Kim jest endokrynolog dziecięcy?

Endokrynolog dziecięcy to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób układu hormonalnego u pacjentów w przedziale wiekowym od niemowlęctwa do 18 roku życia. Rolą endokrynologa dziecięcego jest ustabilizowanie oraz kontrola gospodarki hormonalnej pacjenta przy różnego rodzaju zaburzeniach. Należy podkreślić, że lekarz endokrynolog dziecięcy jest również pediatrą, więc podczas diagnozowania patrzy całościowo na młodego pacjenta.

Czym zajmuje się endokrynolog dziecięcy?

W przychodni dziecięcej Kindermedica endokrynolodzy dziecięcy diagnozują i leczą zaburzenia układu hormonalnego u dzieci i młodzieży. Oto problemy, z którymi warto udać się do specjalisty endokrynologa:

  • zaburzenia w funkcjonowaniu oraz wydzielaniu hormonów następujących narządów: tarczyca, przysadka mózgowa, trzustka, nadnercza, jądra, jajniki
  • niedoczynność tarczycy
  • nadczynność tarczycy
  • wyczuwalne guzki w obrębie tarczycy,
  • nadmierne pocenie się - w szczególności, gdy pot ma nieprzyjemny, intensywny zapach,
  • nieprawidłowy wzrost do wieku dziecka,
  • zaburzenia snu,
  • zaburzenia dojrzewania np. przedwczesne bądź opóźnione dojrzewanie,
  • nadmierne owłosieniem lub jego brak,
  • trądzik,
  • nieprawidłowa do wieku masa ciała (niska waga, nadwaga, otyłość),
  • zaburzenia metaboliczne np. cukrzyca,
  • zaburzenia odżywiania

Układ hormonalny wpływa na prawidłowy wzrost, rozwój, dorastanie i procesy metaboliczne. Jeżeli u dziecka występują jakiekolwiek niepokojące objawy hormonalne, warto zapisać się na konsultację do endokrynologa dziecięcego , który zbada pacjenta oraz przeprowadzi kompleksową diagnostykę, a w razie konieczności dobierze odpowiednie metody leczenia.

Jak przygotować się na wizytę do endokrynologa dziecięcego?

Wizyta u specjalisty endokrynologa dziecięcego nie wymaga specjalnego przygotowania się. Należy pamiętać, aby:

  • przygotować dokumentację medyczną - najlepiej najświeższe badania,
  • zabrać ze sobą listę leków, które przyjmuje dziecko,
  • przygotować opis objawów.

Warto również porozmawiać z dzieckiem przed wizytą, na czym będzie ona polegała. Dzięki temu dziecko będzie się mniej stresowało, co ułatwi szybsze przeprowadzenie badania oraz konsultacji. Można również zabrać ze sobą ulubioną zabawkę, smoczek czy pieluchę. W poradni Kindermedica poczekalnia dla pacjentów jest wyposażona w zabawki, tak by młodzi pacjenci nie nudzili się w trakcie wizyty u lekarza. Jeżeli rodzic wie, że dziecko ma trudności z czekaniem, może zabrać ze sobą jego ulubioną zabawkę. Przyda się ona zwłaszcza wtedy, gdy rodzice chcą porozmawiać z lekarzem po badaniu.

Czy przed wizytą u endokrynologa dziecięcego trzeba wykonać jakieś badania?

W poradni Kindermedica przed wizytą u endokrynologa dziecięcego nie trzeba wykonywać żadnych badań. Wyjątkiem są wizyty kontrolne, na które lekarz specjalista jakieś zlecił na poprzedniej wizycie.

Endokrynolog dziecięcy musi na początku zapoznać się z historią medyczną dziecka, poznać objawy oraz zbadać dziecko. Następnie, jeśli jest taka konieczność, zleca potrzebne badania do wykonania w celach diagnostycznych. Głównie są do badania z krwi bądź USG dla dzieci.

Jak wygląda wizyta w gabinecie?

Wizyta u endokrynologa dziecięcego w poradni Kindermedica trwa zazwyczaj 30 minut. Do gabinetu proszony jest młody pacjent oraz jego prawny opiekun. Wizyta może różnić się w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta i charakteru problemu endokrynologicznego. Niemniej jednak zachowane są pewne kroki:

  1. Wywiad medyczny: Na początku wizyty lekarz endokrynolog dziecięcy przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny, który obejmuje pytania dotyczące objawów, historii zdrowia rodziny, rozwoju fizycznego i emocjonalnego dziecka oraz innych czynników, które mogą mieć wpływ na stan endokrynologiczny.
  2. Badanie fizykalne: Lekarz pediatra-endokrynolog przeprowadzi badanie fizykalne, które może obejmować pomiary wzrostu, wagi, pomiaru ciśnienia krwi oraz badanie obszaru ciała dotkniętego problemem endokrynologicznym. Mogą także ocenić dojrzewanie płciowe i innych cech fizycznych związanych z układem hormonalnym.
  3. Badania dodatkowe: W zależności od problemu endokrynologicznego, lekarz może zalecić wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych, takich jak badania krwi w celu oceny poziomu hormonów, testy obrazowe jak badanie USG lub inne testy specjalistyczne
  4. Diagnoza i plan leczenia: Na podstawie zebranych informacji, wyników badań i oceny klinicznej, endokrynolog dziecięcy postawi diagnozę i opracuje plan leczenia. Plan leczenia może obejmować zarządzanie farmakologiczne, zalecenia dotyczące diety i stylu życia, edukację dla pacjenta i rodziny oraz dalszą monitorowanie i obserwację.
  5. Edukacja i wsparcie: Endokrynolog dziecięcy może dostarczać edukacji i wsparcia pacjentowi i jego rodzinie, aby pomóc zrozumieć i zarządzać chorobą endokrynologiczną. Mogą omówić objawy, leczenie, monitorowanie, zapobieganie powikłaniom i odpowiedzieć na pytania związane z problemem endokrynologicznym.

Warto pamiętać, że leczenie endokrynologiczne zazwyczaj wymaga wizyt kontrolnych, w celu monitorowania zdrowia dziecka. W jakiej częstotliwości powinny być odbywane wizyty kontrolne ustalane jest przez lekarza endokrynologa dziecięcego w Warszawie.

Endokrynolog dziecięcy prywatnie Warszawa - jak się umówić?

Aby umówić się na wizytę u endokrynologa dziecięcego prywatnie w Warszawie, należy podjąć następujące kroki:

  1. wybór endokrynologa dziecięcego Warszawa – bez obaw znajdziecie go Państwo w naszej placówce – lek. Joanna Bielecka-Jasiocha, dr n.med. Anna Malinowska.
  2. kontakt telefoniczny lub online – w celu umówienia się na konsultację endokrynologiczną w poradni Kindermedica prosimy o kontakt telefoniczny z recepcją lub skorzystanie z terminarza online dostępnego na naszej stronie internetowej w zakładce „umów wizytę”.

Kindermedica - poradnia endokrynologiczna dla dzieci w Warszawie

Specjalistyczna przychodnia dziecięca Kindermedica to poradnia endokrynologiczna dla dzieci Warszawa, która mieści się na Pradze Południe przy ulicy Kordeckiego 49 i zapewnia małym pacjentom kompleksową diagnostykę i leczenie chorób układu hormonalnego. Specjalistkami które przyjmują w naszej placówce, są lek. Joanna Bielecka-Jasiocha oraz dr n.med. Anna Malinowska. Panie Doktor posiadają szeroką wiedzę z zakresu chorób dziecięcego układu hormonalnego oraz ciepłe podejście do naszych młodych pacjentów. Decydując się na wizytę w naszej przychodni, możecie Państwo liczyć na wykonanie wszystkich niezbędnych badań, specjalistyczne określenie choroby i wydanie zaleceń dotyczących jej leczenia lub skierowanie do ewentualnego leczenia szpitalnego.

Kindermedica to przyjazne miejsce dla dzielnych małych pacjentów oraz życzliwy i pomocny personel dla ich rodziców. W razie potrzeby jesteśmy do Państwa dyspozycji.

FAQ - najczęściej zadawane pytania?

Czym się zajmuje endokrynolog dziecięcy?

Endokrynolog dziecięcy zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem zaburzeń układu hormonalnego.

Jakie objawy sugerują konieczność wizyty u endokrynologa?

Objawy, które powinny zaniepokoić rodziców i wymagają wizyty u endokrynologa dziecięcego to np: senność bądź problemy ze snem, szybkie przybieranie na wadze bądź nagły spadek wagi, zmiany nastroju, wypadanie włosów, nadmierna potliwość, zmęczenie lub nadpobudliwość.

Czy przed wizytą u endokrynologa muszę wykonać jakieś badania?

Przed wizytą u endokrynologa dziecięcego nie trzeba wykonywać żadnych badań. Jeżeli będzie taka konieczność, lekarz specjalista wypisze zalecenia, po uprzednim zbadaniu dziecka.

Co muszę zabrać ze sobą na wizytę u endokrynologa dziecięcego?

Na wizytę do endokrynologa dziecięcego należy zabrać ze sobą dokumentację medyczną dziecka oraz listę leków które przyjmuje dziecko.

Czy wizyta u endokrynologa dziecięcego może odbyć online?

W poradni Kindermedica można wybrać formę wizyty online u specjalisty. Zaleca się jednak, by pierwsza wizyta odbyła się w formie stacjonarnej, by lekarz specjalista mógł zbadać fizykalnie dziecko. Kolejne wizyty, czyli wizyty kontrolne mogą odbywać się w formie teleporady bądź videoporady.

Jak często powinny być wizyty kontrolne u endokrynologa dziecięcego?

Częsteostliwość wizyt kontrolnych dziecka ustala endokrynolog dziecięcy. Wszystko zależy od choroby dziecko oraz wyników badań.

Jakie badania może zlecić endokrynolog dziecięcy?

Lekarz endokrynolog dziecięcy podczas wizyty może zlecić między innymi badania krwi pod katem poziomów hormonu, badanie USG tarczycy, trzustki, jajników, jąder, nadnerczy oraz przysadki mózgowej.

Gdzie mogę wykonać badania zlecone przez endokrynologa dziecięcego?

W poradni Kindermedica można wykonać badanie USG tarczycy, trzustki, jajników, jąder, nadnerczy oraz przysadki mózgowej. Dodatkowo, można opłacić badania z krwi w recepcji (otrzymując tym samym 30% zniżki), które można wykonać w dowolnym punkcie Diagnostyki.

Moje dziecko ma cukrzycę, czy mam umówić się do endokrynologa dziecięcego?

Endokrynolog dziecięcy zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem zaburzeń metabolicznych, w tym cukrzycy. Jeżeli dziecko ma zdiagnozowaną cukrzycę bądź podejrzenie cukrzycy powinien udać się na wizytę do endokrynologa dziecięcego.

Moja córka wcześnie zaczęła miesiączkować, do jakiego lekarza powinna pójść?

Jeżeli dziecko zaczyna przedwcześnie dojrzewać, rodzić powinien udać się z nim na wizytę do lekarza endokrynologa dziecięcego. Warto pamiętać, że specjalista endokrynolog dziecięcy jest również lekarzem pediatrą, więc może zbadać dziecko całościowo.

Czy endokrynolog dziecięcy może podać hormon wzrostu u dziecka?

Lekarz endokrynolog dziecięcy po uprzednim przeprowadzeniu wywiadu medycznego oraz zbadaniu dziecko, może zdecydować czy podawać dziecku hormon wzrostu czy nie.

Moje dziecko mocno się poci i wydziela nieprzyjemny zapach, co z tym zrobić?

Jeżeli Twojego dziecko nadmiernie się poci, a pot ma nieprzyjemny, intensywny zapach warto udać się z nim na wizytę do endokrynologa dziecięcego, który może ustalić przyczynę problemu oraz wdrożyć odpowiednie leczenie.

Moje dziecko ma zaburzenia odżywiania, czy muszę z nim iść do endokrynologa dziecięcego?

Jeżeli Twoje dziecko ma zaburzenia odżywiania powinien udać się na wizie u endokrynologa dziecięcego, który zbada dziecko pod katem funkcjonowania hormonalnego oraz w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie leczenie.

Wyczuwalne guzki na szyi u dziecka, do jakiego lekarza się z tym udać?

Jeżeli na szyi dziecka są wyczuwalne bądź widoczne guzki, powinien zbadać je lekarz endokrynolog dziecięcy. Zazwyczaj takich przypadkach zleca on dodatkowe badania np. USG tarczycy, węzłów chłonnych oraz badania krwi. Warto pamiętać, że specjalista endokrynolog dziecięcy jest również lekarzem pediatrą, więc może zbadać dziecko całościowo.

Czy mogę udać się do innego endokrynologa dziecięcego, jeżeli byłam już na wizycie u kogoś innego?

W poradni Kindermedica wizyty u endokrynologa dziecięcego są prywatne. Jeżeli rodzic chce zaczerpnąć opinii u innego specjalisty, jak najbardziej może umówić się do lekarza endokrynologa dziecięcego. Ważne jest, by zabrać ze sobą dokumentację medyczna oraz listę leków, które przyjmuje dziecko.

Jak umówić się na wizytę do endokrynologa dziecięcego?

W poradni Kindermedica można umówić się do specjalisty endokrynologa dziecięcego dzwoniąc na recepcję pod numer 507022003 lub online poprzez naszą platformę.

 

Umów wizytę u jednego z naszych specjalistów w Kindermedica.

Umów wizytę u jednego z naszych specjalistów w Kindermedica.

Z listy poniżej możesz wybrać formę konsultacji: wizyta w gabinecie, wideoporada lub teleporada
Następnie należy wybrać dogodny termin u naszego specjalisty.
crosschevron-right