przez kilka dni lub nawet tygodni, mogą ponownie zacząć się moczyć w nocy. Jeśli zdarzy się to Twojemu dziecku, po prostu wróć do nocnego treningu i ćwiczeń przed snem opróżniania pęcherza moczowego i spróbuj ponownie innym razem. Problem zwykle znika wraz z wiekiem dzieci. Jeśli dzieci osiągnęły wiek szkolny i nadal mają problemy z moczeniem się do łóżka, najprawdopodobniej oznacza to, że nigdy nie rozwinęły nocnej kontroli pęcherza.
Jeśli martwisz się moczeniem nocnym swojego dziecka lub dziecko wyraża niepokój, porozmawiaj z lekarzem dziecka i skonsultuj się z nefrologiem dziecięcym.
Możesz zostać poproszony o odpowiedź na następujące pytania dotyczące moczenia nocnego Twojego dziecka:
- Czy istnieje rodzinna historia moczenia nocnego?
- Jak często i kiedy Twoje dziecko oddaje mocz w ciągu dnia?
- Czy w życiu rodzinnym Twojego dziecka zaszły jakieś zmiany, takie jak pojawienie się nowego rodzeństwa, przeprowadzka lub inne problemy rodzinne? Czy Twoje dziecko pije dużo wody przed snem?
- Czy jest coś niezwykłego w tym, jak Twoje dziecko oddaje mocz lub jak wygląda mocz?
Objawy i oznaki możliwego problemu medycznego
Jeśli Twoje dziecko nauczyło się korzystać z toalety przez 6 miesięcy lub dłużej i nagle zaczyna się moczyć w łóżku, porozmawiaj z lekarzem dziecka. Może to być oznaką problemu medycznego. Jednak większość problemów medycznych, które powodują nawrót moczenia nocnego, ma inne objawy, w tym:
- Zmiany ilości i częstotliwości oddawania moczu przez dziecko w ciągu dnia
- Ból, pieczenie lub wysiłek podczas oddawania moczu
- Bardzo mały lub wąski strumień moczu lub kapanie
- Mętny lub różowy mocz lub plamy krwi na majtkach
- Słaba kontrola jelit
- Oddawanie moczu po stresie (kaszel, bieganie lub podnoszenie ciężarów)
- Niektóre zaburzenia chodu (problemy z chodzeniem, które mogą oznaczać podstawowy problem neurologiczny)
- Ciągle wilgotne majtki / bielizna dzieci
Jeśli Twoje dziecko ma którykolwiek z tych objawów, skontaktuj się z pediatrą. W razie potrzeby skierują Cię do nefrologa dziecięcego, lekarza specjalisty w diagnozowaniu i leczeniu problemów z układem moczowym u dzieci.
Na podstawie Healthy Children; American Academy of Pediatrics