Bezdech u dziecka, zwłaszcza u niemowląt, to nie tylko momenty przerażenia dla rodziców, ale także poważny problem zdrowotny, który wymaga uwagi i interwencji. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu zjawisku, jego przyczynom, objawom oraz sposobom postępowania, aby pomóc maluchowi odzyskać spokojny sen i zdrowie.
Bezdech to stan, w którym oddychanie zostaje czasowo przerwane lub znaczenie spowolnione. Bezdech u dziecka może mieć różnorodne przyczyny, jednak najczęstszą jest przerost migdałków lub nadmierna zwiotczałość mięśni gardła. Innymi przyczynami mogą być wady w budowie nosa, gardła lub krtani, zaburzenia neurologiczne, a także infekcje dróg oddechowych.
Niezależnie od przyczyny, bezdech senny u dziecka wymaga dokładnej diagnozy i odpowiedniego leczenia, aby zapobiec potencjalnym powikłaniom i zapewnić dziecku zdrowy sen. Sprawdź również przyczyny bezsenności u dziecka.
Bezdech u dziecka może zdarzyć się podczas płaczu. Maluch niezdołający jeszcze samodzielnie regulować silnych emocji, może pod wpływem tego bodźca zatrzymać oddech w fazie wydechu. W efekcie może wystąpić chwilowa utrata przytomności oraz wiotkość. Zazwyczaj jednak przytomność szybko powraca.
Bezdech u dziecka podczas snu to stan chorobowy, który charakteryzuje się ograniczonym przepływem powietrza przez drogi oddechowe. Krótkim, ale częstym przerwom w oddychaniu towarzyszy chrapanie, niespokojny sen, a w konsekwencji trudności w skupieniu w ciągu dnia (problemy z koncentracją). Główną przyczyną bezdechu sennego u dzieci jest przerost migdałków. Nieleczony bezdech senny może prowadzić do różnych negatywnych konsekwencji, takich jak niedotlenienie, przerost lewej komory serca czy zaburzenia układu sercowo-naczyniowego.
Podczas kataru występuje obrzęk błony śluzowej, co znacząco utrudnia dziecku oddychanie, zwłaszcza, że niemowlęta nie potrafią oddychać przez usta. W konsekwencji podczas kataru w trakcie snu może dojść do bezdechu. Aby pomóc dziecku, możesz zastosować roztwór soli fizjologicznej, aby nawilżyć nos. Jeśli jednak obserwujesz u dziecka wysoki dyskomfort, rozważ wizytę u pediatry.
Jeśli dziecko doświadcza epizodu bezdechu, kluczowe jest zachowanie spokoju i szybkie reagowanie. Przede wszystkim należy upewnić się, że drogi oddechowe dziecka są wolne, a następnie podjąć następujące kroki:
Jeśli żaden z powyższych sposobów nie przynosi efektu, natychmiast wezwij pomoc medyczną lub przystąp do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Rozpocznij od 5 wdechów, a następnie wykonaj sekwencję 15 uciśnięć klatki piersiowej i 2 wdechów. Specjalistą, który może pomóc maluchowi w przypadku bezdechu jest neurolog dziecięcy.
1. Bezdech u dziecka ile trwa?
Bezdech u dziecka to zatrzymanie oddechu, które może trwać od 10 do 25 sekund. Towarzyszą mu także takie objawy jak zwolnienie pracy serca czy zmniejszenie utlenowania krwi.
2. Kiedy mija bezdech u dziecka?
Bezdech występuje razem z dojrzewaniem układu nerwowego. Szacuje się, że mija on w 44. tygodniu życia dziecka.
3. Czy bezdech senny u dziecka jest niebezpieczny?
Bezdech senny u dziecka stanowi poważne zagrożenie, ponieważ w przypadku braku leczenia może prowadzić do zaburzeń wymiany gazowej oraz powikłań związanych z układem sercowo-naczyniowym.