Jak zdiagnozować autyzm?

Zwiększa się świadomość ludzi dotycząca zaburzenia ze spektrum autyzmu. O tym po czym poznać, że dziecko ma Autyzm bądź Zespół Aspergera mówi się i pisze coraz częściej. Niemniej jednak, aby móc postawić taką diagnozę, należy przeprowadzić dokładny proces diagnostyczny, który składa się z poszczególnych etapów. Jak wygląda taka procedura i na co należy zwrócić uwagę?

Jak zdiagnozować autyzm u dziecka?

Diagnozę autyzmu można rozpocząć, gdy dziecko ukończy 2. rok życia. Proces diagnostyczny wymaga kompleksowej oceny funkcjonowania dziecka przez wykwalifikowanych specjalistów oraz przy wykorzystaniu odpowiedniego testów. Aktualnie, najczęściej używanym narzędziem diagnostycznym w badaniu nasileń cech autyzmu jest test ADOS-2.
Niemniej, proces diagnostyczny spektrum autyzmu u dzieci powinien obejmować:

  1. Wywiad diagnostyczny z rodzicem/ami – psycholog-diagnosta zbiera informację na temat funkcjonowania emocjonalno-społecznego dziecka w domu, przedszkolu/szkole.
  2. Obserwacja psychologiczna - diagnosta w formie zabawy (malowania i układania klocków) nawiązuje kontakt z dzieckiem. Głównym celem spotkania jest lepsze poznanie dziecka i obserwacja jego komunikacji, zachowań oraz sposobu, w jakim się bawi.
  3. Badanie diagnostyczne - diagnosta przeprowadza badania diagnostyczne za pomocą testu ADOS-2 oraz ocenia i interpretuje wyniki badania ADOS 2.
  4. Omówienie diagnozy - psycholog wyjaśnia przeprowadzoną procedurę diagnostyczną oraz wnioski, jakie z niej wynikają. Dodatkowo, przekazuje rodzicom plan postępowania i wskazówki terapeutyczne dostosowane dla dziecka, w tym jak uspokoić dziecko z autyzmem.
  5. Wizyta u lekarza psychiatry dziecięcego – lekarz psychiatra analizuje wyniki testu ADOS-2 oraz stawia ostateczną diagnozę.

Bardzo ważne jest, aby na pierwsze spotkanie z psychologiem dostarczyć opinię z żłobka/przedszkola/szkoły dotycząca funkcjonowania dziecka. Aby móc postawić rzetelną diagnozę autyzmu u dziecka należy posiadać informacje na temat jego zachowania z różnych środowisk.

Jak zdiagnozować autyzm u dwulatka?

Procedura diagnozy autyzmu u dwulatka przebiega w taki sam sposób jak u starszych dzieci. Plusem testu ADOS-2 jest to, że podzielony jest na moduły, które dostosowywane są do wieku dziecka. W związku z tym, że dla dziecka dwuletniego przebywanie w gabinecie może być mocno stresującą sytuacją, psycholog-diagnosta poświęca więcej czasu podczas na nawiązanie kontaktu z dzieckiem oraz przeznacza więcej czasu na zabawę swobodną. Czasami więc, obserwacja diagnostyczna może zająć więcej czasu niż u starszych dzieci. Dodatkowo, w trakcie trwania całego procesu diagnostycznego w gabinecie powinni przebywać rodzice, aby dziecko czuło się bezpieczniej.

Jak poznać, że dziecko ma autyzm?

Rozpoznanie autyzmu u dziecka może być wyzwaniem, ponieważ objawy mogą być bardzo zróżnicowane i pojawiać się w różnym wieku. Jednak istnieją pewne charakterystyczne cechy i zachowania, które mogą sugerować obecność zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD). Warto pamiętać, że autyzm to spektrum, co oznacza, że objawy mogą występować w różnym stopniu nasilenia i w różny sposób wpływać na każde dziecko. Trudności te występują w sferze:

  • komunikacji werbalnej i niewerbalnej - mogą pojawić się opóźnienia w rozwoju mowy bądź mowa może się nie rozwinąć, trudność w nawiązywaniu i podtrzymywaniu kontaktu wzrokowego,
  • społecznej - mogą pojawić się problemy w nawiązywaniu relacji interpersonalnych, rozumieniu i interpretacji sygnałów mowy ciała, gestów, żartów, ironii a także norm i zasad panujących w społeczeństwie
  • zachowania - preferowane są powtarzalne, rutynowe czynności. Nowe rzeczy, zmiany w rutynie wywołują lęk i niepokój, trudność w przystosowaniu się.
  • zmysłów - często występuje nadwrażliwość lub zbyt mała wrażliwość na bodźce zmysłowe
  • emocjonalnej – pojawiają się trudności w rozpoznawaniu, nazywaniu, wyrażaniu i radzeniu sobie z emocjami własnymi.

Od czego zacząć diagnozę autyzmu?

Jeśli zauważysz u swojego dziecka którykolwiek z wyżej wymienionych objawów, warto skonsultować się z psychologiem dziecięcym, który specjalizuje się w pracy z dziećmi ze spektrum. Specjalista ten po zebraniu dokładnego wywiadu z rodzicem/ami i wstępnej obserwacji dziecka zdecyduje, czy należy wykonać diagnozę w kierunku autyzmu. Wczesna diagnoza i interwencja są kluczowe, ponieważ mogą znacząco poprawić rozwój dziecka i jego zdolność do funkcjonowania w społeczeństwie.
Warto jest poszukać odpowiedniego miejsca do wykonania diagnozy. To, co najistotniejsze to wykwalifikowany psycholog-diagnosta i psychiatra dziecięcy, którzy posiadają wiedzę i doświadczenie w pracy diagnostycznej. Kompleksową diagnozę autyzmu w Warszawie można wykonać w Specjalistycznej Poradni Kindermedica. Badanie ADOS-2 w naszej poradni prowadzone jest przez doświadczony zespół specjalistów: mgr Katarzynę Czuprynę-Chudek, mgr Małgorzatę Ostrowską oraz dr Magdalenę Bochenek-Szczepanik, które zajmuje się diagnozowaniem dzieci i młodzieży, w kierunku zespołu Aspergera, autyzmu oraz ADHD.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

1. Jakie badania potwierdzają autyzm?

Są dwa testy, które wykrywają spectrum autyzmu u dzieci: kwestionariusz ASRS oraz test ADOS-2. Aktualnie, najwiarygodniejszym testem diagnostycznym w kierunku spectrum autyzmu jest test ADOS-2.

3. Jak rozpoznać lekki autyzm?

Odchodzi się od stwierdzenia lekki/ciężki autyzm. Warto pamiętać, że autyzm to spektrum, co oznacza, że objawy mogą występować w różnym stopniu nasilenia i w różny sposób wpływać na każde dziecko. Test ADOS-2 pozwala określić stopnień nasilenia objawów u dziecka.

4. Ile kosztuje test na autyzm?

W Specjalistycznej Poradni Kindermedica wykonanie samego badania testem ADOS-2 kosztuje 800 zł. Natomiast wykonanie całej diagnozy kosztuje 1670-1970 zł.

Udostępnij artykuł:
crosschevron-right