Alergia skórna u dziecka

Alergia skórna u dziecka to nic innego jak nieprawidłowa reakcja układu immunologiczne na substancje, które organizm traktuje jako zagrażające. Układ odpornościowy wytwarza przeciwciała, których zadaniem jest zniszczenie konkretnego alergenu. Alergie skórne mogą ulegać nasileniu, jeżeli w porę się ich nie wykryje. Zwłaszcza alergie skórne u niemowlaka, u których skóra jest bardzo delikatna i nie nabrała jeszcze naturalnej ochrony. Częsty kontakt z alergenem może doprowadzić do stanów zapalanych organizmu. Dlatego też, bardzo ważna jest wczesna reakcja rodzica, jeżeli zauważy on niepokojące symptomy na skórze dziecka.

Jak wygląda alergia skórna u dziecka?

Alergia skórna dziecka może przybrać różne formy, w zależności od stopnia nasilenia alergii oraz od ilości alergenu, z którym skóra się zetknęła. Wyróżniamy:

  • Pokrzywka - zazwyczaj przyjmuje postać swędzącego bąbla, który na początku jest twardy i bolesny a następnie zmienia się w obrzęk. Pokrzywka ma czerwony bądź porcelanowy kolor i występuje w większych ilościach/skupiskach na skórze dziecka. Zazwyczaj szybko znika i nie zostawia na skórze śladów/blizn.
  • Kontaktowe zapalenie skóry - powstaje na skutek kontaktu skóry dziecka z alergenem, głównie substancjami chemicznymi, detergentami, kosmetykami. Objawia się grudkowato-pęcherzykowatymi wypryskami na skórze dziecka, dokładnie w miejscu styknięcia się z substancją uczulającą. Długotrwające kontaktowe zapalenie skóry powoduje, że skóra dziecka staje się zgrubiała, sucha, a w niektórych przypadkach może się łuszczyć. Miejsca dotknięte alergią mogą być również obrzęknięte. W związku ze stanem zapalnym, może pojawić się podwyższona temperatura.
  • Atopowe zapalenie skóry (AZS) - jest to najczęstsza forma alergii skórnych u dziecka. Skóra ulega łuszczeniu, co powoduje jej suchość, zaczerwienienia, świąd oraz wypryski. Najczęściej objawy pojawiają się w obrębie twarzy dziecka, chociaż AZS może występować na całym ciele. U starszych dzieci zmiany alergiczne pojawiają się również w zgięciach łokci oraz kolan.

Od czego może być alergia skórna u dziecka?

Alergie skórne u dziecka wywoływane są poprzez kontakt z substancjami, które nazywane są alergenami. Wyróżnia się dwie główne przyczyny alergii skórnych u dziecka: alergie pokarmowe oraz alergie kontaktowe. U niektórych dzieci, spożycie konkretnego produktu może wywołać reakcję alergiczną, która objawia się na skórze. Najczęstszymi alergenami pokarmowymi są: cytrusy, pomidory, orzechy, czekolada, kakao, sery dojrzewające, jaja. Kolejną grupą są alergie kontaktowe. Powstają na skutek zetknięcia się skóry dziecka z alergenem. Ten rodzaj alergii skórnych najczęściej występuje u dzieci, ze względu na wrażliwość i delikatność młodej skóry.

Czynnikami, które mogą wywołać alergie skórne kontaktowe to:

  • substancje zawarte w kosmetykach do pielęgnacji ciała dziecka np. żele pod prysznic, mydła, kremy oraz takich, które stosują rodzice,
  • detergenty chemiczne, zazwyczaj jest to proszek oraz płyn do prania,
  • lateks zawarty w balonach bądź zabawkach,
  • metale tj. nikiel czy chrom, które znajdują się zazwyczaj w zegarkach bądź biżuterii,
  • ukąszenia i żądlenia owadów np. meszki, komary, osy,
  • sierść bądź ślina zwierząt, głównie psy, koty, króliki,
  • pyłki traw oraz drzew.

Kiedy udać się do alergologa z alergią skórną?

Gdy na skórze dziecka pojawi się wysypka, zaczerwienienie, pęcherzyki czy grudki powodujące swędzenie bądź ból, warto jest udać się na konsultację do alergologa dziecięcego. Zwłaszcza, gdy objawy te wystąpią po zetknięciu się z jakąś substancją lub po spróbowaniu produktów, które wiemy że mogą uczulić dziecko i pojawiają się regularnie. Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, nieleczona alergia może ulegać nasileniu i doprowadzić do stanów zapalnych organizmu. Dlatego tak ważna jest konsultacja u alergologa dziecięcego. Specjalista ten po przeprowadzeniu wywiadu medycznego, może zlecić wykonanie testów alergicznych, w celu określenia konkretnych alergenów. Dodatkowo, dobiera on odpowiednie metody leczenia. Może przepisać dziecku leki przeciwhistaminowe, maści lub kremy przeciwzapalne bądź środki łagodzące, gdy skóra dziecka jest sucha i swędzi. W przypadku dzieci powyżej 5. roku życia można rozważyć terapię odczulającą.

Co podać dziecku na alergię skórną?

Jeżeli u dziecka wystąpią objawy świadczące o alergii skórnej, w pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem alergologiem dziecięcym. Specjalista ten dobierze odpowiednią formę leczenia, po przeprowadzeniu dokładnej diagnostyki. Nie zaleca się podawania leków bez konsultacji lekarza alergologa dziecięcego bądź pediatry.

To co można zrobić od razu, gdy pojawiają się zmiany na skórze dziecka, to ograniczyć do zera kontakt z danym alergenem. Po to, aby reakcja alergiczna nie nasilała się. W przypadku alergii skórnych u niemowlaka oraz starszych dzieci w dość łatwy sposób zobaczyć co je uczuliło, ponieważ objawy pojawiają się w stosunkowo szybkim czasie. Warto jest w odpowiedni sposób pielęgnować skórę, na której pojawiła się reakcja alergiczna. Przede wszystkich należy stosować zasadę „mniej znaczy więcej”, to znaczy ograniczyć produkty stosowane na skórę do minimalnej ilości. Najlepiej jest używać produkty, które są bezzapachowe oraz delikatne. Można również stosować produkty nawilżające z serii dermokosmetyków. Powinno się unikać kontaktu z materiałami, które mogą podrażnić skórę. Dodatkowo, warto jest obciąć paznokcie dziecka, aby zminimalizować ryzyko rozdrapania rany, która swędzi.

Pamiętaj, że samodzielne leczenie alergii skórnej u dziecka może być nieskuteczne lub nawet szkodliwe, dlatego zawsze zasięgaj porady lekarza alergologa dziecięcego. W przypadku ciężkich lub nawracających objawów, konieczne może być leczenie specjalistyczne i dokładna diagnoza przyczyny alergii.

 

FAQ - najcześciej zadawane pytania

 

W czym kąpać dziecko z wysypka?

Jeżeli u dziecka pojawi się wysypka alergiczna warto jest ograniczyć kosmetyki do miniumum. Można wykąpać dziecko w wodzie przy użyciu emolientów, które są delikatne i bezzapachowe oraz mają właściwości nawilżające.

Jak rozpoznać alergię skórną?

Alergia skórna objawia się wystąpieniem wysypki, pęcherzyków, grudek, które mogą swędzieć bądź boleć. Skóra jest również zaczerwieniona.

Jak wygląda uczulenie na słońce u dziecka?

Najczęściej pojawiają się małe, czerwone, swędzące bąble. Uczulenie na słońce może również objawiać się poprzez wystąpienie rumienia lub obrzęków.

Od czego może być alergia skórna u dziecka?

Alergie skórne u dziecka wywoływane są poprzez kontakt z substancjami, które nazywane są alergenami. Wyróżnia się dwie główne przyczyny alergii skórnych u dziecka: alergie pokarmowe oraz alergie kontaktowe.

Jak leczyć alergie skórną u dziecka?

Jeżeli u dziecka wystąpią objawy alergii skórnych należy udać się do lekarza alergologa dziecięcego. Specjalista ten po przeprowadzeniu dokładnej diagnostyki dobierze odpowiednie metody leczenia, w tym farmakoterapię czyli leki przeciwhistaminowe bądź odczulanie.

Udostępnij artykuł:
crosschevron-right