Psycholog dziecięcy Warszawa

Kim jest psycholog dzieci i młodzieży?

Psycholog dzieci i młodzieży to specjalista z dziedziny psychologii, który specjalizuje się w pracy z pacjentem w przedziale wiekowym od narodzin do 18. roku życia. W niektórych przypadkach psycholog dzieci i młodzieży pracuje również z młodymi dorosłymi, czyli osobami do 21. roku życia. Psycholog dziecięcy to specjalista, który ukończył 5-letnie studia psychologiczne i uzyskał tytuł magistra. Celem psychologa dziecięcego jest pomaganie dzieciom i młodzieży w radzeniu sobie z różnymi problemami emocjonalnymi i zachowawczymi, które mogą wpływać na ich zdrowie psychiczne, funkcjonowanie społeczne oraz szkolne.

Psycholog dzieci i młodzieży przeprowadza diagnozę i ocenę psychologiczną dziecka, prowadzi terapię indywidualną oraz grupową, a także przeprowadza interwencje kryzysowe. Dodatkowo, zajmuje się poradnictwem rodzicielskim, czyli edukacją opiekunów z zakresu metod wychowawczych orz komunikacji z dzieckiem.

Psycholog dziecięcy często współpracuje z innymi specjalistami, lekarzami pediatrami, psychiatrami dziecięcymi, logopedami, pedagogami, aby zapewnić kompleksową opiekę nad dzieckiem.

Czym zajmuje się psycholog dziecięcy?

Psycholog dzieci i młodzieży zajmuje się diagnozą oraz wsparciem terapeutycznym dzieci i młodzieży, u których występują:

  • Zaburzenia nastroju
  • Zaburzenia odżywiania
  • Zaburzenia zachowania
  • Zaburzenia lękowe
  • Fobie i natręctwa
  • Tiki
  • Moczenie nocne
  • Zaburzenia psychotyczne
  • Całościowe zaburzenia rozwojowe (Autyzm, zespół Aspergera)
  • Zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD, ADD)
  • Upośledzenie umysłowe
  • Wycofanie społeczne
  • Problemy z nauką
  • Zaburzenia funkcjonowania społecznego.

Psycholog dziecięcy po przeprowadzonej wstępnej ocenie psychologicznej dziecka, ma za zadanie dostosować swoje podejście i terapie do indywidualnych potrzeb i wieku pacjenta, aby zapewnić mu odpowiednie wsparcie i opiekę psychologiczną. W związku z tym, w trakcie wizyty psycholog dziecięcy używa różnych zabawek, gier psychologicznych i aktywności terapeutycznych, które pomogą dziecku wyrazić swoje uczucia i myśli oraz pracować nad problemami czy trudnościami.

Kiedy udać się do psychologa dzieci i młodzieży?

Wsparcie dziecka w jego rozwoju i zdrowiu psychicznym ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia mu odpowiedniego startu emocjonalnego w życiu. Dlatego też, jeżeli u dziecka występują niżej wymienione objawy, warto jest zapisać się na konsultacje do psychologa dziecięcego:

  • wahania nastroju - drażliwość, płaczliwość, napady agresji,
  • wycofanie z życia społecznego,
  • trudność w nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi,
  • nadmierna nieśmiałość, utrudniająca codzienne funkcjonowanie,
  • zachowania autoagresywne - okaleczanie się,
  • rezygnacja z czynności, które wcześniej dawały radość,
  • silne, nieuzasadnione lęki,
  • fobie,
  • problemy z jedzeniem - ograniczanie jedzenia, objadanie się,
  • trudności w uczeniu się,
  • problemy z koncentracją,
  • problemy ze snem.

Dodatkowo, warto udać się do psychologa dziecięcego jeżeli dziecko doświadczyło straty bliskiej osoby, przemocy w domu lub szkole, rozwód/separacja rodziców, bądź traumatycznego doświadczenia np. wypadek.

Wczesna diagnoza i interwencja psychologiczna może pomóc dziecku w rozwiązaniu jego problemów i zapewnieniu mu odpowiedniej pomocy w radzeniu sobie z trudnościami, rozwijaniem umiejętności społecznych czy radzeniu sobie z własnymi emocjami. Brak reakcji na pojawiający się problem, powoduje jego potęgowanie. Im dłużej utrzymują się dysfunkcjonalne zachowania, tym dłuższy jest proces terapeutyczny.

Jak przygotować dziecko na wizytę u psychologa dziecięcego?

Wizyta u psychologa zazwyczaj jest stresującym wydarzeniem dla dziecka, w szczególności jeśli nie miało wcześniej takiego doświadczenia. Nie ma w tym nic złego. W końcu na spotkaniu z psychologiem poruszane są dość intymne oraz trudne dla dziecka tematy. Dlatego, warto jest przygotować dziecko na spotkanie z psychologiem, w celu zminimalizowania jego strachu i obaw. Pomóc w tym mogą następujące kroki:

  1. Porozmawiaj z dzieckiem szczerze kim jest psycholog, dostosowując język do wieku dziecka. Wyjaśnij mu, że psycholog to osoba, która pomaga dzieciom zrozumieć i poradzić sobie z emocjami oraz trudnościami.
  2. Wyjaśnij dziecku, dlaczego chcesz, aby porozmawiał z psychologiem. Ważne jest, aby dziecko wiedziało, że to nic złego mieć problem, a psycholog jest po to, by pomóc mu w ich rozumieniu i rozwiązaniu.
  3. Powiedz dziecku, że wizyta u psychologa jest czymś normalnym i że wiele dzieci odwiedza psychologów, aby uzyskać wsparcie i zrozumienie.
  4. Możesz opowiedzieć dziecku, jak mniej więcej będzie wyglądała oraz ile będzie trwała wizyta u psychologa.
  5. Zachęcaj dziecko do zadawania pytań na temat wizyty. Odpowiadaj na nie szczerze.
  6. Zadbaj o spokój i wsparcie dla dziecka przed wizytą. Pokaż, że jesteś obok niego i zawsze gotowy służyć wsparciem.

Pamiętaj, że najważniejszym elementem jest danie dziecku poczucia zrozumienia i wsparcia, w tym trudnym momencie. Szczera rozmowa z dzieckiem na temat spotkania z psychologiem, wysłuchania jego obaw, a także udzielenie odpowiedzi na jego pytania, pozwali na łatwiejsze nawiązanie relacji terapeutycznej dziecko-psycholog.

Jak wygląda schemat spotkań z psychologiem dzieci i młodzieży?

Zanim rozpoczną się właściwe sesje terapeutyczne z dzieckiem skoncentrowane na rozwiązaniu problemu, należy odbyć kilka sesji diagnostycznych. Podczas tych spotkań, psycholog dziecięcy stara się zrozumieć na czym polega problem, z którym mierzy się dziecko oraz poznać go, by dobrać odpowiednią metodę terapeutyczną. Sesje diagnostyczne wyglądają następująco:

  1. Na pierwszym spotkaniu obecni są tylko rodzice. Psycholog zadaje im różne pytania z zakresu sytuacji rodzinnej, relacji rówieśniczych dziecka, rozwoju, edukacji, a także powodu zgłaszanego problemu.
  2. Na kolejną wizytę przychodzi dziecko. W trakcie tego spotkania psycholog stara się zbudować relacje terapeutyczną z dzieckiem opartą na zaufaniu. Stara się dowiedzieć na czym polega problem. W tym celu może używać różnych zabawek, gier psychologicznych i aktywności terapeutycznych, które pomogą otworzyć się dziecku. Psycholog dziecięcy może również wykonywać różne testy psychologiczne. Takich sesji z dzieckiem jest zazwyczaj 2-3 spotkania.
  3. Następnie psycholog ponownie spotyka się z rodzicami w celu omówienia swoich spostrzeżeń oraz wyników testów. Wraz z rodzicami ustalany jest cel sesji terapeutycznych. Podpisywany jest kontrakt terapeutyczny, w którym zawarte są zasady współpracy oraz mniej więcej określana jest ilość potrzebnych spotkań.

Czasami psycholog kieruje dziecko na konsultację do psychiatry dziecięcego lub logopedy, jeżeli widzi taką potrzebę.

Psycholog dziecięcy prywatnie Warszawa - jak się umówić?

Aby umówić się na wizytę u psychologa dziecięcego prywatnie w Warszawie, należy podjąć następujące kroki:

  1. wybór psychologa dziecięcego Warszawa – bez obaw znajdziecie go Państwo w naszej placówce – mgr Antoni Rakusa-Suszczewski oraz mgr Karolina Rucińska.
  2. kontakt telefoniczny lub online – w celu umówienia się na konsultację psychologiczną w poradni Kindermedica prosimy o kontakt telefoniczny z recepcją lub skorzystanie z terminarza online dostępnego na naszej stronie internetowej w zakładce „umów wizytę”.

Kindermedica - poradnia psychologiczna dla dzieci w Warszawie

Specjalistyczna przychodnia dziecięca Kindermedica to poradnia psychologiczna dla dzieci Warszawa, która mieści się na Pradze Południe przy ulicy Kordeckiego 49. Zapewnia małym pacjentom pomoc z zakresu diagnozy oraz wsparcia terapeutycznego, związanego z problemami emocjonalnymi i zachowawczymi, które mogą wpływać na ich zdrowie psychiczne oraz funkcjonowanie społeczne. Specjalistkami którzy przyjmują w naszej placówce, są mgr Antoni Rakusa-Suszczewski i mgr Karolina Rucińska. Nasi specjaliści posiadają szeroką wiedzę z zakresu zaburzeń psychologicznych oraz ciepłe podejście do naszych młodych pacjentów. Decydując się na wizytę w naszej przychodni, możecie Państwo liczyć na specjalistyczne określenie choroby i wydanie zaleceń dotyczących jej leczenia oraz terapii.

Kindermedica to przyjazne miejsce dla dzielnych małych pacjentów oraz życzliwy i pomocny personel dla ich rodziców. W razie potrzeby jesteśmy do Państwa dyspozycji.

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Kim jest psycholog dziecięcy?

Psycholog dziecięcy, to osoba, która pracuje z dziećmi od narodzin do 18, roku życia. Celem psychologa dziecięcego jest pomaganie dzieciom i młodzieży w radzeniu sobie z różnymi problemami emocjonalnymi i zachowawczymi, które mogą wpływać na ich zdrowie psychiczne, funkcjonowanie społeczne oraz szkolne.

Czy psycholog i psychoterapeuta to te same zawody?

Psychoterapeuta to osoba, która ukończyła 4-letnią szkołę psychoterapii. Psychoterapeuta to osoba, która mogła wcześniej ukończyć studia psychologiczne, medyczne, logopedyczne.

Psycholog może prowadzić terapie psychologiczne, ale niekoniecznie musi to być główny obszar jego pracy. Może także zajmować się badaniami, diagnozowaniem czy pracą nauczycielską.

Czy psycholog dziecięcy może wypisywać leki?

Psycholog dziecięcy nie może wystawić recept na leki, ponieważ nie jest lekarzem. W przypadku konieczności włączenia farmakoterapii, niezbędna jest wizyta z psychiatrą dziecięcym.

Czemu psycholog kieruje dziecko do innych lekarzy na konsultację?

Psycholog dziecięcy może skierować dziecko na konsultację do innych specjalistów, jeżeli widzi taką potrzebę np. do psychiatry, jeżeli objawy wskazują na potrzebę włączenia farmakoterapii, do logopedy, gdy rozwój mowy jest nieprawidłowy. Może również zlecić konsultację u lekarza, w celu wyeliminowania przyczyn biologicznych np. do nefrologa dziecięcego w przypadku moczenia dziennego lub nocnego.

Dlaczego psycholog zadaje pytania odnośnie rodziny, jeżeli terapia ma dotyczyć dziecka?

Psycholog podczas pierwszych spotkań zadaje pytania rodzicom z obszaru sytuacji rodzinnej relacji rówieśniczych dziecka, jego rozwoju, edukacji. Wszystkie te pytania mają na celu poznanie środowiska oraz warunków w jakich żyje dziecko. Jest to ważny element w określeniu i poznaniu problemu, z jakim mierzy się dziecko.

Ile trwa terapia dziecka?

Nie ma określonego czasu trwania terapii psychologicznej. Ilość sesji terapeutycznych ustalanych jest indywidualnie, po poznaniu problemu z jakim mierzy się dziecko.

 

 

Umów wizytę u jednego z naszych specjalistów w Kindermedica.

Z listy poniżej możesz wybrać formę konsultacji: wizyta w gabinecie, wideoporada lub teleporada
Następnie należy wybrać dogodny termin u naszego specjalisty.
crosschevron-right