Psycholog dzieci i młodzieży to specjalista z dziedziny psychologii, który specjalizuje się w pracy z pacjentem w przedziale wiekowym od narodzin do 18. roku życia. W niektórych przypadkach psycholog dzieci i młodzieży pracuje również z młodymi dorosłymi, czyli osobami do 21. roku życia. Psycholog dziecięcy to specjalista, który ukończył 5-letnie studia psychologiczne i uzyskał tytuł magistra. Celem psychologa dziecięcego jest pomaganie dzieciom i młodzieży w radzeniu sobie z różnymi problemami emocjonalnymi i zachowawczymi, które mogą wpływać na ich zdrowie psychiczne, funkcjonowanie społeczne oraz szkolne.
Psycholog dzieci i młodzieży przeprowadza diagnozę i ocenę psychologiczną dziecka, prowadzi terapię indywidualną oraz grupową, a także przeprowadza interwencje kryzysowe. Dodatkowo, zajmuje się poradnictwem rodzicielskim, czyli edukacją opiekunów z zakresu metod wychowawczych orz komunikacji z dzieckiem.
Psycholog dziecięcy często współpracuje z innymi specjalistami, lekarzami pediatrami, psychiatrami dziecięcymi, logopedami, pedagogami, aby zapewnić kompleksową opiekę nad dzieckiem.
Psycholog dzieci i młodzieży zajmuje się diagnozą oraz wsparciem terapeutycznym dzieci i młodzieży, u których występują:
Psycholog dziecięcy po przeprowadzonej wstępnej ocenie psychologicznej dziecka, ma za zadanie dostosować swoje podejście i terapie do indywidualnych potrzeb i wieku pacjenta, aby zapewnić mu odpowiednie wsparcie i opiekę psychologiczną. W związku z tym, w trakcie wizyty psycholog dziecięcy używa różnych zabawek, gier psychologicznych i aktywności terapeutycznych, które pomogą dziecku wyrazić swoje uczucia i myśli oraz pracować nad problemami czy trudnościami.
Wsparcie dziecka w jego rozwoju i zdrowiu psychicznym ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia mu odpowiedniego startu emocjonalnego w życiu. Dlatego też, jeżeli u dziecka występują niżej wymienione objawy, warto jest zapisać się na konsultacje do psychologa dziecięcego:
Dodatkowo, warto udać się do psychologa dziecięcego jeżeli dziecko doświadczyło straty bliskiej osoby, przemocy w domu lub szkole, rozwód/separacja rodziców, bądź traumatycznego doświadczenia np. wypadek.
Wczesna diagnoza i interwencja psychologiczna może pomóc dziecku w rozwiązaniu jego problemów i zapewnieniu mu odpowiedniej pomocy w radzeniu sobie z trudnościami, rozwijaniem umiejętności społecznych czy radzeniu sobie z własnymi emocjami. Brak reakcji na pojawiający się problem, powoduje jego potęgowanie. Im dłużej utrzymują się dysfunkcjonalne zachowania, tym dłuższy jest proces terapeutyczny.
Wizyta u psychologa zazwyczaj jest stresującym wydarzeniem dla dziecka, w szczególności jeśli nie miało wcześniej takiego doświadczenia. Nie ma w tym nic złego. W końcu na spotkaniu z psychologiem poruszane są dość intymne oraz trudne dla dziecka tematy. Dlatego, warto jest przygotować dziecko na spotkanie z psychologiem, w celu zminimalizowania jego strachu i obaw. Pomóc w tym mogą następujące kroki:
Pamiętaj, że najważniejszym elementem jest danie dziecku poczucia zrozumienia i wsparcia, w tym trudnym momencie. Szczera rozmowa z dzieckiem na temat spotkania z psychologiem, wysłuchania jego obaw, a także udzielenie odpowiedzi na jego pytania, pozwali na łatwiejsze nawiązanie relacji terapeutycznej dziecko-psycholog.
Zanim rozpoczną się właściwe sesje terapeutyczne z dzieckiem skoncentrowane na rozwiązaniu problemu, należy odbyć kilka sesji diagnostycznych. Podczas tych spotkań, psycholog dziecięcy stara się zrozumieć na czym polega problem, z którym mierzy się dziecko oraz poznać go, by dobrać odpowiednią metodę terapeutyczną. Sesje diagnostyczne wyglądają następująco:
Czasami psycholog kieruje dziecko na konsultację do psychiatry dziecięcego lub logopedy, jeżeli widzi taką potrzebę.
Aby umówić się na wizytę u psychologa dziecięcego prywatnie w Warszawie, należy podjąć następujące kroki:
Specjalistyczna przychodnia dziecięca Kindermedica to poradnia psychologiczna dla dzieci Warszawa, która mieści się na Pradze Południe przy ulicy Kordeckiego 49. Zapewnia małym pacjentom pomoc z zakresu diagnozy oraz wsparcia terapeutycznego, związanego z problemami emocjonalnymi i zachowawczymi, które mogą wpływać na ich zdrowie psychiczne oraz funkcjonowanie społeczne. Specjalistkami którzy przyjmują w naszej placówce, są mgr Antoni Rakusa-Suszczewski i mgr Karolina Rucińska. Nasi specjaliści posiadają szeroką wiedzę z zakresu zaburzeń psychologicznych oraz ciepłe podejście do naszych młodych pacjentów. Decydując się na wizytę w naszej przychodni, możecie Państwo liczyć na specjalistyczne określenie choroby i wydanie zaleceń dotyczących jej leczenia oraz terapii.
Kindermedica to przyjazne miejsce dla dzielnych małych pacjentów oraz życzliwy i pomocny personel dla ich rodziców. W razie potrzeby jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Psycholog dziecięcy, to osoba, która pracuje z dziećmi od narodzin do 18, roku życia. Celem psychologa dziecięcego jest pomaganie dzieciom i młodzieży w radzeniu sobie z różnymi problemami emocjonalnymi i zachowawczymi, które mogą wpływać na ich zdrowie psychiczne, funkcjonowanie społeczne oraz szkolne.
Psychoterapeuta to osoba, która ukończyła 4-letnią szkołę psychoterapii. Psychoterapeuta to osoba, która mogła wcześniej ukończyć studia psychologiczne, medyczne, logopedyczne.
Psycholog może prowadzić terapie psychologiczne, ale niekoniecznie musi to być główny obszar jego pracy. Może także zajmować się badaniami, diagnozowaniem czy pracą nauczycielską.
Psycholog dziecięcy nie może wystawić recept na leki, ponieważ nie jest lekarzem. W przypadku konieczności włączenia farmakoterapii, niezbędna jest wizyta z psychiatrą dziecięcym.
Psycholog dziecięcy może skierować dziecko na konsultację do innych specjalistów, jeżeli widzi taką potrzebę np. do psychiatry, jeżeli objawy wskazują na potrzebę włączenia farmakoterapii, do logopedy, gdy rozwój mowy jest nieprawidłowy. Może również zlecić konsultację u lekarza, w celu wyeliminowania przyczyn biologicznych np. do nefrologa dziecięcego w przypadku moczenia dziennego lub nocnego.
Psycholog podczas pierwszych spotkań zadaje pytania rodzicom z obszaru sytuacji rodzinnej relacji rówieśniczych dziecka, jego rozwoju, edukacji. Wszystkie te pytania mają na celu poznanie środowiska oraz warunków w jakich żyje dziecko. Jest to ważny element w określeniu i poznaniu problemu, z jakim mierzy się dziecko.
Nie ma określonego czasu trwania terapii psychologicznej. Ilość sesji terapeutycznych ustalanych jest indywidualnie, po poznaniu problemu z jakim mierzy się dziecko.