Ból brzucha u dziecka to jeden z najczęściej występujących dolegliwości zdrowotnych u naszych pociech. Istnieje wiele możliwych przyczyn tego stanu, zaczynając od nieprawidłowej diety po poważne choroby somatyczne. W przypadku wystąpienia bólu brzucha u dziecka, należy obserwować, czy pojawiły się dodatkowe objawy, jak np. gorączka, wymioty, biegunka, brak apetytu czy ogólne osłabienie. Wystąpienie dodatkowych objawów może sugerować rozwijającą się chorobę somatyczną. Ból brzucha o nieznanym pochodzeniu, który nie przemija, wręcz nasila się, powinien być jak najszybciej skonsultowany z lekarzem.
W poszukiwaniu przyczyny bólu brzucha u dziecka, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim, w którym miejscu jest zlokalizowany, jak długo trwa, czy ból się nasila oraz czy występują dodatkowe objawy.
Przede wszystkim gorączka wskazuje, że organizm zmaga się z jakimś stanem zapalnym. Ból brzucha i gorączka u dziecka może wskazywać na takie choroby, jak:
Ból brzucha u dziecka w połączeniu z wymiotami, świadczy głównie o wystąpieniu problemów z układem pokarmowym. Jedną z przyczyn może być rozwijająca się wirusowa bądź bakteryjna infekcja układu pokarmowego. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, często towarzyszy jej gorączka oraz ogólne osłabienie organizmu. Inną przyczyną może być zatrucie pokarmowe, powstałe na skutek spożycia zanieczyszczonej bądź przeterminowanej żywności. Przy zatruciu pokarmowym zazwyczaj występują również biegunki. Kolejną przyczyną mogą być choroby przewodu pokarmowego, tj. choroba refluksowa czy wrzody przełyku.
Inną przyczyną pojawienia się bólów brzucha i wymiotów u dziecka są zaburzenia na tle emocjonalnym. Przewlekły stres czy lęk, mogą przyczynić się do pojawienia się symptomów somatycznych, w szczególności jeśli dziecko nie potrafi rozmawiać o swoich emocjach.
Ból brzucha u dziecka w okolicy pępka jest dość często spotykany. Przyczyn może być wiele, w zależności jakie inne objawy mu towarzyszą. Zaczynając od najprostszej przyczyny, ból w okolicach pępka może świadczyć o noszeniu zbyt ciasnych ubrań, głównie spodni bądź zbyt ciasno zapinanego paska. Przechodząc do poważniejszych przyczyn, ból w okolicach pępka może świadczyć o zapaleniu wyrostka robaczkowego. W tym przypadku dodatkowymi objawami są wymioty i gorączka, brak łaknienie i problemy z wypróżnianiem. Bardzo ważną informacją jest to, że po pewnym czasie ból ten wędruje w kierunku prawego biodra. Inną dosyć często spotykaną przyczyną jest obecność w organizmie pasożytów (owsiki, glisda ludzka, lamblie). Pojawiają się również objawy tj. wymioty, utrata wagi, problemy skórne, bóle głowy czy niespokojny sen. Warto również zwrócić uwagę, że ból w okolicach pępka może wystąpić, gdy dziecko ma zaparcia bądź nieżyt jelitowy powstały na skutek infekcji.
Ból brzucha po jedzeniu u dziecka, przede wszystkim może świadczyć o nietolerancji pokarmowej na niektóre składniki np. laktozę, glukozę lub fruktozę, gluten. Inną, bardzo zbliżoną do nietolerancji pokarmowej przyczyną jest alergia pokarmowa na poszczególne produkty spożywcze. Dzieci również mogą cierpieć na zespół jelita drażliwego, który objawia się bólem brzucha, zaburzeniami stolca i dyskomfortem jelitowym zaraz po spożyciu posiłku. Dowiedz się więcej o nietolerancji laktozy.
W przypadku pojawienia się bólu brzucha u dziecka, warto jest udać się na konsultację do lekarza pediatry. W szczególności, jeśli pojawiają się dodatkowe objawy. Lekarz ten po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu medycznego oraz zbadaniu dziecka, może zlecić niezbędne testy diagnostyczne i zaproponować odpowiednią formę leczenie. W niektórych sytuacjach, pediatra może skierować dziecko na konsultację do lekarza gastroenterologa dziecięcego, który zajmuje się chorobami układu pokarmowego. W przypadku podejrzenia alergii bądź nietolerancji pokarmowej, może zostać zlecona wizyta u alergologa dziecięcego. Niezależnie od przyczyny, samodzielna diagnoza i leczenie nie są zalecane, gdyż chodzi o zdrowie dziecka.
Wszelkie badania diagnostyczne powinien zlecić lekarz, po uprzednim zebraniu wywiadu medycznego oraz zbadaniu dziecka. Wykonywanie badań „na własną rękę” bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą, naraża dziecko na niepotrzebny stres. Najczęściej zlecane jest wykonanie morfologii krwi, badanie moczu i kału oraz USG jamy brzusznej. Jeżeli podejrzewana jest alergia pokarmowa, lekarz alergolog dziecięcy może zlecić testy alergologiczne w celu ustalenia konkretnego alergenu.
W przypadku pojawienia się bólu brzucha u dziecka można podać mu leki bądź herbatki o działaniu rozkurczowym. Dodatkowo, pomocny może być delikatny masaż brzucha oraz ogrzanie brzucha termoforem np. z pestek wiśni. Można również zastosować ciepłą kąpiel. Jeżeli ból nie mija, staje się silniejszy bądź pojawiają się dodatkowe objawy tj. gorączka, wymioty, biegunka, osłabienie, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
W przypadku nagłego bólu brzucha u dziecka mogą sprawdzić się ciepłe okłady np. termofor z pestek wiśni. Dodatkowo, można podać napary z herbaty o charakterze rozkurczowym typu mięta, rumianek.
Jeżeli dziecko zachorowało na jelitówką, najlepiej jest udać się do lekarza pediatry, który przepisze odpowiednie leki. Bardzo ważne jest podawanie wody dziecku często, ale w małych ilościach, aby nie doszło do odwodnienia. Można również podawać lekkostrawne pokarmy typu kleiki ryżowe lub kisiel.
Gdy 2-latka boli brzuch najlepiej jest zastosować cieple okłady np. termofor z pestek wiśni.
Dodatkowo, można podać napary z herbaty o charakterze rozkurczowym typu mięta, rumianek. Jeżeli ból nie mija, warto jest skonsultować się z pediatrą.
Najlepiej jest stosować ciepłe okłady. Bardzo ważne jest podawanie wody dziecku często, ale w małych ilościach, aby nie doszło do odwodnienia. Można również podawać napar z herbaty np. mięty, która ma charakter rozkurczowy.