Dzieci z zespołem Aspergera, obecnie klasyfikowanym jako część spektrum autyzmu, mogą być bardzo zdolne i osiągać sukcesy w wielu dziedzinach naukowych czy sportowych. Szczególnie jeśli otrzymają odpowiednie wsparcie w rozwijaniu swoich talentów i umiejętności. Ważne jest, aby zrozumieć unikalny sposób myślenia dziecka z ASD i postrzegania przez niego świata oraz pomóc mu w radzeniu sobie z posiadanymi trudnościami. Jak wygląda badanie ADOS-2?
Osoby z zespołem Aspergera mają odmienny sposób odbierania świata. Wynika to z różnic w funkcjonowaniu ich mózgu i przetwarzaniu informacji, co wpływa na ich sposób myślenia, odczuwania i interakcji z otoczeniem. Istnieją wspólne cechy ich spostrzegania, jednak należy pamiętać, że zespół Aspergera jest rozpatrywany jako spektrum. Oznacza to, że u jednych osób dana cecha będzie mocno nasilano, a u innych tylko w niewielkim stopniu.
Osoby z ASD często zauważają szczegóły, które mogą umknąć uwadze innym. Mogą dostrzec drobne zmiany w otoczeniu, jak przesunięty przedmiot, różnicę w tonie głosu, niewielką zmianę w czyimś wyglądzie czy strukturze obiektu. Spostrzegają świat w sposób uporządkowany i logiczny. Dlatego też, może pojawić się u nich trudność w rozumieniu metafor, ironii czy żartów. Najlepiej czują się, gdy świat wokół nich jest przewidywalny. Niespodziewane zmiany w planach mogą być dla nich stresujące i wywoływać lęk. Dzięki tej dosłowności osoby z Aspergerem bywają wyjątkowo szczere i precyzyjne, ale trudniej jest im funkcjonować w świecie społecznym, który jest pełen dwuznaczności. Sprawdź również, czy Asperger to choroba psychiczna?
Mitem jest, że osoby z zespołem Aspergera nie mają wyobraźni. Wręcz przeciwnie, są pomysłowe i kreatywne, choć ich wyobraźnia może objawiać się w sposób specyficzny i nie zawsze zgodny z ogólnie przyjętymi normami. Osoby z Aspergerem mogą mieć bardzo rozwiniętą wyobraźnię w dziedzinach, które są uporządkowane, logiczne i związane z ich zainteresowaniami. Mogą rozwijać się w różnych dziecinach nauki np. projektowanie wynalazków, tworzenie nowych rozwiązań technologicznych. Wiele osób z Aspergerem jest bardzo utalentowanych artystycznie. Tworzą niezwykłe obrazy, historie czy utwory muzyczne, które są wytworem ich unikalnej perspektywy i wyobraźni. Ich twórczość może być szczegółowa, precyzyjna i oryginalna, a jednocześnie mniej skupiona na emocjonalnych interpretacjach, ze względu na to, że w tym obszarze posiadają pewne ograniczenia. Podsumowując, osoby z ASD mają wyobraźnię, która może ujawniać się w rożnych dziedzinach życia. Ważne jest, aby rozwijać w nich tę wyobraźnię i nie starać się dopasowywać jej do ogólnie przyjętych norm w świecie neurotypowym.
Oczywiście, że tak! Dzieci z zespołem Aspergera, jak każde inne dzieci posiadają mnóstwo uzdolnień, jeśli tylko są one zauważone przez dorosłych i w odpowiedni sposób kierowane. Dzieci z zespołem Aspergera często mają przeciętny lub nawet ponadprzeciętny iloraz inteligencji, szczególnie w obszarze logiczno-matematycznym, analitycznym i językowym. Mają świetną pamięć do szczegółów, faktów lub dat. Dzięki tym mocnym stronom mogą osiągać wysokie wyniki w dziedzinach naukowych oraz w pracy w przyszłości. Dodatkowo, dzieci z zespołem Aspergera zwykle mają jedno lub kilka intensywnych zainteresowań, które zgłębiają bardzo szczegółowo i z dużym zaangażowaniem. Mogą znać ogromne ilości informacji na dany temat, np. o kosmosie, dinozaurach, geografii, technologii, programowaniu czy sztuce. Ich nieszablonowe myślenie i unikalne spojrzenie na świat mogą prowadzić do tworzenia kreatywnych rozwiązań w różnych dziedzinach. Wiele osób pyta, co czuje Asperger?