Refluks żołądkowy a choroba refluksowa

Wszystkie dzieci czasem ulewają pokarm, ale bywa i tak, że to, co właśnie zjadły, zwracają natychmiast.Skąd więc wiesz, czy objawy ulewania u Twojego dziecka są normalne, czy też są częścią większego problemu?

Różnice między refluksem żołądkowo-przełykowym a choroba refluksową przełyku u dzieci

Bez zbytniego wchodzenia w szczegóły, ulewanie (zwane również refluksem, refluksem żołądkowo-przełykowym) polega na przemieszczaniu się treści żołądka do przełyku, a czasem przez usta i nos. Gdy refluks jest związany z innymi objawami lub utrzymuje się po okresie niemowlęcym, jest uważany za chorobę i jest znany jako choroba refluksowa przełyku lub GERD (gastroesophageal reflux disease)

Kiedy ulewanie lub refluks uznawane są jako normalne?

Refluks zwykle zaczyna się około 2/3 tygodni życia i osiąga szczyt pomiędzy 4 a 5 miesiącem. U większości dzieci urodzonych w terminie objawy całkowicie ustąpią w wieku od 9 do 12 miesięcy.

U większości dzieci refluks zanika wraz z dojrzewaniem czynnościowym górnego odcinka przewodu pokarmowego. Ponadto normalny rozwój, w tym lepsza kontrola głowy i umiejętność siadania, a także wprowadzenie pokarmów stałych, pomoże złagodzić objawy refluksu.

Jakie są przyczyny refluksu u dziecka?

Jeśli żołądek dziecka jest pełny lub jego pozycja gwałtownie się zmienia, zwłaszcza po karmieniu, zawartość żołądka – pokarm zmieszany z kwasem żołądkowym – naciska na zastawkę w górnej części żołądka. Nazywa się to dolnym zwieraczem przełyku. Ten pierścień mięśnia zwykle rozluźnia się, aby przepuścić pokarm z przełyku do żołądka, a następnie ponownie się zaciska, aby utrzymać pokarm w tym miejscu. Gdy nie jest w pełni rozwinięty lub otwiera się w niewłaściwym czasie, zawartość żołądka cofa się lub powraca do przełyku.

U starszych dzieci dieta może odgrywać większą rolę. Duże posiłki i mocno kwaśne lub pikantne posiłki, a także napoje gazowane lub zawierające kofeinę mogą prowadzić do nasilenia objawów refluksu. Ponadto refluks występuje częściej u dzieci z nadwagą lub otyłością.

Skąd mam wiedzieć, czy moje dziecko ma chorobę refluksowo-żołądkową a nie refluks?

Jeśli Twoje dziecko wykazuje którykolwiek z następujących objawów:

  • Odmowa karmienia
  • Płacz i/lub wyginanie pleców podczas karmienia (tj. wydaje się, że dziecko odczuwa ból)
  • Krwawy lub zielonkawy kolor w wymiocinach
  • Zwiększenie częstotliwości lub intensywności ulewania (tj. siły)
  • Brzuch jest spuchnięty, wzdęty lub twardy
  • Objawy ze strony układu oddechowego – w tym świszczący oddech i kaszel

Skontaktuj się z lekarzem pediatrą oraz z gastroenterologiem dziecięcym, który oceni podczas wywiadu i badania, czy dziecko ma refluks dziecięcy czy chorobę refluksowo-żołądkową.

Ponadto poinformuj lekarza pediatrę i gastroenterologa, jeśli zauważysz, że Twoje dziecko nie przybiera na wadze lub ma mniej mokrych i brudnych pieluszek, ponieważ mogą to być oznaki, że nie wystarcza mu to, co je.

Kiedy pediatra może skierować moje dziecko do gastroenterologa dziecięcego?

Lekarz pediatra może skierować Twoje dziecko do gastroenterologa dziecięcego w Warszawie, który posiada specjalistyczne przeszkolenie w zakresie chorób przewodu pokarmowego – z różnych powodów, w tym jeżeli stwierdzi :

  • Słaby przyrost masy ciała
  • Problemy z karmienie
  • Brak odpowiedzi na terapię medyczną, zaleconą przez lekarza pediatrę

Gastroenterolog dziecięcy

Gastrolog przeanalizuje historię rozwoju Twojego dziecka, zbada je i przejrzy historię jego diety oraz wykresy wzrostu. Czasami pomocne może być obserwowanie przez gastroenterologa dziecięcego karmienia lub samodzielnego karmienia dziecka. Na podstawie konsultacji specjalista gastroenterolog zdecyduje, czy Twoje dziecko wymaga dodatkowych badań , zmiany leków lub wdrożenia dodatkowej terapii.

Umów wizytę u jednego z naszych doświadczonych specjalistów:

#refluks #chorobarefluskowa #przełyk #gastrolog #gastroenterolog #lekarz #kindermedica #specjaliści

Na podstawie: American Academy of Pediatrics

Udostępnij artykuł:
crosschevron-right