Czy autyzm to choroba?

O autyzmie słyszy się coraz częściej. Powstaje coraz więcej organizacji, których celem jest edukowanie społeczeństwa na temat tego, czym jest autyzm oraz jak możemy wspierać osoby ze spectrum autyzmu w ich codziennym funkcjonowaniu. Większość artykułów podkreśla już we stępie, że „spectrum autyzmu jest zaburzeniem neurorozwojowym, które…”. Ale co to tak naprawdę oznacza? Czy autyzm to choroba psychiczna?

Czy autyzm to choroba psychiczna?

Spectrum autyzmu nie jest klasyfikowany jako choroba psychiczna, lecz jako zaburzenie neurorozwojowe. Głównymi różnicami pomiędzy chorobą a zaburzeniem neurorozwojowym są:

  1. Kategorie diagnostyczne. Autyzm jest klasyfikowany jako zaburzenie neurorozwojowe. Oznacza to, że autyzm dotyczy sposobu, w jaki mózg się rozwija i funkcjonuje od wczesnych etapów życia. Natomiast choroby psychiczne są zwykle diagnozowane w oparciu o zmiany w myśleniu, emocjach i zachowaniach, które mogą pojawić się na różnych etapach życia.
  2. Objawy. Autyzm charakteryzuje się trudnościami w interakcjach społecznych, komunikacji oraz powtarzalnymi zachowaniami i ograniczonymi zainteresowaniami. Objawy te są obecne od wczesnego dzieciństwa. W przypadku chorób psychicznych objawy mogą obejmować zmiany nastroju, myśli i percepcji świata, które mogą pojawić się nagle lub rozwijać się stopniowo i mogą wpływać na codzienne funkcjonowanie na różnych etapach życia.
  3. Leczenie. W przypadku autyzmu nie mówi się o leczeniu, lecz o wsparciu w codziennym funkcjonowaniu. Pomoc ta koncentruje się na terapii behawioralnej, terapii zajęciowej, terapii mowy i języka oraz wsparciu edukacyjnym. Celem jest poprawa umiejętności społecznych, komunikacyjnych i behawioralnych. Leczenie chorób psychicznych może obejmować terapię psychologiczną, leki psychotropowe, wsparcie terapeutyczne i interwencje społeczne. W przypadku chorób psychicznych możemy mówić o wyleczeniu bądź remisji.

Osoby z diagnozą autyzmu mogą doświadczać chorób psychicznych, które wymagają odpowiedniego wsparcia i leczenia np. depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Niemniej jednak autyzm sam w sobie nie jest chorobą psychiczną a zaburzeniem neurorozwojowym, którego nie można wyleczyć.

Wyjaśniamy, jak leczyć autyzm u dzieci (a raczej łagodzić jego objawy).

Do jakiej grupy chorób należy autyzm?

Jak już wyżej wspomnieliśmy, autyzm nie jest chorobą psychiczną. W przypadku spectrum autyzmu mówimy o zaburzeniu neurorozwojowym, czyli grupy schorzeń, które wynikają z nieprawidłowego rozwoju mózgu i układu nerwowego. Te zaburzenia wpływają na rozwój poznawczy, motoryczny, emocjonalny i behawioralny człowieka. Zazwyczaj są wykrywane na wczesnych etapach życia, często w dzieciństwie i wpływają na jego funkcjonowanie przez całe życie.

Diagnoza autyzmu Warszawa polega na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu funkcjonalnego oaz obserwacji w trakcie badania diagnostycznego przy użyciu testu ADOS-2, wykonanego przez wykwalifikowanego psychologa-diagnostę. Następnie wykonywana jest interpretacja wyników ADOS-2, na którego podstawie stawiana jest diagnoza oraz wdrażany plan terapii. Diagnozę autyzmu najlepiej wykonać po 2. roku życia, choć pierwsze objawy widać już we wcześniejszym okresie.

Czy autyzm zalicza się do niepełnosprawności?

Istnieją różne podejścia dotyczące autyzmu a niepełnosprawności, w zależności od sposobu interpretacji słowa „niepełnosprawność”. Osoby z diagnoza autyzmu mogą ubiegać się o otrzymanie orzeczenia o niepełnosprawności, dzięki któremu mogą finansować potrzebne terapie. W takim podejściu „niepełnosprawność” rozumiana jest jako trudność w funkcjonowaniu w życiu codziennym i społecznym. Natomiast, autyzm nie jest równoznaczny z niepełnosprawnością intelektualna. W trakcie diagnozy autyzmu może wystąpić dodatkowo diagnoza niepełnosprawności intelektualnej, ale nie jest to regułą.

Jakim zaburzeniem jest autyzm?

Autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym, który charakteryzuje się odmiennym sposobem patrzenia i rozumienia świata. Chcielibyśmy by wybrzmiało to bardzo dokładnie, że autyzm to nie choroba a zwłaszcza choroba psychiczna. Osoby z diagnozą autyzmu mają trudności w sferze społecznej, komunikacyjnej oraz behawioralnej. Mówiąc o objawach autyzmu, mówimy o ich „spectrum”, czyli różnym nasileniu. Oznacza to, że pomimo tej samej diagnozy, osoby mogą funkcjonować zupełnie inaczej. Aby pomóc osobie ze spectrum autyzmu, należy ją dokładnie poznać i zobaczyć, jak funkcjonuje na co dzień. Ważne jest, aby znaleźć sposoby, jak uspokoić dziecko z autyzmem, ponieważ we wczesnych etap życia, głównym problem jest agresja. Wynika ona głównie z braku rozumienia tego co dzieje się wokół oraz braku sposobów na poradzenie sobie z własnymi emocjami.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

1. Ile IQ ma dziecko z autyzmem?

Nie ma konkretnego poziomu IQ, które mają dzieci z diagnoza autyzmu. Aby zbadać poziom inteligencji u dziecka należy wykonać odpowiednie testy. Dzieci ze spectrum autyzmu mogą posiadać przeciętny poziom inteligencji, ponad przeciętny oraz mogą mieć zdiagnozowaną niepełnosprawność intelektualną.

2. Czym grozi nieleczony autyzm?

W przypadku autyzmu nie mówi się o leczeniu, lecz o wsparciu w codziennym funkcjonowaniu. Brak pomocy terapeutycznej może spowodować pogorszenie w funkcjonowaniu osoby z diagnozą autyzmu, izolacją społeczna, problemami w komunikacji, zachowaniami silnie agresywnymi.

3. Jakie są plusy autyzmu?

Osoby autystyczne ze względu na często odmienne spostrzegania świata mogą wnieść bardzo dużo kreatywności. Poza tym osoby ze spectrum autyzmu mają bardziej analityczny umysł niż osoby neurotypowe. Ze względu na specyficzne zainteresowania mogą dzielić się wieloma ciekawymi informacjami.

Udostępnij artykuł:
crosschevron-right